www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Desky s AMD X570 dorazily do obchodů, jaká je nabídka?

Desky s AMD X570 dorazily do obchodů, jaká je nabídka?
, , aktualita
Už dlouho víme, že ceny základních desek s čipsetem AMD X570 nebudou moc příznivé a zcela jistě se budou pohybovat výše v porovnání s X470. Nyní se můžeme podívat na to, jaká je realita v našich obchodech.
K oblíbeným
reklama
Společně s procesory Ryzen 3000 a grafickými kartami Radeon "Navi" dorazily do obchodů i na stoly recenzentů různé desky, a to především od společností Asus, Gigabyte a MSI. Informace o vysokých cenách vesměs platí, protože ty nejlevnější kusy lze pořídit od cca 4400 Kč a spíše je potřeba počítat s hranicí 5000 Kč, abychom měli ještě i nějaký výběr a nemuseli sahat pouze a jen po tom nejlevnějším. 
 
 
Pokud si tak vezmeme jako slušný základ například desku Asus PRIME X470-PRO, pak ta přijde na cenu od 4000 do 5000 Kč, přičemž její nástupce Asus PRIME X570-PRO je prodáván za 6800 Kč. Cena jistě v dohledné době trošku spadne, ale toto srovnání velice dobře ilustruje, jak nám narostly ceny desek s novým čipsetem. 
 
Taková deska tak rozhodně nepatří mezi nejlevnější. Asus má ale v nabídce ještě model PRIME X570-P jako zástupce s cenou právě kolem 5000 Kč a do této kategorie patří ještě MSI X570-A Pro, Gigabyte X570 Gaming X a ještě levnější může být ASRock X570 PHANTOM GAMING 4. Vesměs přitom nejde po všech stránkách o špatně vybavené desky, však i ASRock nabízí osmifázové napájení procesoru a jmenovaná X570-P od Asusu dokonce dvanáctifázové. 
 
Obecně je ale třeba se připravit na to, že levnější desky s X570 mají osekanou portovou výbavu, což je vidět na jejich poloprázdných I/O štítcích. Například toto je výbava právě modelu PRIME X570-P, která skutečně nenadchne. 
 
 
Mezi výše postavené modely pak patří MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi, Gigabyte X570 Aorus Pro nebo the Asus ROG Strix X570-F Gaming a tady už se pohybujeme v hladině 7000 Kč a výše. Zde už výbava čítá chladiče M.2 SSD plus obecně lépe řešené chlazení, které v případě čipsetu X570 opět začíná být aktuální, napájení je posíleno další fáze (16 apod), portová výbava je celkově bohatější a zahrnuje i USB-C nebo S/PDIF. 
 
Zajímavé je, že nové desky už moc nesvítí jako vánoční stromečky, respektive to alespoň neukazují jejich prezentace. Výrobci se snaží u nich vyřádit především na systému chlazení, ale jinak je vidět, že éra barevných LED je možná už na ústupu, jak se ostatně dalo čekat poté, co se rozblikaly i moduly DIMM, SSD i kabely. 
 
Co se týče těch nejdražších desek, máme tu již alespoň šest modelů, které se pohybují nad 10 tisíci korunami. Mezi nimi jasně vede (alespoň cenou) deska MSI MEG X570 GODLIKE, která stojí téměř 20 tisíc a za ně nabízí 14+4+1 fází napájení, Dual Kuller LAN, WiFi 6, tři sloty M.2, Xtreme Audio DAC s ALC S1200A a čtyři PCIe x16. 
 
Vybírat už tak rozhodně je z čeho, i když zdaleka ne všechny modely v nabídce jsou v obchodech skladem.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek