Curiosity šplhající na Mount Sharp odhaluje původ této hory

Curiosity šplhající na Mount Sharp odhaluje původ této hory
, , aktualita
NASA nedávno ohlásila, že rover Curiosity se vydal novým směrem, a sice směrem na jih k jílovitým usazeninám. Nyní se ale dozvídáme, že díky navigačnímu přístroji rover s velkou pravděpodobností vyřešil záhadu původu hory Mount Sharp. 
K oblíbeným
reklama
Curiosity už jezdí po Marsu více než šest let a během nich pomohl dokázat, že na něm kdysi tekla voda, existoval organický materiál a pomohl odkrýt geologickou historii planety. Pro to všechno je vybaven odpovídajícími přístroji, ale žádný z nich neměl sloužit tomu, k čemu se rover teprve chystá. 
 
 
NASA však už dříve upravila navigační přístroj k tomu, aby mohl dostatečně citlivě měřit gravitaci. Velice se tak hodí, že se Curiosity pohybuje uvnitř kráteru Gale, z jehož základny stoupá na Mount Sharp. Ta z něj vyčnívá do výšky 5,5 km, a je tak od svého úpatí k vrcholu vyšší než Mount Everest. Záleží samozřejmě, odkud se měří a pokud bychom měli zapomenout na nadmořské metry, Everest i Sharp by mohly jen blednout před havajskou Mauna Kea, která se z mořského dna zvedá do výšky přes 10 km. 
 
 
Nicméně Mount Sharp je i na poměry Marsu neobvyklý útvar a vědci se už dlouho přou o to, jak vůbec vznikl. Dle některých jde o pozůstatek masivního sedimentu, který vyplňoval kráter v dávné minulosti a dle jiných hora postupně vyrostla z materiálu nanášeného větrem.
 
 
Právě proto nyní ke slovu přichází Curiosity a jeho citlivé akcelerometry používané pro navigaci, jejichž data však už byla využita pro měření síly gravitačního pole na více než 700 místech po cestě a z nasbíraných dat mohli určit hustotu materiálu, po němž se rover pohybuje. Ta činí 1680 kg na kubický metr, což není na horninu zrovna mnoho a ukazuje to, že bude značně porézní. To zrovna neodpovídá materiálu, jenž by kdysi měl být uvězněn pod silnou vrstvou jiných hornin, ale naopak to má vyhovovat profilu hory z nafoukaného materiálu, takže to vypadá, že jedna záhada je vyřešena. 
 
Příští rover už ponese citlivější přístroje, které tentokrát už budou určeny přímo pro měření gravitace, jenomže to se bohužel nemusí týkat roveru Mars 2020. Ten totiž pro něco takového už na sobě nemusí mít místo, neboť jeho hlavní mise je jiná, a sice hledat důkazy o někdejším životě na Marsu. 
 
 
Zdroj: Space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář