www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4

Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4
, , aktualita
Společnost SpaceX na sebe právem v poslední době strhla pozornost jako firma, která už běžně vynáší náklad do vesmíru a navíc umí s raketami i přistávat. Blue Origin je tak trošku v pozadí, ale i ta si zvláště nyní zaslouží také svůj díl. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX je reprezentována tváří Elona Muska a Blue Origin je na tom podobně, neboť Jeff Bezos je také dobře známý milionář "moderního typu". Nicméně Blue Origin je za SpaceX značně pozadu, i když se velice snaží, jak dokazuje nedávný test motoru BE-4 (Blue Engine 4). 
 
 
Ten úspěšně prošel třísekundovým zážehem na polovinu plného výkonu, což je významný krok vstříc jeho nasazení v rámci ULA - United Launch Alliance. Toto spojení firem Lockheed-Martin a Boeing využívá rakety Atlas V, které však musí spoléhat na ruské motory RD-180 spalující kerosen a tekutý kyslík v případě prvního stupně. Američané se však nechtějí spoléhat na ruské motory, a tak se obrátili právě k Jeffu Bezosovi a jeho vyvíjeným motorům BE-4, s nimiž se počítá pro chystané rakety Vulcan. 
 
Konfigurace Vulcan Heavy se šesti pomocnými raketami a dvěma hlavními motory BE-4
 
Motory BE-4 využívají tekutý kyslík a metan pro vyvinutí tahu až 2.400 kN, přičemž raketa Vulcan bez pomocných raket si vystačí se dvěma motory. Atlas V naproti tomu využívá jeden RD-180 s tahem cca 3.800 kN na úrovni mořské hladiny, takže dvojice BE-4 bude o trošku silnější. V  konfiguraci Heavy přitom Vulcanu přibyde také šest pomocných raket GEM63XL po 900 kN, takže výsledná těžká raketa se bude moci těšit z celkového tahu kolem 10.300 kN. Půjde tak o jednu z nejvýkonnějších raket v historii, však i Falcon Heavy bude mít tah 7.607 kN. Vulcan Heavy ale má začít létat přinejlepším až v roce 2019. 
 
Výhoda je také využití metanu namísto kerosenu, díky čemuž nebude potřeba samostatný tlakovací systém, což ušetří hmotnost i peníze a motor také nebude tvořit jak odpad saze. Motory BE-4 také počítají s možností regulace tahu až na pouhých 20 procent, díky čemuž budou moci rakety měkce přistávat. 
 
Jak na tom ale bude Vulcan Heavy v porovnání s raketami SLS americké NASA? Pokud mluvíme o SLS Block 1B, ten bude výkonnější s celkovým tahem až 32.000 kN a umožní na nízkou orbitu dostat až 105 tun materiálu. SLS Block 2 se pak v tomto ohledu v podstatě vyrovná Saturnu V se 130 až 140 tunami. Saturn V měl totiž jako maximum právě oněch 140 tun. Jenomže NASA se aktuálně potýká s nedostatkem financí, respektive jde o přetrvávající problém, přičemž právě to znamená, že drahé rakety SLS se mockrát do vesmíru nepodívají, pokud se něco nezmění. A něco by se rozhodně změnit mělo, pokud se mají uskutečnit velkolepé plány s návratem na Měsíc a misemi na Mars, jak je prezentuje americký viceprezident PenceCeny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek