reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Čína spustila největší redox flow baterii na světě se 100MW/400MWh

, , aktualita
Čína spustila největší redox flow baterii na světě se 100MW/400MWh
Čína hodně šlape do obnovitelných zdrojů energie a ty s sebou přináší i zvýšený požadavek na akumulaci energie. Tento problém bude řešit i nová redox flow baterie v Dalianu, která má nabídnout výkon až 100 MW a uložit 400 MWh energie.
Čína spustila největší redox flow baterii na světě se 100MW/400MWh
Problémem většiny obnovitelných zdrojů elektrické energie je jejich nestálost. Někdy vyrábí více, než je potřeba, někdy zase méně. Proto kladou zvýšené nároky na akumulaci energie, kterou je potřeba ukládat v dobách zvýšené produkce (např. když hodně fouká nebo hodně svítí slunce,...) a naopak ji dodávat v dobách nedostatku (je zamračeno nebo noc, málo fouká, je dlouhodobé sucho,...). Řešením jsou různé typy baterií, nicméně zdaleka k tomuto účelu nejsou využívány jen lithiové články. Jedním ze možných způsobů jsou i tzv. redox flow baterie, které lze mnohem snáze škálovat. Množství uložené energie se dá relativně snadno navýšit větší nádrží pro elektrolyty, výkon pak ovlivňuje např. velikost membrány mezi dvěma systémy okruhů s elektrolyty.
 
Dalian Flow Battery Energy Storage
 
Před několika dny byla do elektrické sítě připojena největší redox flow baterie na světě v Dailanu v Číně, provoz bude spuštěn v polovině října. Tato baterie využívá pro tento typ poměrně typické sloučeniny na bázi vanadu (konkrétně jde o oxid vanadičný). Nejprve poběží v konfiguraci 100MW/400MWh, což znamená, že do sítě může dodávat maximálně výkon 100 MW a celkově uloží 400 MWh energie (dosud byl největším projektem Minami Hayakita Substation s 15MW/60MWh, tohle je tedy řádově větší). Při plném odběru tak vydrží 4 hodiny, nicméně pokud se odebírá méně, její výdrž může být výrazně delší.
 
Dalian Flow Battery Energy Storage
 
Společnost Dalian Rongke Power ale plánuje další rozšíření na dvojnásobek, tedy na 200MW/800MWh. Cílem je vyrovnávat odběrové špičky, které jsou při významnějším zastoupení obnovitelných zdrojů problém. Investice do první fáze tohoto projektu byla 1,9 miliardy juanů (6,7 mld. Kč).
 


reklama
reklama
reklama