www.svethardware.cz
>
>
>

Dexmo: rukavice, díky níž ucítíme virtuální realitu

Dexmo: rukavice, díky níž ucítíme virtuální realitu
, , aktualita
Rostoucí trh s moderními zařízeními pro virtuální realitu láká stále více firem. Nedávno svůj nový headset ohlásil výrobce monitorů AOC a nyní se přihlásila čínská společnost Dexta Robotics s rukavicemi Dexmo.
K oblíbeným
reklama
Už dlouho si můžeme číst o různých doplňcích, které nám mají zajistit celkově lepší vjem virtuální reality. Co se týče toho vizuálního a případně sluchového, to zajistí samotné headsety, ale když nás pak virtuální realita zcela odřízne od té opravdové, pak v té zůstanou naše ostatní smysly. Jde pak především o možnosti interakce, čili využití končetin a hmatu, na něž se různé firmy zaměřují. K tomu mohou posloužit různé ovladače vybavené senzory nebo rovnou celá šlapadla, která nám umožní zahrát si na křečka v kolesu a běhat po virtuálním světě, aniž bychom se v tom reálném hnuli z místa. Co ale když si budeme chtít nějaký virtuální objekt osahat či rovnou vzít do rukou? K tomu mají posloužit exoskeletonové rukavice Dexmo, jež byly nyní představeny ve zbrusu nové verzi, která už nevypadá jako "garážový hardware".

Princip je naprosto jednoduchý. Rukavice slouží jednak jako pohybové ovladače, jež může počítač rekonstruovat ve 3D světě, což je základní předpoklad toho, abychom mohli uchopit nějaký objekt. Když pak natáhneme ruku třeba po virtuální gumové kačence, exoskeletonová rukavice začne na jednotlivé prsty působit silou, která by měla víceméně odpovídat odporu gumového těla oné kačenky. Uvnitř dlaně však nic nemáme, neboť rukavice na ně působí z opačné strany, takže je nutí se rozevírat.

Je tak zřejmé, že zde bude záviset především na tom, jak je celý systém vyladěn. Počítač by měl být schopen přesně určit polohu jednotlivých prstů na daném objektu, aby pak rukavice za každý z nich tahala tou správnou silou. Je také naprosto zřejmé, že jde pouze o sílu působící na prsty a ne na celou ruku. Dexmo tak nemůže simulovat tíhu nějakého objektu, nebo i odpor při jeho posunování, čili zkrátka vše, k čemu potřebujeme svaly celé ruky, nejen prstů.


Má ale prostředky k tomu, abychom jednoznačně rozlišili uchopení virtuálního meče třeba od mačkání polštáře. Ruklavice přitom pracuje bezdrátově a má být i dostatečně lehká, aby se uživatel brzy neunavil. Otázka je výdrž baterií a zatím také můžeme vidět, že výrobce nemá vlastní pohybový senzorický systém, neboť používá ovladače od firmy HTC, která je vyvinula pro svůj headset Vive (ten má ostatně člověk ve videu na hlavě).

Výrobce uvádí, že toto zařízení nechce vypustit na trh do té doby, než na něm bude připraven software, který by je mohl využít. Plánuje se, že kromě HTC Vive bude moci rukavice Dexmo pracovat i s konkurenčním Oculus Rift a s Microsoft Hololens. Co se týče účelu, zájem by mohli mít nejen hráči, ale také různé firmy, což je potvrzeno právě podporou Hololens, který v žádném případě není primárně vyvíjen jako herní či zábavní zařízení.

Zdroj: Extremetech

reklama
Nejnovější články
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb
Dle ruské mutace Popular Mechanics se ruští zákonodárci chystají stanovit postih pro ty občany, kteří by se chtěli připojit k Internetu pomocí služby Starlink či případně jiných podobných satelitních ISP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA připravila GeForce GT 1010, nový absolutní low-end NVIDIA připravila GeForce GT 1010, nový absolutní low-end
NVIDIA si připravila novou grafickou kartu GeForce GT 1010, která pochopitelně moc výkonu nenabídne a nastupuje na trh za starý model GeForce GT 710. Sama je ostatně založena na staré architektuře Pascal, a to nehledě na konfiguraci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře