www.svethardware.cz
>
>
>
>

Je to oficiální, NASA se vrací zpět na Měsíc

Je to oficiální, NASA se vrací zpět na Měsíc
, , aktualita
Trumpova administrativa už definitivně nasměrovala agenturu NASA zpět na Měsíc, což se tak nějak očekávalo i dle plánů, jež začaly zveřejňovat jí blízké firmy jako SpaceX, Blue Origin či Bigelow Aerospace. 
K oblíbeným
reklama
Mike Pence, který má vesmírné záležitosti v týmu prezidenta USA na starosti, už oficiálně uvedl, že to znamená ne jen nějaký výlet k Měsíci, ale "opětovnou přítomnost američanů na Měsíci".  
 
 
Mike Pence také vidí jako primární cíl NASA nejen Měsíc, ale především obecně celý průzkum Sluneční soustavy počítající s pilotovanými lety a objevitelskými misemi. Počítá se tak s tím, že Američané se chystají vyslat člověka za nízkou oběžnou dráhu Země poprvé od roku 1972 a Měsíc je viděn jako strategický cíl, respektive jako odrazový můstek pro další mise na Mars i jinam. 
 
Je to tak citelná změna ve směřování NASA, která se pod vedením prezidenta Obamy věnovala spíše průzkumu Země a mise týkající se hlubokého vesmíru a pilotovaných letů byly dále oklešťovány. Jenomže je více než jasné, že změna strategie nestačí a bude především nutné patřičně navýšit rozpočet agentury. 
 
Co se týče Měsíce, v podání NASA to nemusí nutně znamenat přistání přímo na něm, jako spíše vytvoření lunární základny. Vedle toho Pence mluvil o Američanech jako o prvním národě, který vyšle lidi na Mars a zde je otázka, jak to jde dohromady se snahami o spolupráci s dalšími agenturami a především s ruským Roskosmos
 
O konkrétních plánech se při této příležitosti nemluvilo, takže zmíněny nebyly ani rakety SLS a ani lodi Orion, ale je zřejmé, že ty by měly hrát ústřední roli. Pence ovšem zdůraznil potřebu najít podporu i v soukromém sektoru, stejně jako se inspirovat v jimi vyvíjených technologiích. Zde můžeme jasně vidět odkaz třeba na SpaceX a její znovupoužitelné rakety Falcon 9. Uvidíme, zda Pence na prvním setkání nově ustanovené vesmírné rady USA nezkusí rozvést plán, dle něhož by se měla NASA ubírat. To proběhne právě dnes. 
 
reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře