reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš

, , aktualita
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v této době dokáží zásobovat ruské Sojuzy a vedle nich vozí náklad a zatím ještě ne astronauty také lodi Dragon od SpaceX. Sojuz i Dragon pak na své cestě zpět na Zemi vezme krom nákladu třeba v podobě hotových experimentů také odpadky a do tohoto obvyklého procesu by chtěla zasáhnout společnost Sierra Nevada Corporation. 
 
 
Už dříve se přitom mluvilo o různorodých úlohách malých raketoplánů, a to třeba o tom, že by mohly sloužit jako vesmírné sanitky, které by dolů vozily astronauty, jimž by se přitížilo. Nyní tu máme jinou a bezesporu mnohem častěji potřebnou úlohu, a sice vynášení smetí. Takže hleďme na technicky nejpokročilejší odpadkový koš lidstva:
 
 
Shooting Star je tak modul, který bude připojen k raketoplánu Dream Chaser a vynesen k ISS, s níž se bude raketoplán schopen autonomně spojit. Samotný Dream Chaser tak bude moci případně provádět na své vlastní palubě experimenty, apod. Kontejner bude mezitím naplněn odpadky, poté se s ním raketoplán od stanice odpojí a zamíří zpět. Shooting Star pak věrný svému názvu bude naveden do atmosféry, kde shoří i s použitými plínkami a jiným nákladem. Dream Chaser pak dokáže bezpečně přistát, a to dle plánů vždy v Kennedyho vesmírném centru, kde je i příslušná runway pro raketoplány. 
 
Dream Chaser ale může samozřejmě na orbitě zůstat i sám o sobě jako platforma pro spíše krátkodobé testy, a to i s využitím volitelného nafukovacího modulu a dodatečných solárních panelů. Dokonce byl vyvíjen i s ohledem na plánovanou lunární stanici agentury NASA, takže by se měl uplatnit i v programu Artemis, ale žádný konkrétní kontrakt ještě k tomu nebyl stvořen. 
 
Sierra Nevada Corporation aktuálně plánuje, že Dream Chaser se poprvé k ISS podívá v roce 2021 a navštíví ji alespoň šestkrát. Využije k tomu služeb společnosti United Launch Alliance, a to konkrétně pak jejích raket Vulcan. Ty ostatně mají být poprvé vyzkoušeny v ostrém startu právě v polovině roku 2021. Nedlouho poté, čili na podzim, by už měl k ISS letět i miniraketoplán, a to v rámci kontraktu CRS-2. Poveze cca 4500 kg nákladu v přetlakové i netlakované části.
 


reklama
reklama
reklama