www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Čipová sada AMD B550 je na obzoru

Čipová sada AMD B550 je na obzoru
, , aktualita
AMD pro nové procesory Ryzen 3000 vypustila pouze jednu novou čipovou sadu, a sice X570. My ale čekáme na další sady pro levnější desky a vypadá to, že z jejich řad už se na nás chystá nová B550.
K oblíbeným
reklama
Čipová sada AMD X570 zaujala především jako první ve světě PC s podporou rozhraní PCI Express 4.0. Vznikly kolem toho ale i zmatky, neboť dané rozhraní podporují také všechny procesory (ne APU) Ryzen 3000 a zapnout si PCIe 4.0 umožnily i nové verze BIOSů pro starší desky s X470 či B450. To ale jednak platí pouze pro hardware napojený přímo na procesor (první sloty PCIe x16 a M.2) a pak to nefungovalo na všech deskách stejně. 
 
 
AMD tak raději prostřednictvím nových mikrokódů plošně deaktivovalo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách a my jsme čekali na to, zda s alespoň částečnou nepřijdou nové očekávané čipsety a především pak B550.  
 
Chipset Segment USB 3.2 Gen 2 USB 2.0 SATA3 Rozhraní pro CPU Podpora přetaktování
B550 Mainstream 2 6 4+4 x4 Gen3 ano
X570 Enthusiast 8 4 4+8 x4 Gen4 ano
 
 
Z nově zveřejněných specifikací seto nedozvíme, protože v nich je sice uvedena podpora PCIe 3.0, ale to platí pro samotný čipset a jeho napojení na procesor. Zůstává tak otevřena otázka, zda AMD na deskách s B550 náhodou neumožní využít PCIe 4.0 právě v případě procesoru a na něj napojené karty a SSD. Osobně bych si ale tipl, že neumožní a už jen proto, že by tím X570 ztratila podstatnou výhodu, i když za stavu dnešního hardwaru je to výhoda velice diskutabilní.
 
Dle dostupných informací tak B550 bude mít jen dva porty USB 3.2 Gen2 (10 Gb/s), méně SATA 6 Gb/s, ale více USB 2.0. Není ani divu, že AMD s touto čipovou sadou moc nepospíchá, neboť ta nenabídne nic zásadního a uživatelé spokojeni se svou starší deskou se alespoň nebudou mít reálný důvod k tomu se trápit, že mají starší model. Ostatně už to vidíme několik let, že vývoj základních desek velice zpomalil s tím, jak zvolnil i vývoj nových rozhraní i kvůli tomu, že ta stará prostě stačí. Snad jen ten Ethernet by se konečně mohl posunout dopředu, což ovšem závisí především na cenách síťových zařízení, která jsou stále pro cokoliv nad 1GbE nechutně drahá. 
 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů