www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4

Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4
, , aktualita
Společnost SpaceX na sebe právem v poslední době strhla pozornost jako firma, která už běžně vynáší náklad do vesmíru a navíc umí s raketami i přistávat. Blue Origin je tak trošku v pozadí, ale i ta si zvláště nyní zaslouží také svůj díl. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX je reprezentována tváří Elona Muska a Blue Origin je na tom podobně, neboť Jeff Bezos je také dobře známý milionář "moderního typu". Nicméně Blue Origin je za SpaceX značně pozadu, i když se velice snaží, jak dokazuje nedávný test motoru BE-4 (Blue Engine 4). 
 
 
Ten úspěšně prošel třísekundovým zážehem na polovinu plného výkonu, což je významný krok vstříc jeho nasazení v rámci ULA - United Launch Alliance. Toto spojení firem Lockheed-Martin a Boeing využívá rakety Atlas V, které však musí spoléhat na ruské motory RD-180 spalující kerosen a tekutý kyslík v případě prvního stupně. Američané se však nechtějí spoléhat na ruské motory, a tak se obrátili právě k Jeffu Bezosovi a jeho vyvíjeným motorům BE-4, s nimiž se počítá pro chystané rakety Vulcan. 
 
Konfigurace Vulcan Heavy se šesti pomocnými raketami a dvěma hlavními motory BE-4
 
Motory BE-4 využívají tekutý kyslík a metan pro vyvinutí tahu až 2.400 kN, přičemž raketa Vulcan bez pomocných raket si vystačí se dvěma motory. Atlas V naproti tomu využívá jeden RD-180 s tahem cca 3.800 kN na úrovni mořské hladiny, takže dvojice BE-4 bude o trošku silnější. V  konfiguraci Heavy přitom Vulcanu přibyde také šest pomocných raket GEM63XL po 900 kN, takže výsledná těžká raketa se bude moci těšit z celkového tahu kolem 10.300 kN. Půjde tak o jednu z nejvýkonnějších raket v historii, však i Falcon Heavy bude mít tah 7.607 kN. Vulcan Heavy ale má začít létat přinejlepším až v roce 2019. 
 
Výhoda je také využití metanu namísto kerosenu, díky čemuž nebude potřeba samostatný tlakovací systém, což ušetří hmotnost i peníze a motor také nebude tvořit jak odpad saze. Motory BE-4 také počítají s možností regulace tahu až na pouhých 20 procent, díky čemuž budou moci rakety měkce přistávat. 
 
Jak na tom ale bude Vulcan Heavy v porovnání s raketami SLS americké NASA? Pokud mluvíme o SLS Block 1B, ten bude výkonnější s celkovým tahem až 32.000 kN a umožní na nízkou orbitu dostat až 105 tun materiálu. SLS Block 2 se pak v tomto ohledu v podstatě vyrovná Saturnu V se 130 až 140 tunami. Saturn V měl totiž jako maximum právě oněch 140 tun. Jenomže NASA se aktuálně potýká s nedostatkem financí, respektive jde o přetrvávající problém, přičemž právě to znamená, že drahé rakety SLS se mockrát do vesmíru nepodívají, pokud se něco nezmění. A něco by se rozhodně změnit mělo, pokud se mají uskutečnit velkolepé plány s návratem na Měsíc a misemi na Mars, jak je prezentuje americký viceprezident PenceCeny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi Děravá herní myš Glorious Model O přichází v bezdrátové verzi
Ultralehká herní myš Glorious Model O, která si své zákazníky získala i na českém trhu, byla oznámena v nové verzi. Vzhledem k nízké hmotnosti jen 69 g nemohl výrobce použít příliš velkou baterii, přesto se výdrž podařilo dostat na 71 hodin.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře