www.svethardware.cz
>
>
>

EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let

EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
, , aktualita
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
K oblíbeným
reklama
Černá díra uprostřed galaxie M87 se ukázala tak, jak se dalo předpokládat, čili jako velký kruh s jasnější spodní částí. Event Horizon Telescope, což není jedno zařízení, ale několik pozemních sledovacích stanic rozesetých po celém světě, se nyní zaměřil na ještě mnohem více vzdálený objekt, a sice galaxii 3C279 vzdálenou přibližně 5 miliard světelných let.
 
 Event Horizon Telescope
 
3C279 patří mezi aktivní galaxie (kvasary), protože supermasivní černá díra uprostřed ní má bohatý přísun materiálu, kterým se krmí, ovšem část z něj je od pólů vysílán pryč v mohutných proudech. Jeden z nich by přitom měl mířit přímo na nás, takže 3C279 můžeme ještě blíže specifikovat jako blazar. 
 
 
Dokud tu nebyl EHT, tak nebylo možné sledovat blazar v takovém detailu, který na vzdálenost 5 miliard světelných představuje schopnost zachytit i objekty, které mají napříč "jen" 0,4 sv. roku. 
 
Snímek zachytil dvě výrazné rádiové stopy, přičemž ta horní je blíže k samotné černé díře a ta spodní ukazuje směr proudění, takže dle toho se nedá říci, že by byl jeden z výtrysků namířený přímo na nás. To ale asi klasifikaci 3C279 jako blazaru nezmění, ostatně má jít pouze o výchylku dvou stupňů. Podivné je přitom to, že vrchní stopa je výrazně protažená do elipsy a natočená téměř kolmo na výtrysk, přičemž astronomové očekávali spíše to, že bude ve stejné linii s ním. 
 
Srovnání snímků z rentgenové Chandry a Event Horizon Telescope 
 
Jako obvykle se už ale objevily hypotézy, které se snaží vysvětlit to, co vidíme. Je možné, že výtrysk neputuje rovně, ale po jakési spirále, kterou způsobilo velice silné magnetické pole. Dozvídáme se také, že dle pozorování by měla hmota ve výtryscích putovat extrémní rychlostí 0,995násobku rychlosti světla. 
 
Jde ale především o první snímek, který ukazuje spojitost výtrysku od pólu černé díry s akrečním diskem materiálu, který si ta teprve přitahuje k sobě. To astronomům konečně může poskytnout potřebné znalosti k tomu, aby mohli říci, proč třeba naše supermasivní černá díra SgrA* nemá žádné výtrysky a řada jiných ano. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen
HP představilo monitor X24c, který je svou úhlopříčkou sice malý, ale poloměrem zakřivení překonává všechny dosavadní monitory od HP. A potěší také cenou. Mezi další herní novinky od HP patří myši z řady Vector.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa
Zaměstnancům Facebooku se nelíbí postoj jejich šéfa, Marka Zuckerberga. Ten totiž na rozdíl od Twitteru nehodlá nijak blokovat příspěvky amerického prezidenta Donald Trumpa, které hodnotí jako zavádějící nebo agresivní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic Games Store se chystá i na Android a iOS Epic Games Store se chystá i na Android a iOS
Šéf společnosti Epic Games byl opět jednou zpovídán, a to tentokrát serverem Gamespot. Řeč přišla na plány ohledně podpory dalších OS a také na to, jak může nabízení her zdarma pomoci k jejich lepším prodejům na jiných platformách. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadili do multiplexu 23.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD darovalo HPC systémy pro boj s koronavirem, Lisa Su v čele S&P 500 AMD darovalo HPC systémy pro boj s koronavirem, Lisa Su v čele S&P 500
Do jedné aktuality sloučíme dvě zprávy přicházející od firmy AMD, která se jednak rozhodla darovat HPC systémy pro hledání léku na Covid-19, jež budou využity na třech amerických univerzitách. Vedle toho tu máme Lisu Su v čele žebříčku S&P 500. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře