www.svethardware.cz
>
>

Konec dnešního Internetu je zde, poslanci EU schválili Články 11 a 13

Konec dnešního Internetu je zde, poslanci EU schválili Články 11 a 13
, , aktualita
Evropský parlament před chvílí hlasoval o přijetí Článků 11 a 13, které mohou zásadně změnit to, jaké možnosti budeme mít na internetu a kolik nás to bude stát. Kontroverzní články byly přijaty a nyní je jen otázkou, jak moc negativní dopad to bude mít.
K oblíbeným
reklama
Dnes je velký "Den D" pro budoucnost evropského internetu. Evropský parlament totiž hlasoval pro přijetí velmi kontroverzních Článků 11 a 13 (Article 11 a Article 13), proti kterým se v posledních dnech protestovalo v mnoha městech po celé Evropě, podepisovaly se i petice, které nasbíraly mnoho milionů podpisů, leč marně. Poslanci Evropského parlamentu totiž nové zákony schválili v poměru 348 ku 274. Jde o podstatně vyrovnanější výsledek než v prvotních hlasováních, takže tlak veřejnosti očividně trochu zafungoval, ale nestačilo to. Nyní běží dva roky, než budou přijaty národní zákony, které budou odrážet nově přijatá nařízení. Každopádně je tu ještě šance, že návrh neprojde Radou Evropské unie, kde se má ratifikovat 9. dubna 2019.
 
Evropský parlament
 
O zákonech jsme mluvili už mnohokrát, pojďme si je tedy připomenout ve zkratce. Článek 11 zavádí tzv. "daň z odkazu". Naprosto nesmyslně překrucuje koncept "reklamy" tak, že za ní platí ten, kdo ji zobrazuje a nikoli naopak. Média svobodně prezentují své RSS kanály, dobrovolně se přihlašují do agregátoru Google News, zveřejňují odkazy na články na sociálních sítích, nicméně chtějí po společnostech, které pro ně tyto odkazy zveřejňují (a v podstatě jim dělají reklamu zadarmo), aby jim ještě platily.
 
Historie ukázala, že agregátory se na tohle těm hrabivým akorát tak vykašlou a výsledkem nesčetněkrát bylo, že zisky nešly nahoru, ale naopak dolů. Agregátory jsou totiž pro média cenným zdrojem návštěvníků, což platí zejména pro ta menší. Takže místo větší svobody na Internetu nás to s největší pravděpodobnosti uvrhne do nadvlády několika málo velkých webů, které mají nyní nejvyšší návštěvnost. Prorazit s novým médiem bude podstatně těžší než doposud. Stávající média patrně zbulvarizují svůj obsah, zvýší počet clickbaitu a jiných nepříjemných věcí, aby byla schopna finančně přežít. Některá patrně zaniknou.
 
Článek 13 pak přikazuje, že servery musí kontrolovat proti porušení copyrightu vše, co se na ně nahraje a zveřejní. To není nic proti ničemu, až na to, že se to nedá prakticky zajistit. Ani Googlu, který do toho sype desítky miliard dolarů ročně, to na YouTube stále pořádně nefunguje. Menší média si něco takového nebudou moci dovolit, takže je zde několik scénářů, co se stane.
 
Prvně, menší média nejspíš jednoduše zruší uživatelský vstup, což znamená diskuzní fóra, diskuze pod články, uživatelské galerie,... Připomeňme, že direktiva se dočasně netýká malých webů. Druhým scénářem je to, že se tu rozmůže nějaká platforma, která tu kontrolu bude zajišťovat (např. Google, Facebook, Disqus a podobné), které pak budou implementovány na jednotlivé weby, jenže někdo bude muset zaplatit náklady na kontrolu uživatelských příspěvků (text, hudba, obraz,...). Poněvadž na uživatele to přejde docela obtížně (nikdo si nebude platit např. platformu, aby mohl diskutovat, nemluvě o tom, že by ji musel podporovat daný web), bude to nejspíš na straně webu.
 
Jenže tady je opět otázka nákladů, takže se znovu dostáváme k prvnímu bodu, zrušení uživatelských vstupů. Mnozí se tak bojí cenzury Internetu a omezení svobody slova. Velká média jako Google, Facebook a podobné patrně přistoupí na pravý cíl nových směrnic a začnou platit výpalné. O ničem jiném to není, ve skutečnosti skoro nikdo nechce zabránit tomu, aby se na stránkách těchto velkých společností autorsky chráněný obsah neobjevoval, ale aby se preventivně platilo za možnost jeho nelegálního zveřejňování (nepřipomíná vám to náš svaz OSA?). Otázkou nyní zůstává, jak tyto velké společnosti promítnou vyšší náklady na nás uživatele. Příjemné to asi nebude. Evropský internet v dnešní podobě tak skončil a jen můžeme doufat, že změny, které to způsobí, nebudou příliš negativní.
 
Pro přijetí kontroverzního Článku 11 a 13 hlasovali tito europoslanci:
 • Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)
 • Pavel Svoboda (KDU-ČSL)
 
Proti přijetí článku pak hlasovali:
 • Petr Ježek (nestraník za ANO 2011)
 • Jan Keller (nestraník za ČSSD)
 • Jaromír Kohlíček (KSČM)
 • Kateřina Konečná (KSČM)
 • Jiří Payne (Svobodní)
 • Jiří Maštálka (KSČM)
 • Jiří Pospíšil (TOP 09 a Starostové)
 • Olga Sehnalová (ČSSD)
 • Jaromír Štětina (TOP 09 a Starostové)
 • Pavel Telička (nestraník)
 • Evžen Tošenovský (ODS)
 • Jan Zahradil (ODS)
 • Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
 
Nehlasovali:
 • Martina Dlabajová (nestraník za ANO 2011)
 • Dita Charanzová (nestraník za ANO 2011)
 • Luděk Niedermayer (TOP 09)
 • Miroslav Poche (ČSSD)
 • Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková