Další otázky o Ampere: DLSS 2.1, RTX IO, napájení, chlazení, atd.

Další otázky o Ampere: DLSS 2.1, RTX IO, napájení, chlazení, atd.
, , aktualita
V této aktualitě navazujeme na předchozí zprávu o odpovědích zaměstnanců NVIDIE na Redditu. Nyní už půjde o všetečné dotazy na téma nové verze DLSS, vlastností nové technologie RTX IO a další. 
K oblíbeným
reklama
Začneme zvolna, a to rozhraním HDMI 2.1 na nových kartách. To skutečně nabízí čtyři linky po 12 Gb/s, a tedy výslednou propustnost 48 Gb/s. Vedle toho tu je také Display Stream Compression (DSC) pro 8K při 60 Hz s HDR. 
 
 
Pokračujeme s RTX IO, které nevyžaduje SSD o žádném minimálním výkonu, ale je jasné, že čím rychlejší bude, tím lepší výsledky bude technologie podávat. Technologie je především o rychlejším čtení dat, ovšem díky přímé kompresi může být ve výsledku rychlejší i záznam. Nedá se ale mluvit o tom, že by SSD mohlo posloužit jako rozšířený framebuffer, čili paměť karty. Microsoft přitom chce vývojářům nabídnout předběžnou verzi DirectStorage pro Windows někdy v příštím roce a NVIDIA chce, aby RTX IO byla k dispozici v prvních hrách nedlouho poté. Čili zatím se nemusíme vzrušovat, jde o technologii blízké budoucnosti.
 
Bude rozhraní PCIe 3.0 tvořit úzké hrdlo pro RTX 3090? Dopad bude mít spíše výběr procesoru a pokud nebudeme mít systém s PCIe 4.0, očekávat můžeme ztrátu výkonu přinejhorším pár procent. 
 
V čem bude RTX 3070 rychlejší než RTX 2080 Ti? Jde o rasterizaci a/nebo o RT a DLSS? Zde NVIDIA dle odpovědi mluví o obou případech, což dává smysl, neboť dnešní hry využívající ray tracing a DLSS až na naprosté výjimky spoléhají i na rasterizaci, takže bez vyššího výkonu v obou disciplínách by to moc nešlo. 
 
Bude lepší verze DLSS? Ano, už je hotové SDK verze 2.1 pro DLSS a obsahuje tři klíčové novinky: režim pro hraní v 8K, dále podporu VR včetně příslušných her a asi nejzajímavější je podpora dynamického rozlišení. Čili renderované rozlišení se může snímek od snímku měnit, zatímco výsledné rozlišení zůstává stejné. Další informace nejsou k dispozici, ale je zřejmé, že tak bude možné se přizpůsobit požadavku na výslednou snímkovací frekvenci, takže pokud výkon nebude stačit, systém může snížit renderovací rozlišení a naopak. 
 
Co se týče přídavného napájení, zde NVIDIA vřele doporučuje vést ke konektorům karty dva samostatné kabely od zdroje, než aby se využil jeden rozdělený. Z pochopitelných důvodů. 
 
A nakonec tu máme chlazení referenčních karet 3080 a 3090, které by dle NVIDIE mělo fungovat nejlépe v případě, kdy naše skříň bude přivádět čerstvý vzduch ke kartě a zajistí odvod teplého vzduchu. Nezáleží na tom, jaké je vnitřní uspořádání, pokud bude zajištěna tato samozřejmá podmínka. 
 
 
Nakonec ještě můžeme potvrdit, že podpora NVLink je z nových GeForce vyhrazena pouze pro RTX 3090 a příslušný můstek přijde na 79 USD. Tím se tak z NVLink SLI stane ještě mnohem více okrajovější záležitost, než doposud.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem
Od HyperX se na trh dostává nová herní myš, která představuje další odlehčený model využívající děravý plášť. HyperX Pulsefire Haste má také symetrické tělo, ovšem přesto se nebude hodit levákům stejně dobře jako pravákům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek