www.svethardware.cz
>
>
>
>

Comet Lake-S: nová patice LGA 1200, sady 400 Series, ale kdy budou?

Comet Lake-S: nová patice LGA 1200, sady 400 Series, ale kdy budou?
, , aktualita
Procesory Comet Lake-S od Intelu, čili desktopové verze nových 14nm mobilních procesorů, očekáváme v příštím roce. Nyní se opět objevují informace o tom, že zapotřebí bude nová patice, a tak samozřejmě i nový čipset. 
K oblíbeným
reklama
Comet Lake přišly na trh tento týden, ovšem v mobilní podobě, přičemž my jsme ani moc nečekali, že by Intel uvedl na trh další 14nm mobilní generaci. Nástup 10nm procesu je tak o to pomalejší a pozvolnější, takže nástup desktopových Comet Lake-S je jistota a osobně bych už to opravdu viděl tak, že po nich opravdu ještě nastoupí 14nm Rocket Lake a až pak se v desktopové sféře Intelu dočkáme nového procesu. Zda to bude 10nm, nebo spíše už 7nm, to se uvidí. 
 
 
Hongkongský server XFastest nyní přinesl obrázek z prezentace, která jasně ukazuje na příští desktopovou generaci procesorů Comet Lake-S, v jejímž případě se toho s ohledem na podporované novinky moc nemění. Tím mám na mysli třeba podporu rychlejšího rozhraní PCIe 4.0, podstatně rychlejších pamětí nebo třeba vylepšené konektivity mezi procesorem a čipsetem (stále DMI 3.0). Novinky jsou ale na straně čipsetu, který má oproti 300 Series integrované Wi-Fi a Thunderbolt 3. To ale samozřejmě neznamená, že obojí výsledné desky opravdu nabídnou, to už závisí na jejich výrobcích.
 
Podstatné změny tu ale jsou a týkají se počtu jader procesorů Comet Lake-S, který opravdu dosahuje 10C/20T, pak je tu nová patice LGA 1200, která nastoupí za LGA 1151 a samozřejmě i nová generace čipových sad Intel 400 Series. Deset jader jsme ale čekali a stejně tak se dalo tušit, že budou zapotřebí nové desky, takže v takovém případě nás nemusí ani moc zajímat nutnost využít novou patici a nové čipové sady, což přichází jako doprovodný efekt, než jako novinka, na niž bychom se mohli těšit. 
 
Stejně tak není třeba jásat nad tím, že Intel navýší TDP u těch nejvýkonnějších čipů. Ostatně nad psychologickou hranici 100 W se přesunulo i AMD, takže Intel udělá to samé a TDP 125 W mu umožní zvýšit základní takty svých procesorů, přičemž v případě turba to bude Intel jako doposud tlačit do krajních možností 14nm technologie. Ostatně máme tu už 10 jader vyráběných stále stejným procesem a i osmijádrové procesory Coffee Lake mají TDP na srovnatelné úrovni jako čtyřjádrové Kaby Lake (rozdíl 4 W), takže navýšení této meze se opravdu nelze divit a je spíše s podivem, že nepřišlo už dříve. Zbylé hranice 65 a 35 W ovšem zůstanou stejné a i s nimi by se snad měly objevit 10 jádrové modely. 
 
Vzhledem k tomu, že nové procesory krom dalších dvou jader a zvýšeného TDP nenabídnou asi nic nového, co by ospravedlnilo nástup další patice, lze uvažovat o tom, že LGA 1200 bude pouze o posíleném napájení a možná o přípravě na další generaci. 
 
 
Nakonec tu máme i roadmap týkající se mini PC ECS Liva, kde právě najdeme zmínku o čipových sadách Intel 400 series a v souladu s dosavadními informacemi to vypadá na její nástup od prvního kvartálu 2020. 
 
 
Zdroj: XFastest


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala