www.svethardware.cz
>
>
>

Čtyřčipové 3Dfx Voodoo 5 6000 povstalo z prachu

Čtyřčipové 3Dfx Voodoo 5 6000 povstalo z prachu
, , aktualita
Anthony, hardwarový nadšenec působící na fórech Mod Labs, dokázal znovu vytvořit kartu, kterou samotná společnost 3Dfx nikdy nevypustila na trh. Jde o čtyřčipovou 3Dfx Voodoo 5 6000, která představuje pravěk 3D akcelerátorů pro PC.
K oblíbeným
reklama
3Dfx Voodoo 5 6000, je karta na kterou už jistě mnozí zapomněli a jiní ani nikdy neslyšeli o jejím výrobci, který přitom odstartoval éru grafických 3D akcelerátorů ve světě PC. Po více než 20 letech už nám tu zbyly jen firmy AMD a NVIDIA, i když Intel chystá svůj grafický restart, přičemž tehdy už společnost 3Dfx pomalu končila svou zářivou, ale poměrně krátkou dráhu. 
 
 
Řada karet Voodoo 5 přišla už v době, kdy už byly na trhu první dvě generace karet GeForce a ATi prodávala své Radeony 7000. 3Dfx nepředstavila výkonnostně nijak špatné karty, ale ty dokázaly bojovat proti konkurenci leda tak, že výrobce na nich nabídl až čtyři čipy VSA-100, což oproti konkurenci neúměrně zvýšilo cenu a navíc byly z hlediska podpory tehdy moderních API už zastaralé. Nepodporovaly třeba HW Transform&Lighting nebo vertex a pixel shadery pro DirectX 8. 
 
Čipy VSA-100 s plochou 112 mm2 obsahovaly 14 milionů tranzistorů a vyráběla je společnost TSMC na svém 250nm procesu. Každý měl dva pixel shadery na 166 MHz a k dispozici pak dostal 32 MB paměti SDRAM na rovněž 166 MHz. Celkem tak tato karta měla osm pixel shaderů a 128 MB RAM na 128bitové sběrnici s propustností 2,66 GB/s. Veselé, že?
 
 
Jak se ale takováto karta nyní objevila, zvláště když se model 3Dfx Voodoo 5 6000 nikdy ani nedostal na trh? Anthony si ji totiž vyrobil, ostatně dříve bychom na černé PCB těžko narazili, neboť tehdy se barva plošných spojů ještě neřešila. PCB pak bylo osazeno čtyřmi čipy VSA-100, které Anthony sehnal za 18,95 USD / kus (kupodivu je lze stále ještě koupit). Dále byla karta vybavena přídavným napájením (bílý Peripheral Power), neboť slot AGP nedokáže poskytnout potřebných 60 W a máme tu funkční 3Dfx Voodoo 5 6000 s příslušným BIOSem, ovladači a dokonce i se stejnými bugy. 
 
původní model musel mít externí napájecí adaptér
 
3DFx totiž nevypustilo tuto kartu na trh i kvůli problémům s rozhraním AGP x4, kvůli čemuž karta musela běžet v režimu x2 (na některých deskách) a vedle toho vykazovala i artefakty ve hrách či různé jiné chyby. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů