www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?
, , aktualita
Jako poněkud neférový způsob inzerce zboží můžeme vidět snahu společností Dell a HP házet do jednoho pytle paměti RAM a Optane. Jejich společná kapacita je v materiálech firem udávána pod jedním termínem. 
K oblíbeným
reklama
Už jsme zvyklí na to, že při propagaci svého zboží firmy často uvádějí údaje způsobem, jaký může být zavádějící. Mohli jsme se například pravidelně v reklamách na počítače dívat na to, jak se prodejci chlubí kapacitou bufferu grafických karet a mluví o výkonu, který s tím nemá v podstatě nic společného. 
 
 
Dell a HP však poskytují už rovnou zavádějící údaje, v nichž dávají dohromady operační paměť RAM do jednoho pytle s Optane. Je přitom celkem jasné, odkud vítr vane. Jak ukazuje obrázek, Intel začne brzy nabízet produkt Optane DC v podobě modulů DIMM. Ty se mají v paměťové hierarchii vecpat právě mezi DRAM a SSD Optane s nabídkou vysokého výkonu a schopnosti udržet data i bez napájení. Na DRAM však stačit stále nebudou. 
 
Nicméně, Optane DC rozhodně nejsou určeny pro běžné spotřebitelské notebooky od firem Dell a HP, ale pro nasazení v serverech nehledě na to, že na trhu ještě nejsou. S největší pravděpodobností jde o ony běžné cachovací 16GB a 32GB modely v podobě karet M.2, jež se umí pochlubit přinejlepším 1350 MB/s v případě sekvenčního čtení. To rozhodně není výkon, jaký by mohl byť jen vzdáleně konkurovat pamětem DRAM. 
 
 
V popisech produktů se ale dočteme například o "24GB Memory: 16GB Intel Optane + 8GB RAM", což platí pro HP. Společnost Dell až v systémovém konfigurátoru odhalí, že 24GB paměti je ve skutečnosti "8GB 2666MHz DDR4 DRAM + 16GB Intel Optane memory". 
 
Je přitom nad slunce jasné, že pokud by se měla kapacita Optane k něčemu přidat, byla by to kapacita SSD či HDD v daném systému a rozhodně ne RAM, neboť ani jako cache nám neslouží jako část systémové paměti, ale stále jen pro ukládání dat. Nicméně v HP a Dellu se asi nechali inspirovat právě chystanými Optane DC a marketingově si to vyložili po svém. 
 
Server Extremetech však z toho podezřívá také Intel, který nedávno změnil svůj původní FAQ, kde bývalo velice jasně napsáno, že si nemáme plést Optane s DRAM a že například nelze provozovat hru vyžadující 8 GB RAM na PC s jen 4 GB RAM a 16GB Optane. To je ostatně jasné každému, kdo se jen trošku orientuje v hardwaru. Ovšem ten, kdo tomu nerozumí, se může nyní dočíst, že Intel mluví o Optane jako o pamětech (memory) proto, že data jsou ukládána "blíže k procesoru" a je to podobná funkce, jakou mají paměti DRAM. Intel tak v podstatě nyní dle svého FAQ odlišuje paměti (memory) jako DRAM a Optane od storage (HDD, NAND Flash).
 
Že by se tedy Intel snažil s pomocí velkých výrobců počítačů prosazovat své Optane ve spotřebitelském sektoru a vzbudit dojem, že je možné je srovnávat s DRAM? 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková