www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dostupnost grafických karet se zlepšuje, ceny ovšem ne

Dostupnost grafických karet se zlepšuje, ceny ovšem ne
, , aktualita
Ještě před několika dny byla situace na trhu s grafickými kartami ohledně dostupnosti velice špatná, zatímco ceny byly velice rozdílné a lišily se především dle toho, zda je či není daná karta dostupná. To se začalo měnit. 
K oblíbeným
reklama
Dostupnosti grafických karet a jejich cen si všímáme už několik týdnů, a tak nám neuniklo ani to, jaké paradoxní situace na něm vznikají. Například tu máme případ, kdy externí box s grafikou pro rozhraní Thunderbolt 3 byl levnější než samotná grafika, kterou onen box ukrývá. Donedávna také pro české obchody platilo, že výkonnější grafické karty téměř nebyly k dispozici. Obchody, které se k nim téměř nedostaly, je navíc přestaly nabízet, nebo je nabízely dále za dřívější, a tedy nižší ceny s tím, že si je zákazník stejně nekoupí. A pokud někde grafická karta byla skladem, pak za podstatně vyšší cenu než dříve. 
 
 
Aktuální situaci si můžeme ilustrovat třeba na kartě MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, která byla ještě na konci minulého roku běžně prodávána za ceny od cca 7500 Kč s daní. Nyní ji seženeme přinejlepším za 11 tisíc korun s tím, že karta je již dostupná ve více obchodech. Rozdíl je tak ten, že se dostupnost zlepšila a karty začalo opět nabízet více prodejců, ale ceny nižší nejsou, spíše naopak. S lepší dostupností karet prudce poskočily nahoru a nabídka nižších cen vykoupená "nekonečným" čekáním na naskladnění se už téměř vytratila. 
 
Zlepšení dostupnosti se zatím týká především řady GeForce GTX 1060, ale sem tam už se dá sehnat třeba i GTX 1080 Ti, i když zaplatit za ni 30 tisíc korun není zrovna dobrý obchod. Lépe na tom jsou také GTX 1070 s tím, že pro ně si musíme připravit přes 15 tisíc a ve všech případech musíme počítat s tím, že vybírat si rozhodně nemůžeme. Dokonce se ale už dají sehnat i Radeony RX 580 či slabší verze Polarisu, pokud jste ochotni akceptovat asi dvojnásobek původní ceny.
 
To je ale na jednu stranu dobrá známka toho, že grafické karty opět začínají být běžně dostupné na trhu, i když situace ještě zdaleka není ideální. Dříve prodejci neměli ani důvod zdražovat, když stejně neměli co prodávat a nyní jen reagují na to, jak se mezitím zvedly koncové ceny. Ty by pak měly začít opět klesat s ještě lepší dostupností, jaká doufáme, že přijde. 
 
Nicméně není to vůbec jisté, protože Bitcoin a v závislosti na něm i jiné kryptoměny jako Ethereum se opět šplhají nahoru a vypadá to, že hodnoty ze začátku února byly pro letošní zimu dno. Ovšem cesta Bitcoinu na vrchol z konce minulého roku bude ještě dlouhá, i když raději nebudeme předpovídat vývoj něčeho tak nepředvídatelného, jako je hodnota kryptoměn. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář