www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil 14nm mobilní procesory Comet Lake

Intel představil 14nm mobilní procesory Comet Lake
, , aktualita
Intel dnes představil očekávané úsporné procesory Comet Lake. Jde o procesory Core 10. generace, které jsou ale stále vyráběny 14nm technologií oproti 10nm čipům Ice Lake. Řada U se navíc poprvé dočká 6jádrového čipu.
K oblíbeným
reklama
Intel nám poslední dobou dělá v označení procesorů docela chaos a nové mobilní procesory Comet Lake si ještě přisadily. Novinka patří do 10. generace procesorů Intel Core, nicméně oproti řadě Ice Lake, která je založena na 10nm výrobním procesu, se Comet Lake musí spokojit se 14nm procesem. Najdeme zde několik kroků vzad, ale i vpřed. Zatímco Ice Lake může mít integrovanou grafiku Iris Plus, Comet Lake se musí spokojit nanejvýš s Intel UHD Graphics. Také jsou podporovány nanejvýš paměti LPDDR3-2133, DDR4-2666 nebo LPDDR4x-2933 paměti, kdežto Ice Lake si troufne i na DDR4-3200 a LPDDR4x-3733. Jako správné procesory 10. generace však dostávají podporu Wi-Fi 6 a Thunderbolt 3.
 
Intel Core Comet Lake
 
Máme zde ale i pár zajímavostí. Zatímco nejúspornější Ice Lake-Y mají 9W TDP, u Comet Lake-Y lze navzdory horšímu výrobnímu procesu mít i 7W čipy. Také už není maximem 4jádrový čip, ale dokonce i 6jádrový, konkrétně jde o Core i7-10710U (ten má až 12MB cache).
 
Intel Comet Lake procesory
 
klikněte pro zvětšení
 
V nabídce tak budou klasické úsporné verze řady "U", které mají 15W TDP (konfigurovatelná na 25 W), přičemž nabídka začne dvoujádrem Core i3-10110U a skončí u již zmíněného 6jádra. Všechny tyto procesory mají Hyper-Threading a podporu výše zmíněných pamětí. Dle Intelu nabídnou nové čipy řady "U" o 16 % vyšší výkon než předchozí čipy Whiskey Lake a v Office 365 má být nárůst produktivity až o 41 %.  
 
Intel Comet Lake rozdíly
 
klikněte pro zvětšení
 
K dispozici budou ještě další čtyři procesory vysoce úsporné řady "Y". V tomto případě se můžete těšit na již zmíněnou 7W TDP, přičemž výrobce notebooku ji může upravit směrem dolů na 4,5 W nebo 5,5 W dle modelu a nahoru pak na 9 W. Tyto procesory podporují maximálně LPDDR3-2133 paměti. Nejslabším členem bude dvoujádrové Core i3-10110Y, nejsilnějším pak čtyřjádrové Core i7-10510Y. Přehled čipů najdete v přiložené tabulce. Zajímavostí je např. maximální Turbo frekvence 4,9 GHz na jednom jádře u Core i7-10510U.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala