www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10980XE s 18 jádry zvládne přetaktování všech na 5,1 GHz

Core i9-10980XE s 18 jádry zvládne přetaktování všech na 5,1 GHz
, , aktualita
Vlajkovým modelem mezi novými Cascade Lake-X je procesor Core i9-10980XE vybavený 18 jádry a ten dokáže s využitím ještě víceméně dostupného chlazení dosáhnout taktu 5,1 GHz, a to na všech jádrech. 
K oblíbeným
reklama
Dobře víme, že Intel má svůj 14nm proces velice dobře vyladěný a výsledné čipy dokáží díky tomu pracovat na vysokých taktech. Tam, kde se společnost AMD už musí mít na pozoru před reálným stropem pro frekvence svých procesorů, má Intel v porovnání s ní ještě velice slušnou rezervu. I díky ní ostatně může nabídnout procesor Core i9-9900KS s turbem 5 GHz napříč všemi jádry, zatímco AMD se musí starat o to, aby stanovené turbo frekvence zvládlo alespoň jedno jádro v rámci procesoru. To je samozřejmě jen obecný pohled na věc, který nebude platit pro všechny procesory bez výjimky. 
 
 
Toto pravidlo ale nyní potvrzují i informace o schopnostech přetaktování zbrusu nového procesoru Core i9-10980XE generace Cascade Lake-X. Ten dokáže vydržet takt 5,1 GHz, a to s vodním AIO chladičem, který vedle takového procesoru a celkové platformy už nepředstavuje velkou investici. V kombinaci s cenou sraženou na polovinu oproti předchozí generaci už je to kombinace, kvůli níž můžeme vidět konkurenční Threadrippery ve zcela jiném světle. Ale nezapomínejme, že nyní musíme stále srovnávat s HEDT procesory AMD teprve druhé generace. Ta třetí teprve dorazí, a to příští měsíc. A navíc nám samozřejmě nikdo nezaručí, že zrovna naše Core i9 vydrží pracovat na 5,1 GHz, to je prostě křemíková loterie. 

 
AMD má aktuálně na trhu procesor Ryzen Threadripper 2950X, který má asi nejblíže novému Core i9-10980XE svou cenou 899 USD i počtem 16 jader. My máme zatím k dispozici srovnání v GeekBench 4.2.2, což je ale test, v němž vícejádrové AMD obecně moc neexcelují, však 32jádrový Threadripper 2990WX je na tom mnohem hůře i v porovnání se 16jádrovým modelem. 
 
Intel tak má aktuálně na trhu velice dobrou nabídku, ostatně co se týče ceny jednoho jádra v HEDT procesorech, ta je plně srovnatelná s nabídkou AMD. To ale musí dostat svou šanci reagovat, která přijde za pár týdnů a je jasné, že AMD bude chtít své nové procesory nacenit tak, aby na trhu byly konkurenceschopné a ať už někdo fandí kterékoliv straně, měl by mít z takové situace radost a fandit oběma firmám, protože v takovýchto případech vždy vyhrává ta třetí strana - zákazník. 
 
 
Zdroj: PCGamesN


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek