reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny

, , aktualita
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
S drony to vůbec není jednoduché a vypadá to, že místo prostředků pro zábavu tu máme nebývalé bezpečnostní riziko. Na jednu stranu tu máme nezodpovědné piloty, kteří mohou způsobit ve vzduchu vážné kolize, kvůli čemuž je zde spousta zákazů zejména v okolí letišť a vládních budov. Hrozí ale i rizika ze stran těch, kteří velmi dobře vědí, co s dronem chtějí provést (v minulosti např. útok na japonského premiéra). V rukou teroristických organizací může jít o dost nebezpečný nástroj, o čemž se nyní přesvědčila Saúdská Arábie. Státní ropná společnost Saudi Aramco zaznamenala v sobotu ráno hned několik útoků. Jeden si odnesla rafinérie v Abqaiq, napadena ale těžební pole v Khurais.
 
 
K útoku bezpilotními letouny na dálku se přihlásili jemenští Húthiové, nicméně Američané z útoků viní Írán. Zdůvodňují to tím, že drony nemají dostatečný dolet k tomu, aby doletěly z Jemenu do napadených míst. K Jemenu je to totiž zhruba 800 km, zatímco do Íránu sice stále velmi dalekých, ale už přeci jen snáze zvládnutelných 300 km. Pochopitelně tu nehovoříme o běžných dronech, které si koupíte v každém druhém obchodě, ale o armádních dronech, jako jsou např. Qasef-1/Ababil-T. Nicméně i ty mají v praxi zhruba poloviční dolet ve srovnání s tím, co by bylo potřeba i z onoho bližšího Íránu (což vzbuzuje otázky, zda nešlo spíše o nějaké střely než drony). Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, se nechal slyšet, že USA nemají žádný důkaz o tom, že by za útokem stál Jemen a považují to za bezprecedentní útok Íránu na světové dodávky ropy. Není však jasné, zda mají na druhou stranu důkaz o tom, že by mělo jít opravdu o útok z Íránu.
 
Nyní to vypadá, že produkce ropy ze Saúdské Arábie klesne v důsledku útoku až o 50 %, což je necelých 6 milionů barelů ropy denně (tj. cca 7 % celosvětové produkce). Ministr energetiky SA slíbil, že rezervy by měly stačit na pokrytí dodávek a do hry se vložil také Donald Trump, který se už nechal slyšet, že popohnal schvalovací pro nová těžební místa v USA a autorizoval možnost využít státní strategické rezervy v případě nedostatku ropy v zatím blíže nespecifikovaném množství. Každopádně to vypadá, že útoky pomocí dronů na dálku budou v budoucnu čím dál častější, navíc může jít o velmi levný způsob.
 


reklama
reklama
reklama
reklama