reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Coffee Lake je nedostatek, ceny jdou nahoru a může být ještě hůře

6.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Coffee Lake je nedostatek, ceny jdou nahoru a může být ještě hůře
Server Tom's Hardware si všímá zvyšujících se cen procesorů Intel Coffee Lake, za nimiž lze vidět v podstatě jediné, a sice jejich nedostatek na trhu. Teď je jen otázka, čím je způsoben, protože taková situace není obvyklá u tak dlouho prodávaných CPU.
Redaktor Tom's Hardware nemluví pouze o zvyšujících se cenách procesorů Coffee Lake, ale také o jejich problematické dostupnosti (ne ve všech případech), přičemž partneři Intelu si také mají stěžovat na nedostupné produkty. To vzbuzuje otázky, jak to bude s novými procesory Whiskey Lake, čili s Core 9. generace, protože je pak velice pravděpodobné, že se bude opakovat scénář z minulého roku, kdy Coffee Lake dorazily jen ve velice omezeném výběru a množství. 
 
 
Ceny procesorů Coffee Lake v západních obchodech začaly stoupat nad doporučené či obvyklé částky v červenci, ale první známky se měly objevit už v květnu. Když si to srovnáme s cenami v českých obchodech, je znát, že ceny skutečně už od jara stoupají. Sice mírně, ale vytrvale. 
 
 
Čím to ale má být způsobeno? Už dříve jsme se zmiňovali o tom, že Intel ve svých plánech počítal s běžnou výrobou 10nm procesorů, ale k tomu dosud nedošlo, jak dobře víme. To znamenalo, že výroba čipových sad se mohla přesunout na 14nm linky a k tomu prý skutečně došlo v případě nejnovějších verzí čipsetů 300 Series, což Intel musel udělat kvůli tomu, aby splnil nové kalifornské standardy týkající se spotřeby. To ale znamená, že 14nm linky toho musí zvládnout víc a Intel nestíhá. 
 
V červenci také samotný Intel přiznal, že s tím má problém a uspokojení poptávky po 14nm produktech označil za největší problém, který bude muset překonávat v druhé polovině tohoto roku. CEO firmy Acer zase na začátku září potvrdil, že se v prodejním řetězci už projevuje nedostatek 14nm procesorů Intelu a prezident ODM Compal Electronics zase uvedl, že tento nedostatek by mohl mít na PC průmysl větší vliv než čínsko-americká obchodní válka. 
 
Ono nejde pouze o 14nm produkty pro PC, ale třeba i o modemové čipy XMM 7560, které Intel vyrábí pro Apple a jeho nové iPhony, jichž tak musí být vyrobeny miliony a další zatížení 14nm linek zajistí také procesory Xeon generace Cascade Lake, což budou navíc na výrobu velice náročné 28jádrové čipy, z nichž chce Intel navíc připravit také nové HEDT procesory.
 
Intel tak evidentně nestíhá a pokud by snad někdo očekával, že budou jeho procesory Core 9. generace levné, pak může čekat dál, a to přinejmenším do příštího roku. 
 


reklama