Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny

Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
, , aktualita
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
K oblíbeným
reklama
S drony to vůbec není jednoduché a vypadá to, že místo prostředků pro zábavu tu máme nebývalé bezpečnostní riziko. Na jednu stranu tu máme nezodpovědné piloty, kteří mohou způsobit ve vzduchu vážné kolize, kvůli čemuž je zde spousta zákazů zejména v okolí letišť a vládních budov. Hrozí ale i rizika ze stran těch, kteří velmi dobře vědí, co s dronem chtějí provést (v minulosti např. útok na japonského premiéra). V rukou teroristických organizací může jít o dost nebezpečný nástroj, o čemž se nyní přesvědčila Saúdská Arábie. Státní ropná společnost Saudi Aramco zaznamenala v sobotu ráno hned několik útoků. Jeden si odnesla rafinérie v Abqaiq, napadena ale těžební pole v Khurais.
 
 
K útoku bezpilotními letouny na dálku se přihlásili jemenští Húthiové, nicméně Američané z útoků viní Írán. Zdůvodňují to tím, že drony nemají dostatečný dolet k tomu, aby doletěly z Jemenu do napadených míst. K Jemenu je to totiž zhruba 800 km, zatímco do Íránu sice stále velmi dalekých, ale už přeci jen snáze zvládnutelných 300 km. Pochopitelně tu nehovoříme o běžných dronech, které si koupíte v každém druhém obchodě, ale o armádních dronech, jako jsou např. Qasef-1/Ababil-T. Nicméně i ty mají v praxi zhruba poloviční dolet ve srovnání s tím, co by bylo potřeba i z onoho bližšího Íránu (což vzbuzuje otázky, zda nešlo spíše o nějaké střely než drony). Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, se nechal slyšet, že USA nemají žádný důkaz o tom, že by za útokem stál Jemen a považují to za bezprecedentní útok Íránu na světové dodávky ropy. Není však jasné, zda mají na druhou stranu důkaz o tom, že by mělo jít opravdu o útok z Íránu.
 
Nyní to vypadá, že produkce ropy ze Saúdské Arábie klesne v důsledku útoku až o 50 %, což je necelých 6 milionů barelů ropy denně (tj. cca 7 % celosvětové produkce). Ministr energetiky SA slíbil, že rezervy by měly stačit na pokrytí dodávek a do hry se vložil také Donald Trump, který se už nechal slyšet, že popohnal schvalovací pro nová těžební místa v USA a autorizoval možnost využít státní strategické rezervy v případě nedostatku ropy v zatím blíže nespecifikovaném množství. Každopádně to vypadá, že útoky pomocí dronů na dálku budou v budoucnu čím dál častější, navíc může jít o velmi levný způsob.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek