Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny

Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
, , aktualita
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
K oblíbeným
reklama
V roce 2016 byl poprvé představen Spot, robotický pes od Boston Dynamics. Nedávno zamířil do prodeje, ale kvůli astronomické ceně se zatím nejedná o hračku, kterou by si někdo pořídil domů. Spot je proto určen hlavně pro profesionální použití v mnoha oblastech, i když e-shop Alza.cz plánuje tohoto robopsa prodávat široké veřejnosti. V Číně mezitím vznikla výrazně levnější alternativa. Tamní technologická společnost Welian oznámila robota AlphaDog, který se již prodává za 16 000 juanů, v přepočtu 53 tisíc korun bez DPH. Proti robopsovi Spot s cenovkou v přepočtu více než 1,6 milionu korun se jedná o zásadní cenový rozdíl.
 
 
Podle autorů v Číně dlouhodobě roste zájem o domácí mazlíčky a technologie. AlphaDog spojuje tyto dva zájmy dohromady. Výsledkem je stroj se čtyřma kovovýma nohama, řadou senzorů a umělou inteligencí. Díky tomu se robopes umí orientovat v různých prostředích. Kromě toho, že je velmi stabilní (udrží se na nohách dokonce i po kopnutí člověkem), dokáže běžet rychlostí až 15 km/h a pohybovat se také po schodech. Svou výšku a tempo uzpůsobuje podle aktuální míry tření a terénu. Implementována byla rovněž technologie 5G, díky které může robopes komunikovat přes internet a fungoval autonomně. AI byla podle výrobce naprogramována tak, aby robot napodoboval psí návyky.
 
 
AlphaDog je určen pro koncové spotřebitele, takže souží hlavně jako drahá technologická hračka. Přesto si mělo novinko za první měsíc pořídit více než 1 800 zájemců. Údajně se jedná hlavně o vývojáře, technologické nadšence a také děti. V budoucnu by ovšem mohl usnadnit život zrakově postiženým. Díky tomu, že tento robotický mazlíček vidí, slyší a komunikuje, by mohl svého majitele vodit na nákupy nebo usnadnit jízdu veřejnou dopravou. To je ovšem ještě hudba daleké budoucnosti. Dříve se AlphaDog dočká aktualizace softwaru, která přidá štěkání a dokonce také lidské hlasy pro snadnější komunikaci s lidmi.
 
 
Už nyní je v plánu další generace, která by měla obsahovat psí osobnosti pro ještě věrnější imitaci skutečného mazlíčka. Také by mělo dojít k prodloužení výdrže baterie, ale hodnotu aktuálního modelu neznáme. Firma Welian vytvořila také většího robopsa, který by měl být určen pro průmyslové využití – kontrolu strojů nebo potrubí. Mimochodem, AlphaDog se robopsovi od Boston Dynamics nepodobá pouze vzhledem. Název „Alpha Dog“ používal jeden z raných prototypů americké společnosti, který byl určen pro vojenské účely. Námořní pěchota USA ovšem tento projekt odmítla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci
Původně recesistická kryptoměna Dogecoin zažívá obrovský boom popularity. Její hodnota raketově roste a z tisícin dolaru v minulém roce se dostala na setiny v tom letošním. A moc se jí nechce zastavovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem 27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem
Jeden z několika zakladatelů kryptoměny Ethereum, Vitalik Buterin, má jen 27 let, ale už teď je dolarovým miliardářem, a to navíc nejmladším na světě. S rostoucí cenou kryptoměny Ethereum se jeho jmění rychle zvyšuje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD
Existuje více možných důvodů, proč by si Sony mělo chystat nové verze PS5 založené na čipech firmy AMD vyráběných lepším 6nm procesem. Buď půjde o nové lepší a výkonnější verze, nebo o stejné úspornější verze, anebo třeba o řešení dostupnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů
Dle společnosti IDC se mohou výrobci čipů letos obecně těšit na vyšší tržby, a sice dle odhadu 522 miliard dolarů oproti 464 miliardám v předchozím roce. A je zřejmé, že kdyby byly dostupné kapacity, bylo by to ještě mnohem lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával
Soudní pře mezi firmami Epic a Apple nám už přinesla přehled zaplacených obnosů za hry, které Epic Games Store nabízel v roce 2019 zdarma a nyní se i od zástupkyně Microsoftu dozvídáme pravdu o ziskovosti prodejů konzolí Xbox. 
Včera, aktualita, Jan Vítek