reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Crimson Storage: největší jednofázová baterie 350MW/1400MWh v provozu

28.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Crimson Storage: největší jednofázová baterie 350MW/1400MWh v provozu
Největší bateriové úložiště pro dodávku elektrické energie v jednofázovém systému bylo právě spuštěno. Jmenuje se Crimson Storage a funguje v Kalifornii, kde má vyrovnávat odběrové špičky a být systémem pro dvě různé záložní služby.
Vysokokapacitní úložiště energií rostou jako houby po dešti a fungují na různých principech. Nedávno Čína spustila 100MW/400MWh redox-flow baterii i úložiště se stejnou konfigurací na bázi stlačeného vzduchu. Nyní tu máme jiný projekt v USA, konkrétně Kalifornii. Jmenuje se Crimson Storage a postaraly se o něj společnosti Axium Infrastructure, která vlastní 80 % projektu, a dceřiné společnosti firmy Canadian Solar, a to developer Recurrent Energy, který si ponechává 20 % projektu, a CSI Energy Storage, systémový integrátor projektu, který zajistí dlouhodobou podporu.
 
Crimson Storage v Kalifornii
 
Tento obří akumulátor má zajišťovat dodávky elektrické energie v jednofázovém systému pro Kalifornii, přičemž se stává největším úložištěm takového typu na světě. Má totiž zvládat dodávat výkon 350 MW a uložit až 1400 MWh energie (celkově největším je Moss Landing s konfigurací 400MW/1600 MWh, které je aktuálně rozšiřováno na 750MW/3000MWh). Všechny výše zmíněné projekty jsou koncipovány na 4hodinový provoz pod maximálním možným zatížením.
 
 
V případě Crimson Storage má být úložiště k dispozici pro dva různé záložní projekty. Southern California Edison je kontraktem na 14 let a 10 měsíců v konfiguraci 200MW/800MWh, druhým projektem je ten pro Pacific Gas and Electric Company na 15 let se 150MW/600MWh. Připomeňme ještě, že Recurrent Energy dosud vystavělo baterie s celkovými 2,9 GWh, tato nová tedy zvýšila původní číslo na téměř dvojnásobek. V prvotních nebo středových fázích vývoje jsou úložiště s dalšími 15 GWh.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama