Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny

Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
, , aktualita
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
K oblíbeným
reklama
S drony to vůbec není jednoduché a vypadá to, že místo prostředků pro zábavu tu máme nebývalé bezpečnostní riziko. Na jednu stranu tu máme nezodpovědné piloty, kteří mohou způsobit ve vzduchu vážné kolize, kvůli čemuž je zde spousta zákazů zejména v okolí letišť a vládních budov. Hrozí ale i rizika ze stran těch, kteří velmi dobře vědí, co s dronem chtějí provést (v minulosti např. útok na japonského premiéra). V rukou teroristických organizací může jít o dost nebezpečný nástroj, o čemž se nyní přesvědčila Saúdská Arábie. Státní ropná společnost Saudi Aramco zaznamenala v sobotu ráno hned několik útoků. Jeden si odnesla rafinérie v Abqaiq, napadena ale těžební pole v Khurais.
 
 
K útoku bezpilotními letouny na dálku se přihlásili jemenští Húthiové, nicméně Američané z útoků viní Írán. Zdůvodňují to tím, že drony nemají dostatečný dolet k tomu, aby doletěly z Jemenu do napadených míst. K Jemenu je to totiž zhruba 800 km, zatímco do Íránu sice stále velmi dalekých, ale už přeci jen snáze zvládnutelných 300 km. Pochopitelně tu nehovoříme o běžných dronech, které si koupíte v každém druhém obchodě, ale o armádních dronech, jako jsou např. Qasef-1/Ababil-T. Nicméně i ty mají v praxi zhruba poloviční dolet ve srovnání s tím, co by bylo potřeba i z onoho bližšího Íránu (což vzbuzuje otázky, zda nešlo spíše o nějaké střely než drony). Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, se nechal slyšet, že USA nemají žádný důkaz o tom, že by za útokem stál Jemen a považují to za bezprecedentní útok Íránu na světové dodávky ropy. Není však jasné, zda mají na druhou stranu důkaz o tom, že by mělo jít opravdu o útok z Íránu.
 
Nyní to vypadá, že produkce ropy ze Saúdské Arábie klesne v důsledku útoku až o 50 %, což je necelých 6 milionů barelů ropy denně (tj. cca 7 % celosvětové produkce). Ministr energetiky SA slíbil, že rezervy by měly stačit na pokrytí dodávek a do hry se vložil také Donald Trump, který se už nechal slyšet, že popohnal schvalovací pro nová těžební místa v USA a autorizoval možnost využít státní strategické rezervy v případě nedostatku ropy v zatím blíže nespecifikovaném množství. Každopádně to vypadá, že útoky pomocí dronů na dálku budou v budoucnu čím dál častější, navíc může jít o velmi levný způsob.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování
Na Microsoft Flight Simulator 2020 čekají mnozí fanoušci žánru se zasněným pohledem a slinou v koutku úst, kterou si zaslouží především grafické zpracování spojené s vymodelováním reálného světa. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce
Ubisoft nám oficiálně představil nový Far Cry 6, který vyvíjí konkrétně studio Ubisoft Toronto a chystá si jej pro příští rok. Podíváme se do fiktivního místa Latinské Ameriky současnosti, kde probíhá "guerillová revoluce". 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat
Dle čínského serveru ITHome už NVIDIA přikročila k zastavení výroby všech výkonných herních karet GeForce RTX 2000 až do verze 2070. To by tak ukazovalo na blížící se vypuštění nové generace.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář