www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?
, , aktualita
Jako poněkud neférový způsob inzerce zboží můžeme vidět snahu společností Dell a HP házet do jednoho pytle paměti RAM a Optane. Jejich společná kapacita je v materiálech firem udávána pod jedním termínem. 
reklama
Už jsme zvyklí na to, že při propagaci svého zboží firmy často uvádějí údaje způsobem, jaký může být zavádějící. Mohli jsme se například pravidelně v reklamách na počítače dívat na to, jak se prodejci chlubí kapacitou bufferu grafických karet a mluví o výkonu, který s tím nemá v podstatě nic společného. 
 
 
Dell a HP však poskytují už rovnou zavádějící údaje, v nichž dávají dohromady operační paměť RAM do jednoho pytle s Optane. Je přitom celkem jasné, odkud vítr vane. Jak ukazuje obrázek, Intel začne brzy nabízet produkt Optane DC v podobě modulů DIMM. Ty se mají v paměťové hierarchii vecpat právě mezi DRAM a SSD Optane s nabídkou vysokého výkonu a schopnosti udržet data i bez napájení. Na DRAM však stačit stále nebudou. 
 
Nicméně, Optane DC rozhodně nejsou určeny pro běžné spotřebitelské notebooky od firem Dell a HP, ale pro nasazení v serverech nehledě na to, že na trhu ještě nejsou. S největší pravděpodobností jde o ony běžné cachovací 16GB a 32GB modely v podobě karet M.2, jež se umí pochlubit přinejlepším 1350 MB/s v případě sekvenčního čtení. To rozhodně není výkon, jaký by mohl byť jen vzdáleně konkurovat pamětem DRAM. 
 
 
V popisech produktů se ale dočteme například o "24GB Memory: 16GB Intel Optane + 8GB RAM", což platí pro HP. Společnost Dell až v systémovém konfigurátoru odhalí, že 24GB paměti je ve skutečnosti "8GB 2666MHz DDR4 DRAM + 16GB Intel Optane memory". 
 
Je přitom nad slunce jasné, že pokud by se měla kapacita Optane k něčemu přidat, byla by to kapacita SSD či HDD v daném systému a rozhodně ne RAM, neboť ani jako cache nám neslouží jako část systémové paměti, ale stále jen pro ukládání dat. Nicméně v HP a Dellu se asi nechali inspirovat právě chystanými Optane DC a marketingově si to vyložili po svém. 
 
Server Extremetech však z toho podezřívá také Intel, který nedávno změnil svůj původní FAQ, kde bývalo velice jasně napsáno, že si nemáme plést Optane s DRAM a že například nelze provozovat hru vyžadující 8 GB RAM na PC s jen 4 GB RAM a 16GB Optane. To je ostatně jasné každému, kdo se jen trošku orientuje v hardwaru. Ovšem ten, kdo tomu nerozumí, se může nyní dočíst, že Intel mluví o Optane jako o pamětech (memory) proto, že data jsou ukládána "blíže k procesoru" a je to podobná funkce, jakou mají paměti DRAM. Intel tak v podstatě nyní dle svého FAQ odlišuje paměti (memory) jako DRAM a Optane od storage (HDD, NAND Flash).
 
Že by se tedy Intel snažil s pomocí velkých výrobců počítačů prosazovat své Optane ve spotřebitelském sektoru a vzbudit dojem, že je možné je srovnávat s DRAM? 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek