Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4

23.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Důležitý milník Blue Origin: úspěšný test motoru BE-4
Společnost SpaceX na sebe právem v poslední době strhla pozornost jako firma, která už běžně vynáší náklad do vesmíru a navíc umí s raketami i přistávat. Blue Origin je tak trošku v pozadí, ale i ta si zvláště nyní zaslouží také svůj díl. 
SpaceX je reprezentována tváří Elona Muska a Blue Origin je na tom podobně, neboť Jeff Bezos je také dobře známý milionář "moderního typu". Nicméně Blue Origin je za SpaceX značně pozadu, i když se velice snaží, jak dokazuje nedávný test motoru BE-4 (Blue Engine 4). 
 
 
Ten úspěšně prošel třísekundovým zážehem na polovinu plného výkonu, což je významný krok vstříc jeho nasazení v rámci ULA - United Launch Alliance. Toto spojení firem Lockheed-Martin a Boeing využívá rakety Atlas V, které však musí spoléhat na ruské motory RD-180 spalující kerosen a tekutý kyslík v případě prvního stupně. Američané se však nechtějí spoléhat na ruské motory, a tak se obrátili právě k Jeffu Bezosovi a jeho vyvíjeným motorům BE-4, s nimiž se počítá pro chystané rakety Vulcan. 
 
Konfigurace Vulcan Heavy se šesti pomocnými raketami a dvěma hlavními motory BE-4
 
Motory BE-4 využívají tekutý kyslík a metan pro vyvinutí tahu až 2.400 kN, přičemž raketa Vulcan bez pomocných raket si vystačí se dvěma motory. Atlas V naproti tomu využívá jeden RD-180 s tahem cca 3.800 kN na úrovni mořské hladiny, takže dvojice BE-4 bude o trošku silnější. V  konfiguraci Heavy přitom Vulcanu přibyde také šest pomocných raket GEM63XL po 900 kN, takže výsledná těžká raketa se bude moci těšit z celkového tahu kolem 10.300 kN. Půjde tak o jednu z nejvýkonnějších raket v historii, však i Falcon Heavy bude mít tah 7.607 kN. Vulcan Heavy ale má začít létat přinejlepším až v roce 2019. 
 
Výhoda je také využití metanu namísto kerosenu, díky čemuž nebude potřeba samostatný tlakovací systém, což ušetří hmotnost i peníze a motor také nebude tvořit jak odpad saze. Motory BE-4 také počítají s možností regulace tahu až na pouhých 20 procent, díky čemuž budou moci rakety měkce přistávat. 
 
Jak na tom ale bude Vulcan Heavy v porovnání s raketami SLS americké NASA? Pokud mluvíme o SLS Block 1B, ten bude výkonnější s celkovým tahem až 32.000 kN a umožní na nízkou orbitu dostat až 105 tun materiálu. SLS Block 2 se pak v tomto ohledu v podstatě vyrovná Saturnu V se 130 až 140 tunami. Saturn V měl totiž jako maximum právě oněch 140 tun. Jenomže NASA se aktuálně potýká s nedostatkem financí, respektive jde o přetrvávající problém, přičemž právě to znamená, že drahé rakety SLS se mockrát do vesmíru nepodívají, pokud se něco nezmění. A něco by se rozhodně změnit mělo, pokud se mají uskutečnit velkolepé plány s návratem na Měsíc a misemi na Mars, jak je prezentuje americký viceprezident Pence