reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čína spustila největší redox flow baterii na světě se 100MW/400MWh

2.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Čína spustila největší redox flow baterii na světě se 100MW/400MWh
Čína hodně šlape do obnovitelných zdrojů energie a ty s sebou přináší i zvýšený požadavek na akumulaci energie. Tento problém bude řešit i nová redox flow baterie v Dalianu, která má nabídnout výkon až 100 MW a uložit 400 MWh energie.
Problémem většiny obnovitelných zdrojů elektrické energie je jejich nestálost. Někdy vyrábí více, než je potřeba, někdy zase méně. Proto kladou zvýšené nároky na akumulaci energie, kterou je potřeba ukládat v dobách zvýšené produkce (např. když hodně fouká nebo hodně svítí slunce,...) a naopak ji dodávat v dobách nedostatku (je zamračeno nebo noc, málo fouká, je dlouhodobé sucho,...). Řešením jsou různé typy baterií, nicméně zdaleka k tomuto účelu nejsou využívány jen lithiové články. Jedním ze možných způsobů jsou i tzv. redox flow baterie, které lze mnohem snáze škálovat. Množství uložené energie se dá relativně snadno navýšit větší nádrží pro elektrolyty, výkon pak ovlivňuje např. velikost membrány mezi dvěma systémy okruhů s elektrolyty.
 
Dalian Flow Battery Energy Storage
 
Před několika dny byla do elektrické sítě připojena největší redox flow baterie na světě v Dailanu v Číně, provoz bude spuštěn v polovině října. Tato baterie využívá pro tento typ poměrně typické sloučeniny na bázi vanadu (konkrétně jde o oxid vanadičný). Nejprve poběží v konfiguraci 100MW/400MWh, což znamená, že do sítě může dodávat maximálně výkon 100 MW a celkově uloží 400 MWh energie (dosud byl největším projektem Minami Hayakita Substation s 15MW/60MWh, tohle je tedy řádově větší). Při plném odběru tak vydrží 4 hodiny, nicméně pokud se odebírá méně, její výdrž může být výrazně delší.
 
Dalian Flow Battery Energy Storage
 
Společnost Dalian Rongke Power ale plánuje další rozšíření na dvojnásobek, tedy na 200MW/800MWh. Cílem je vyrovnávat odběrové špičky, které jsou při významnějším zastoupení obnovitelných zdrojů problém. Investice do první fáze tohoto projektu byla 1,9 miliardy juanů (6,7 mld. Kč).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama