www.svethardware.cz
>
>
>

Intel už má k dispozici Optane DC: hybrid RAM a SSD

Intel už má k dispozici Optane DC: hybrid RAM a SSD
, , aktualita
Paměti 3D XPoint od Intelu a Micronu byly prezentovány jako ve všech případech mnohem lepší než dnešní NAND Flash a blížit se měly i rychlostem pamětí RAM. Dosavadní výsledné produkty se však moc nepředvedly, ale změní to Optane DC?
K oblíbeným
reklama
Intel sám mluví o "persistent memory" a "new class of memory", což napovídá, že Optane DC by měly být podobně výkonné jako RAM, ovšem s tím rozdílem, že data po ztrátě napájení z jejich buněk nezmizí. Taková paměť je ostatně už desítky let přímo svatý grál počítačové techniky, který by mohl výrazně vylepšit celkovou energetickou efektivitu počítačů a také by zcela změnil pohled na to, jak nazíráme na zapínání/bootování/uspávání počítačů a jiných zařízení. 
 
 
Co ale bylo očividné, Intel se zaměřil především na servery, kde může být rychlá paměť schopná udržet data i bez napájení velice užitečná v celé hierarchii. Ta by ostatně mohla přetvořit celou paměťovou hierarchii, jak ostatně ukazuje jeden ze snímků prezentace Intelu. 
 
 
Ta se dělí jednak na úložná zařízení a pak na data dle toho, jak často jsou využívána či jak rychle musí být k dispozici. Nejvíce potřebná jsou tak "hot" data, na druhé straně jsou "cold" a mezi nimi "warm". Jak je vidět z obrázku, Optane DC se mohou vmáčknout mezi DRAM a klasické Optane a obsahovat jak nejvíce, tak středně potřebná data.  
 
Intel Optane DC přijdou v modulech typu DIMM, čili stejných, jaké využívají i RAM a konkrétně jde o DIMM pro paměti DDR4. To umožní dosáhnout vysoké propustnosti, i když to už bude spíše záviset na samotných pamětech a jejich kontrolerech. Intel slibuje, že Optane DC dokáží značně zredukovat čas bootování serverových systémů z minut na sekundy, výrazně urychlí práci s objemnými databázemi, virtuálními systémy, atd. 
 
 
Technické podrobnosti čekáme marně, tedy až na to, že Optane DC budou podporovat více než 3 TB na procesorovou patici a jeden modul může nést 512 GB paměti. Nyní Intel láká vývojáře hardwaru, aby naskočili do vláčku Optane DC a podíleli se na vývoji. K dispozici už jsou první vzorky těchto produktů, které budou určeny pro další generaci procesorů Xeon. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek