www.svethardware.cz
>
>
>

Dandelion firmy Google nabídne levnější geotermální klimatizaci

Dandelion firmy Google nabídne levnější geotermální klimatizaci
, , aktualita
Mezi startupy firmy Google/Alphabet patřící mezi takzvané laboratoře X patří také společnost Dandelion. Ta už chce pomalu nabízet relativně levné systémy pro geotermální vytápění i ochlazování rodinných domů. 
K oblíbeným
reklama
Geotermální energii máme spojenou především s využitím tepla hluboko v zemi k vytápění, ale stejně tak může tento způsob posloužit pro zajištění celkové klimatizace, čili vytápění v zimě a ochlazování v létě dle potřeby. Startup Dandelion se zaměřuje právě na to, aby přinesl na trh levné, snadné a rychle instalovatelné řešení pro rodinné domy či menší objekty. 
 
dandelion how it works
 
Jak ukazuje přiložené schema, jde prostě o zavedení trubek hluboko do země, které tak poslouží jako tepelné výměníky napojené na pumpu v domě. Uvnitř plastových trubek bude kolovat voda, která bude v zimě absorbovat teplo, jež se pak bude rozvádět do ústředního topení v domácnosti. Přesně opačně to pak bude fungovat v létě, čili ohříváním vody v okruhu nahoře a její ochlazováním v zemi. 
 
Společnost Dandelion přitom uvádí, že díky její metodě instalace jsou ceny pro zákazníky daleko příznivější, než na jaké jsou zvyklí. To znamená, že je schopna nabídnout celkové řešení za cenu pod 25 tisíc dolarů, čili asi 575.000 Kč. Obvykle se totiž systémy pro využití geotermální energie tvoří s použitím širokých vrtáků tvořících cca 300 metrů hluboké díry pro zavedení trubek, což zanechá své následky také na povrchu. Dandelion používá výrazně tenčí vrtáky tvořící jednu či dvě hluboké díry s průměrem několika palců a i díky tomu je tento proces mnohem šetrnější a zabere dva až tři dny. 
 
Uvidíme, jak s tímto systémem Dandelion uspěje vedle dalších "moonshot" projektů, jako je třeba i společnost Waymo, do níž Google vložil své snahy ohledně autonomního řízení. Její vozy prý již stačily najezdit přes 1,5 milionu mil. 
 
reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek