www.svethardware.cz
>
>
>
>

Comet Lake-S: nová patice LGA 1200, sady 400 Series, ale kdy budou?

Comet Lake-S: nová patice LGA 1200, sady 400 Series, ale kdy budou?
, , aktualita
Procesory Comet Lake-S od Intelu, čili desktopové verze nových 14nm mobilních procesorů, očekáváme v příštím roce. Nyní se opět objevují informace o tom, že zapotřebí bude nová patice, a tak samozřejmě i nový čipset. 
K oblíbeným
reklama
Comet Lake přišly na trh tento týden, ovšem v mobilní podobě, přičemž my jsme ani moc nečekali, že by Intel uvedl na trh další 14nm mobilní generaci. Nástup 10nm procesu je tak o to pomalejší a pozvolnější, takže nástup desktopových Comet Lake-S je jistota a osobně bych už to opravdu viděl tak, že po nich opravdu ještě nastoupí 14nm Rocket Lake a až pak se v desktopové sféře Intelu dočkáme nového procesu. Zda to bude 10nm, nebo spíše už 7nm, to se uvidí. 
 
 
Hongkongský server XFastest nyní přinesl obrázek z prezentace, která jasně ukazuje na příští desktopovou generaci procesorů Comet Lake-S, v jejímž případě se toho s ohledem na podporované novinky moc nemění. Tím mám na mysli třeba podporu rychlejšího rozhraní PCIe 4.0, podstatně rychlejších pamětí nebo třeba vylepšené konektivity mezi procesorem a čipsetem (stále DMI 3.0). Novinky jsou ale na straně čipsetu, který má oproti 300 Series integrované Wi-Fi a Thunderbolt 3. To ale samozřejmě neznamená, že obojí výsledné desky opravdu nabídnou, to už závisí na jejich výrobcích.
 
Podstatné změny tu ale jsou a týkají se počtu jader procesorů Comet Lake-S, který opravdu dosahuje 10C/20T, pak je tu nová patice LGA 1200, která nastoupí za LGA 1151 a samozřejmě i nová generace čipových sad Intel 400 Series. Deset jader jsme ale čekali a stejně tak se dalo tušit, že budou zapotřebí nové desky, takže v takovém případě nás nemusí ani moc zajímat nutnost využít novou patici a nové čipové sady, což přichází jako doprovodný efekt, než jako novinka, na niž bychom se mohli těšit. 
 
Stejně tak není třeba jásat nad tím, že Intel navýší TDP u těch nejvýkonnějších čipů. Ostatně nad psychologickou hranici 100 W se přesunulo i AMD, takže Intel udělá to samé a TDP 125 W mu umožní zvýšit základní takty svých procesorů, přičemž v případě turba to bude Intel jako doposud tlačit do krajních možností 14nm technologie. Ostatně máme tu už 10 jader vyráběných stále stejným procesem a i osmijádrové procesory Coffee Lake mají TDP na srovnatelné úrovni jako čtyřjádrové Kaby Lake (rozdíl 4 W), takže navýšení této meze se opravdu nelze divit a je spíše s podivem, že nepřišlo už dříve. Zbylé hranice 65 a 35 W ovšem zůstanou stejné a i s nimi by se snad měly objevit 10 jádrové modely. 
 
Vzhledem k tomu, že nové procesory krom dalších dvou jader a zvýšeného TDP nenabídnou asi nic nového, co by ospravedlnilo nástup další patice, lze uvažovat o tom, že LGA 1200 bude pouze o posíleném napájení a možná o přípravě na další generaci. 
 
 
Nakonec tu máme i roadmap týkající se mini PC ECS Liva, kde právě najdeme zmínku o čipových sadách Intel 400 series a v souladu s dosavadními informacemi to vypadá na její nástup od prvního kvartálu 2020. 
 
 
Zdroj: XFastest


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře