reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Čínská Tsinghua už letos začne rychle stavět továrnu pro DRAM

, , aktualita
Čínská Tsinghua už letos začne rychle stavět továrnu pro DRAM
Už v roce 2021 má být dokončena továrna na výrobu pamětí DRAM, kterou letos začne v Číně stavět společnosti Tsinghua Unigroup. Výstavba tak proběhne velice rychle ve snaze Číny zajistit si sama pro sebe výrobu pamětí. 
Továrna bude stát v oblasti Liangjiang New Area (Chongqing), kde Tsinghua Unigroup s místní vládou už podepsala příslušnou dohodu, takže může začít stavět. A jak uvádí společnost TrendForce sledující celý trh nejen s paměťmi DRAM, jde právě o výstavbu v čínské snaze stát se zemí, která bude do několika let soběstačná ve výrobě pamětí DRAM i NAND Flash či jiných se stejným účelem. Jde pochopitelně o politiku zvanou Made in China 2025. 
 
 
S ohledem na probíhající čínsko-americkou obchodní válku může Čína chtít své snahy pouze uspíšit. Nejde ovšem o plán, který by z tohoto zápolení přímo vycházel, neboť ten byl nastartován dlouho před tím, než se o obchodní válce dalo mluvit. Made in China 2025 je především o tom, jak využít státem vlastněné či spoluvlastněné společnosti k tomu, aby s využitím nakoupených a vyvinutých technologií rozvinuly výrobu hi-end počítačových produktů, čímž se vymaní ze závislosti na cizích společnostech. Jde tak o nám dobře známou snahu dohnat a předehnat. 
 
Dle TrendForce je Čína nyní ve své snaze ještě agresivnější a chce svůj plán uspíšit, ale jak nyní tento závod s časem vypadá? Výstavba je jedna věc, ale schopnost vyrábět konkurenceschopné produkty je něco úplně jiného a TrendForce tvrdí, že Tsinghua postrádá potřebné technologie a zkušenosti, i když JHICC a CXMT, dvě další čínské firmy, je mají. 
 
JHICC získala potřebné know-how od tchaj-wanské firmy UMC ještě před tím, než zakročili Američané. CXMT zase má své technologie od německé Qimondy, která už jako výrobce pamětí dávno skončila. Tsinghua ale bude muset spustit vlastní výrobní proces a to může dle TrendForce trvat po dokončení továrny ještě další tři až pět let a až pak lze očekávat že bude spuštěna výroba, kterou bude možné považovat za významnou. Tsinghua se také už dříve snažila rozjet výrobu pamětí DRAM, a to už v roce 2014, ale tehdy ještě postrádala potřebnou vládní podporu. 
 
Tsinghua tak dnes není to hlavní čínské želízko v ohni, co se týče DRAM. Není to ani JHICC, kterou značně postihl americký zákaz vývozu, ale právě CXMT, která chce spustit masovou výrobu DRAM ke konci příštího roku. Aby ale byla Čína v tomto ohledu soběstačná, bude potřebovat více než jednu takovou společnost. 
 


reklama
reklama
reklama
reklama