www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080

Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
, , aktualita
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
K oblíbeným
reklama
Je třeba říci, že jako výrobce samostatných grafických čipů pro PC se probudil už i Intel, nicméně od něj čekáme výsledek až v příštím roce, takže zatím můžeme opravdu mluvit jen o dvojici předních výrobců samostatných GPU pro PC, kteří si téměř celý trh s nimi rozdělují mezi sebe. My jsme tak doposud byli zvyklí spíše na to, že takových firem rapidně ubývalo, což bylo ale spíše téma pro časy přibližně před dvaceti lety. A nyní se kurz obrací, protože po Intelu tu máme čínskou společnost Jingjia Micro, která představuje vojensko-občanské uskupení orientované především na vývoj GPU. Zda tak budou jejím cílem GPU určená i pro herní PC, nebo jen vojenské systémy či superpočítače, to zdaleka není jisté. 
 
 
Co konkrétního tu ale máme? Zatím to není nic, před čím by se měla NVIDIA a AMD třást strachy, ale tak špatné to také není. Zmíněná firma začala vyrobením 65nm GPU JM5400, které bylo vcelku úspěšné a umožnilo vývoj dalších produktů JM7000 a 7200, již 28nm GPU a nyní tu máme novinky v podobě JM9231 a JM9271. A tady totiž přestává veškerá legrace. 
 
 
Dá se říci, že JM9231 je výkonnostní ekvivalent pro GTX 1050 a JM9271 téměř dohání i GTX 1080 s jejími 8,87 TFLOPS v FP32, přičemž TDP 200 W vs. 180 W také nevypadá špatně a navíc je tu 16 GB HBM s propustností 512 GB/s, která je tak výrazně vyšší, než poskytují GDDR5X na GTX 1080. Podpora PCIe 4.0 už je taková třešnička na dortu, aby se ukázalo, kdo je tu o krok napřed, i když jde stále ještě o plánované produkty, čili ne o něco, co právě přichází na trh.
 
Daná GPU ovšem pracují pouze s OpenGL 4.5 a OpenCL 2.0 a dá se tušit, že byla vyvinuta právě především pro výpočetní účely a běžní uživatelé se s takovými čipy ve svých počítačích nesetkají. Čína se ovšem snaží být samostatná třeba ve výrobě pamětí, jejichž vývoj je masivně podporován a pokud bude mít k dispozici i konkurenceschopná GPU, tak proč je nevyužít všude, kde to bude možné? V tom ale může být velký zádrhel, neboť paměti jsou prostě paměti, ale za herními GPU je celý ekosystém zahrnující spolupráci s vývojáři her i API a také práce na vlastních ovladačích. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek