www.svethardware.cz
>
>
>
>

CPU Intel s Management Engine provozují OS MINIX a vzbuzují obavy

CPU Intel s Management Engine provozují OS MINIX a vzbuzují obavy
, , aktualita
Servery upozorňují na skutečnost, že moderní procesory využívající pro svou správu Intel Management Engine v sobě obsahují celý miniaturní počítač s vlastním systémem, a to s upraveným MINIX. Proč by to měl být problém? 
reklama
MINIX je tak v podstatě díky Intelu jedním z nejrozšířenějších operačních systémů na světě, ačkoliv my jako uživatelé k němu vůbec nemáme přístup. Běží v rámci Intel Management Engine přímo v samotném procesoru, a to s minimálními prostředky. Intel si jej poupravil na základě původního operačního systému, který byl z Unixu vyvinutý Andrewem Tanenbaumem. V procesorech Intel je provozován na úrovni Ring -3, takže my k němu nemáme žádný přístup. V rámci této hierarchie se můžeme dostat maximálně na Ring 0, a sice k jádru hlavního operačního systému. Většina uživatelských aplikací pak běží na Ring 3. 
 
 
Specificky můžeme mluvit o upravené verzi systému MINIX 3, která má v podstatě kompletní přístup k celému našemu počítači a sama pro sebe má v rámci procesoru zabudované vlastní CPU, ROM i RAM, v čemž tak někteří mohou vidět vedle prostého bezpečnostního rizika rovnou celou konspiraci. Je ale pravda, že taková věc může zajistit vcelku bezproblémové sledování cílových počítačů, přístup k jejich datům a v podstatě celkovou kontrolu. 
 
Všiml si toho rovněž Google (pdf), který už aktuálně hledá cesty, jak se intelovského Management Engine zbavit, neboť ten běží na mnoha firemních interních serverech, kde očividně představuje bezpečnostní riziko. Nemusí jít pouze o CIA/FBI/NSA či jiné služby, které by mohly takovou věc zneužít, jde o všeobecné riziko pro bezpečnost, které pramení z toho, že nikdy nevíme, kdo může k Management Enginu získat přístup. Však přístup Intelu k řešení chyb v jeho procesorech není zrovna příkladný, jak jsme mohli letos zjistit v případě problému s vPro, který přetrvával dlouhá léta. 
 
A to vše je zvláště závažné, když MINIX v procesoru může komunikovat s pomocí TCP/IP a jiných protokolů, je kompatibilní s různými souborovými systémy, má k dispozici ovladače pro USB, síťové kontrolery a jiné a také dokonce může provozovat i svůj webový server. Takže náš procesor může provozovat webový server, ke kterému nemáme přístup a jehož funkci nemůžeme ovlivnit. Můžeme se jen ptát, proč Intel něco takového potřebuje?
 
Pokud by však někdo chtěl ihned vyzdvihovat AMD, pak v jeho případě také není vše v pořádku. Procesory Ryzen také provozují bezpečnostní čip založený na architektuře ARM, který využívá neprůhledný firmware. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi Ford Mustang dostane Shelby GT500 se 700 koňmi i hybridní verzi
Slavný Ford Mustang brzy dostane nejsilnější verzi Shelby GT500, která slibuje velmi vysoký výkon přes 700 koní. Poněvadž je elektrická a "ekologická" doba, nezapomene se dokonce ani na hybridní variantu.
16.3.2018, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let Astronomové: všechny diskové galaxie rotují jednou za miliardu let
Studie zveřejněná v The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dne 9. března tvrdí, že veškeré diskové galaxie bez ohledu na velikost či celkovou masu rotují rychlostí jedné otáčky za zhruba miliardu let. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce Masarykova univerzita využije Kingdom Come k výuce
Daniel Vávra oznámil, že Masarykova univerzita se chystá využít hru Kingdom Come: Deliverance pro výuku. Vedle toho nám i přislíbil, že se do hry dostane i ženská postava, za niž si budeme moci zahrát. 
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek
Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu Smrtící kyberútok: když se hackeři zaměří na petrochemickou továrnu
Hackerské útoky obvykle neohrožují přímo lidské životy, i když už bychom mohli najít nějaké příklady. Asi nic z toho by ale nešlo postavit na úroveň podařeného útoku na petrochemické zařízení v Saúdské Arábii. Ten se ale naštěstí nevyvedl.
16.3.2018, aktualita, Jan Vítek2 komentáře