www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?

Dell a HP inzerují Optane jako RAM, hraje v tom roli i Intel?
, , aktualita
Jako poněkud neférový způsob inzerce zboží můžeme vidět snahu společností Dell a HP házet do jednoho pytle paměti RAM a Optane. Jejich společná kapacita je v materiálech firem udávána pod jedním termínem. 
K oblíbeným
reklama
Už jsme zvyklí na to, že při propagaci svého zboží firmy často uvádějí údaje způsobem, jaký může být zavádějící. Mohli jsme se například pravidelně v reklamách na počítače dívat na to, jak se prodejci chlubí kapacitou bufferu grafických karet a mluví o výkonu, který s tím nemá v podstatě nic společného. 
 
 
Dell a HP však poskytují už rovnou zavádějící údaje, v nichž dávají dohromady operační paměť RAM do jednoho pytle s Optane. Je přitom celkem jasné, odkud vítr vane. Jak ukazuje obrázek, Intel začne brzy nabízet produkt Optane DC v podobě modulů DIMM. Ty se mají v paměťové hierarchii vecpat právě mezi DRAM a SSD Optane s nabídkou vysokého výkonu a schopnosti udržet data i bez napájení. Na DRAM však stačit stále nebudou. 
 
Nicméně, Optane DC rozhodně nejsou určeny pro běžné spotřebitelské notebooky od firem Dell a HP, ale pro nasazení v serverech nehledě na to, že na trhu ještě nejsou. S největší pravděpodobností jde o ony běžné cachovací 16GB a 32GB modely v podobě karet M.2, jež se umí pochlubit přinejlepším 1350 MB/s v případě sekvenčního čtení. To rozhodně není výkon, jaký by mohl byť jen vzdáleně konkurovat pamětem DRAM. 
 
 
V popisech produktů se ale dočteme například o "24GB Memory: 16GB Intel Optane + 8GB RAM", což platí pro HP. Společnost Dell až v systémovém konfigurátoru odhalí, že 24GB paměti je ve skutečnosti "8GB 2666MHz DDR4 DRAM + 16GB Intel Optane memory". 
 
Je přitom nad slunce jasné, že pokud by se měla kapacita Optane k něčemu přidat, byla by to kapacita SSD či HDD v daném systému a rozhodně ne RAM, neboť ani jako cache nám neslouží jako část systémové paměti, ale stále jen pro ukládání dat. Nicméně v HP a Dellu se asi nechali inspirovat právě chystanými Optane DC a marketingově si to vyložili po svém. 
 
Server Extremetech však z toho podezřívá také Intel, který nedávno změnil svůj původní FAQ, kde bývalo velice jasně napsáno, že si nemáme plést Optane s DRAM a že například nelze provozovat hru vyžadující 8 GB RAM na PC s jen 4 GB RAM a 16GB Optane. To je ostatně jasné každému, kdo se jen trošku orientuje v hardwaru. Ovšem ten, kdo tomu nerozumí, se může nyní dočíst, že Intel mluví o Optane jako o pamětech (memory) proto, že data jsou ukládána "blíže k procesoru" a je to podobná funkce, jakou mají paměti DRAM. Intel tak v podstatě nyní dle svého FAQ odlišuje paměti (memory) jako DRAM a Optane od storage (HDD, NAND Flash).
 
Že by se tedy Intel snažil s pomocí velkých výrobců počítačů prosazovat své Optane ve spotřebitelském sektoru a vzbudit dojem, že je možné je srovnávat s DRAM? 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář