www.svethardware.cz
>
>
>
>

Curiosity na Marsu po dlouhé době vyzkoušelo vrtačku novou technikou

Curiosity na Marsu po dlouhé době vyzkoušelo vrtačku novou technikou
, , aktualita
Mars Rover Curiosity mohl po dlouhých deseti měsících vyzkoušet svou vrtačku, jeden z hlavních nástrojů. Vyzkoušel tak novou techniku vrtání, kterou bude nutné nasadit kvůli poškozenému mechanismu pro vnořování vrtáku do hloubi hornin.
K oblíbeným
reklama
NASA se tak aktuálně snaží opět zprovoznit vrtačku nesenou vozítkem Curiosity, která je ostatně jeho klíčové zařízení, jež už bohužel celkých deset měsíců nefunguje. Tato vrtačka je umístěna na 2,1 metrů dlouhé robotické ruce, která nese rovněž dvě stabilizační tyče, jimiž se má opřít o horninu, do níž se pak pomocí mechanismu vnořuje vrták. Právě tento mechanismus se poškodil, a tak bylo nutné přijít s jinou vrtací technikou, která nebude potřebovat ani ony dvě stabilizační tyče. 
 
 
Tuto původní techniku můžete vidět třeba v následujícím videu počínaje 10. sekundou. Pokud by tedy Curiosity nemohlo vrtat do marťanských hornin, znamenalo by to velké zklamání celé 2,5miliardové (USD) mise. Však právě díky tomu se už podařilo třeba prokázat, že v kráteru Gale existovaly podmínky pro podporu mikrobiálního života. 
 
​  
Dne 17. října se tak vrták Curiosity znovu zkusmo zakousl do Marsu, a to již bez pomoci stabilizačních tyčí v rámci testu, který pomůže obsluze lépe pochopit, jaké údaje jim bude předkládat senzor na ruce monitorující kroutivou sílu a výkyvy. Pokud něco z toho překročí stanovené meze, mohlo by se snadno stát, že se vrták v otvoru zasekne, což by bylo špatné, když Curiosity nemá poblíž nikoho, kdo by mu pomohl se uvolnit.
 
Nicméně testy provedené zde na Zemi přinesly slibné výsledky, ale nyní je samozřejmě nutné to samé provést i v praxi na Marsu, a tak mají lidé z NASA důvod k optimismu, i když musí používat vrtačku zcela jiným způsobem, než na jaký byla navržena. Ale právě to jim umožní flexibilita robotické ruky, na níž je vrtačka nainstalována. 
 
Mount Sharp uprostřed kráteru Gale
 
I tak má ale Curiosity před sebou ještě řadu měsíců testů, než se bude moci případně vrátit k vrtání za účelem vědy. Samotný rover se aktuálně blíží vrcholu útvaru Vera Rubin Ridge, který je vysoký jako 20podlažní budova a nachází se na úbočí hory Mount Sharp. Ta se vypíná ze středu kráteru Gale do výšky 5,5 kilometrů a právě na ni se Curiosity bude postupně šplhat. 
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře