www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Čipová sada AMD B550 je na obzoru

Čipová sada AMD B550 je na obzoru
, , aktualita
AMD pro nové procesory Ryzen 3000 vypustila pouze jednu novou čipovou sadu, a sice X570. My ale čekáme na další sady pro levnější desky a vypadá to, že z jejich řad už se na nás chystá nová B550.
K oblíbeným
reklama
Čipová sada AMD X570 zaujala především jako první ve světě PC s podporou rozhraní PCI Express 4.0. Vznikly kolem toho ale i zmatky, neboť dané rozhraní podporují také všechny procesory (ne APU) Ryzen 3000 a zapnout si PCIe 4.0 umožnily i nové verze BIOSů pro starší desky s X470 či B450. To ale jednak platí pouze pro hardware napojený přímo na procesor (první sloty PCIe x16 a M.2) a pak to nefungovalo na všech deskách stejně. 
 
 
AMD tak raději prostřednictvím nových mikrokódů plošně deaktivovalo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách a my jsme čekali na to, zda s alespoň částečnou nepřijdou nové očekávané čipsety a především pak B550.  
 
Chipset Segment USB 3.2 Gen 2 USB 2.0 SATA3 Rozhraní pro CPU Podpora přetaktování
B550 Mainstream 2 6 4+4 x4 Gen3 ano
X570 Enthusiast 8 4 4+8 x4 Gen4 ano
 
 
Z nově zveřejněných specifikací seto nedozvíme, protože v nich je sice uvedena podpora PCIe 3.0, ale to platí pro samotný čipset a jeho napojení na procesor. Zůstává tak otevřena otázka, zda AMD na deskách s B550 náhodou neumožní využít PCIe 4.0 právě v případě procesoru a na něj napojené karty a SSD. Osobně bych si ale tipl, že neumožní a už jen proto, že by tím X570 ztratila podstatnou výhodu, i když za stavu dnešního hardwaru je to výhoda velice diskutabilní.
 
Dle dostupných informací tak B550 bude mít jen dva porty USB 3.2 Gen2 (10 Gb/s), méně SATA 6 Gb/s, ale více USB 2.0. Není ani divu, že AMD s touto čipovou sadou moc nepospíchá, neboť ta nenabídne nic zásadního a uživatelé spokojeni se svou starší deskou se alespoň nebudou mít reálný důvod k tomu se trápit, že mají starší model. Ostatně už to vidíme několik let, že vývoj základních desek velice zpomalil s tím, jak zvolnil i vývoj nových rozhraní i kvůli tomu, že ta stará prostě stačí. Snad jen ten Ethernet by se konečně mohl posunout dopředu, což ovšem závisí především na cenách síťových zařízení, která jsou stále pro cokoliv nad 1GbE nechutně drahá. 
 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů