www.svethardware.cz
>
>

Článek 13 v EU hrozí koncem populárních streamerů her

Článek 13 v EU hrozí koncem populárních streamerů her
, , aktualita
Nedávno přijatá direktiva známá jako Článek 13 (Article 13) může z Evropské unie vymazat i čím dál tím populárnější streamování hraní počítačových her. Hrozí, že by se mohla znatelně změnit situace ohledně Twitche nebo YouTube.
K oblíbeným
reklama
Koncem března 2019 začal konec evropského Internetu. Poslanci Evropského parlamentu totiž schválili kontroverzní Články 11 a 13 (dnes Články 15 a 17, resp. Article 15 a 17), které mění způsob práce s copyrightem. A my se dnes podíváme na druhý zmiňovaný. Znovu se totiž objevují obavy z toho, že by mohly z EU zmizet velmi populární streamovací služby jako YouTube nebo Twitch, resp. by se mohla znatelně změnit jejich funkčnost pro evropské uživatele. Konkrétně může jít i o dnes tak velmi populární streamování hraní počítačových her, které je obvyklé zejména na serveru Twitch.
 
Twitch logo
 
Poněvadž sama hra je autorsky chráněna, streamování jejího hraní může být považováno za porušování copyrightu a jako takové může být na stejné úrovni jako nelegální nahrávání filmů, seriálů nebo videoklipů. Agentura Comparitech tak provedla průzkum mezi 1500 britskými streamery a zeptala se jich, jak budou reagovat na přijatý Článek 13 (resp. 17).
 
Celkově 45,6 % z nich uvedlo, že by se streamováním skončilo, pokud by to měli být oni, kdo by byl popotahován za porušení autorských práv (v praxi by to ale měla být dle nové direktivy streamovací služba). Nicméně více než pětina si není jistá, takže toto číslo by ve výsledku mohlo být ještě vyšší.
 
Rovněž téměř polovina streamerů (konkrétně 44,8 %) řekla, že pokud by jimi používaná služba skončila vysílat pro evropské publikum, přešla by k jiné službě, která by byla odvážnější a v EU by zůstala. Další otázkou bylo to, zda by streameři pokračovali s hraním her na těchto službách, kdyby uživatelé z EU nemohli sledovat jejich obsah a 36,6 % se vyjádřilo, že by se streamováním skončilo. 30,7 % pak řeklo, že neví. Zatímco v případě žen by takto odešlo 32,3 %, u mužů by odešlo dokonce 41,8 %.
 
Připomeňme ještě, že postihování streamování hraní her není nic nového pod sluncem. V roce 2015 Nintendo spustilo Creators Program, kde se dožadovalo 40 % z příjmů streamerů za to, že prezentují, jak hrají jeho hry (provize byla na nižších 30 %, pokud kanál prezentoval výhradně hry od Nintenda). V roce 2017 byli dokonce někteří hráči zažalování za videa, kde hrají hry od Nintenda a videa na YouTube byla pro autory demonetizována (Nintendo k nim nechalo přilepit reklamu a zisk si rozdělil YouTube a Nintendo, přičemž tvůrce samotného videa nedostal nic a hrozil mu spíše soud než výdělek).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře