www.svethardware.cz
>
>
>

Intel už má k dispozici Optane DC: hybrid RAM a SSD

Intel už má k dispozici Optane DC: hybrid RAM a SSD
, , aktualita
Paměti 3D XPoint od Intelu a Micronu byly prezentovány jako ve všech případech mnohem lepší než dnešní NAND Flash a blížit se měly i rychlostem pamětí RAM. Dosavadní výsledné produkty se však moc nepředvedly, ale změní to Optane DC?
K oblíbeným
reklama
Intel sám mluví o "persistent memory" a "new class of memory", což napovídá, že Optane DC by měly být podobně výkonné jako RAM, ovšem s tím rozdílem, že data po ztrátě napájení z jejich buněk nezmizí. Taková paměť je ostatně už desítky let přímo svatý grál počítačové techniky, který by mohl výrazně vylepšit celkovou energetickou efektivitu počítačů a také by zcela změnil pohled na to, jak nazíráme na zapínání/bootování/uspávání počítačů a jiných zařízení. 
 
 
Co ale bylo očividné, Intel se zaměřil především na servery, kde může být rychlá paměť schopná udržet data i bez napájení velice užitečná v celé hierarchii. Ta by ostatně mohla přetvořit celou paměťovou hierarchii, jak ostatně ukazuje jeden ze snímků prezentace Intelu. 
 
 
Ta se dělí jednak na úložná zařízení a pak na data dle toho, jak často jsou využívána či jak rychle musí být k dispozici. Nejvíce potřebná jsou tak "hot" data, na druhé straně jsou "cold" a mezi nimi "warm". Jak je vidět z obrázku, Optane DC se mohou vmáčknout mezi DRAM a klasické Optane a obsahovat jak nejvíce, tak středně potřebná data.  
 
Intel Optane DC přijdou v modulech typu DIMM, čili stejných, jaké využívají i RAM a konkrétně jde o DIMM pro paměti DDR4. To umožní dosáhnout vysoké propustnosti, i když to už bude spíše záviset na samotných pamětech a jejich kontrolerech. Intel slibuje, že Optane DC dokáží značně zredukovat čas bootování serverových systémů z minut na sekundy, výrazně urychlí práci s objemnými databázemi, virtuálními systémy, atd. 
 
 
Technické podrobnosti čekáme marně, tedy až na to, že Optane DC budou podporovat více než 3 TB na procesorovou patici a jeden modul může nést 512 GB paměti. Nyní Intel láká vývojáře hardwaru, aby naskočili do vláčku Optane DC a podíleli se na vývoji. K dispozici už jsou první vzorky těchto produktů, které budou určeny pro další generaci procesorů Xeon. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek