Problémem většiny obnovitelných zdrojů elektrické energie je jejich nestálost. Někdy vyrábí více, než je potřeba, někdy zase méně. Proto kladou zvýšené nároky na akumulaci energie, kterou je potřeba ukládat v dobách zvýšené produkce (např. když hodně fouká nebo hodně svítí slunce,...) a naopak ji dodávat v dobách nedostatku (je zamračeno nebo noc, málo fouká, je dlouhodobé sucho,...). Řešením jsou různé typy baterií, nicméně zdaleka k tomuto účelu nejsou využívány jen lithiové články. Jedním ze možných způsobů jsou i tzv. redox flow baterie, které lze mnohem snáze škálovat. Množství uložené energie se dá relativně snadno navýšit větší nádrží pro elektrolyty, výkon pak ovlivňuje např. velikost membrány mezi dvěma systémy okruhů s elektrolyty.

Před několika dny byla do elektrické sítě připojena největší redox flow baterie na světě v Dailanu v Číně, provoz bude spuštěn v polovině října. Tato baterie využívá pro tento typ poměrně typické sloučeniny na bázi vanadu (konkrétně jde o oxid vanadičný). Nejprve poběží v konfiguraci 100MW/400MWh, což znamená, že do sítě může dodávat maximálně výkon 100 MW a celkově uloží 400 MWh energie (dosud byl největším projektem Minami Hayakita Substation s 15MW/60MWh, tohle je tedy řádově větší). Při plném odběru tak vydrží 4 hodiny, nicméně pokud se odebírá méně, její výdrž může být výrazně delší.

Společnost Dalian Rongke Power ale plánuje další rozšíření na dvojnásobek, tedy na 200MW/800MWh. Cílem je vyrovnávat odběrové špičky, které jsou při významnějším zastoupení obnovitelných zdrojů problém. Investice do první fáze tohoto projektu byla 1,9 miliardy juanů (6,7 mld. Kč).
Zdroj: pv-magazine.com, cosmosmagazine.com