www.svethardware.cz
>
>

Článek 13 v EU hrozí koncem populárních streamerů her

Článek 13 v EU hrozí koncem populárních streamerů her
, , aktualita
Nedávno přijatá direktiva známá jako Článek 13 (Article 13) může z Evropské unie vymazat i čím dál tím populárnější streamování hraní počítačových her. Hrozí, že by se mohla znatelně změnit situace ohledně Twitche nebo YouTube.
K oblíbeným
reklama
Koncem března 2019 začal konec evropského Internetu. Poslanci Evropského parlamentu totiž schválili kontroverzní Články 11 a 13 (dnes Články 15 a 17, resp. Article 15 a 17), které mění způsob práce s copyrightem. A my se dnes podíváme na druhý zmiňovaný. Znovu se totiž objevují obavy z toho, že by mohly z EU zmizet velmi populární streamovací služby jako YouTube nebo Twitch, resp. by se mohla znatelně změnit jejich funkčnost pro evropské uživatele. Konkrétně může jít i o dnes tak velmi populární streamování hraní počítačových her, které je obvyklé zejména na serveru Twitch.
 
Twitch logo
 
Poněvadž sama hra je autorsky chráněna, streamování jejího hraní může být považováno za porušování copyrightu a jako takové může být na stejné úrovni jako nelegální nahrávání filmů, seriálů nebo videoklipů. Agentura Comparitech tak provedla průzkum mezi 1500 britskými streamery a zeptala se jich, jak budou reagovat na přijatý Článek 13 (resp. 17).
 
Celkově 45,6 % z nich uvedlo, že by se streamováním skončilo, pokud by to měli být oni, kdo by byl popotahován za porušení autorských práv (v praxi by to ale měla být dle nové direktivy streamovací služba). Nicméně více než pětina si není jistá, takže toto číslo by ve výsledku mohlo být ještě vyšší.
 
Rovněž téměř polovina streamerů (konkrétně 44,8 %) řekla, že pokud by jimi používaná služba skončila vysílat pro evropské publikum, přešla by k jiné službě, která by byla odvážnější a v EU by zůstala. Další otázkou bylo to, zda by streameři pokračovali s hraním her na těchto službách, kdyby uživatelé z EU nemohli sledovat jejich obsah a 36,6 % se vyjádřilo, že by se streamováním skončilo. 30,7 % pak řeklo, že neví. Zatímco v případě žen by takto odešlo 32,3 %, u mužů by odešlo dokonce 41,8 %.
 
Připomeňme ještě, že postihování streamování hraní her není nic nového pod sluncem. V roce 2015 Nintendo spustilo Creators Program, kde se dožadovalo 40 % z příjmů streamerů za to, že prezentují, jak hrají jeho hry (provize byla na nižších 30 %, pokud kanál prezentoval výhradně hry od Nintenda). V roce 2017 byli dokonce někteří hráči zažalování za videa, kde hrají hry od Nintenda a videa na YouTube byla pro autory demonetizována (Nintendo k nim nechalo přilepit reklamu a zisk si rozdělil YouTube a Nintendo, přičemž tvůrce samotného videa nedostal nic a hrozil mu spíše soud než výdělek).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud
Microsoft potvrdil to, co se šuškalo už před řadou dní. Odhodlá se propojit svou službu Xbox Game Pass Ultimate se streamováním pomocí technologie Project xCloud. Znamená to, že si nebudeme muset kupovat ani výkonný hardware a ani samotné kopie her.
Včera, aktualita, Jan Vítek