www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080

Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
, , aktualita
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
K oblíbeným
reklama
Je třeba říci, že jako výrobce samostatných grafických čipů pro PC se probudil už i Intel, nicméně od něj čekáme výsledek až v příštím roce, takže zatím můžeme opravdu mluvit jen o dvojici předních výrobců samostatných GPU pro PC, kteří si téměř celý trh s nimi rozdělují mezi sebe. My jsme tak doposud byli zvyklí spíše na to, že takových firem rapidně ubývalo, což bylo ale spíše téma pro časy přibližně před dvaceti lety. A nyní se kurz obrací, protože po Intelu tu máme čínskou společnost Jingjia Micro, která představuje vojensko-občanské uskupení orientované především na vývoj GPU. Zda tak budou jejím cílem GPU určená i pro herní PC, nebo jen vojenské systémy či superpočítače, to zdaleka není jisté. 
 
 
Co konkrétního tu ale máme? Zatím to není nic, před čím by se měla NVIDIA a AMD třást strachy, ale tak špatné to také není. Zmíněná firma začala vyrobením 65nm GPU JM5400, které bylo vcelku úspěšné a umožnilo vývoj dalších produktů JM7000 a 7200, již 28nm GPU a nyní tu máme novinky v podobě JM9231 a JM9271. A tady totiž přestává veškerá legrace. 
 
 
Dá se říci, že JM9231 je výkonnostní ekvivalent pro GTX 1050 a JM9271 téměř dohání i GTX 1080 s jejími 8,87 TFLOPS v FP32, přičemž TDP 200 W vs. 180 W také nevypadá špatně a navíc je tu 16 GB HBM s propustností 512 GB/s, která je tak výrazně vyšší, než poskytují GDDR5X na GTX 1080. Podpora PCIe 4.0 už je taková třešnička na dortu, aby se ukázalo, kdo je tu o krok napřed, i když jde stále ještě o plánované produkty, čili ne o něco, co právě přichází na trh.
 
Daná GPU ovšem pracují pouze s OpenGL 4.5 a OpenCL 2.0 a dá se tušit, že byla vyvinuta právě především pro výpočetní účely a běžní uživatelé se s takovými čipy ve svých počítačích nesetkají. Čína se ovšem snaží být samostatná třeba ve výrobě pamětí, jejichž vývoj je masivně podporován a pokud bude mít k dispozici i konkurenceschopná GPU, tak proč je nevyužít všude, kde to bude možné? V tom ale může být velký zádrhel, neboť paměti jsou prostě paměti, ale za herními GPU je celý ekosystém zahrnující spolupráci s vývojáři her i API a také práce na vlastních ovladačích. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře