www.svethardware.cz
>
>
>

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku
, , aktualita
Už astronaut David Scott na Měsíci názorně ukázal, že upuštěné kladivo a ptačí pírko dopadnou na zem zároveň. Nyní ale mohli astronomové potvrdit Einsteinovu teorii gravitace i na mnohem těžších objektech, a to na hvězdách. 
reklama
Einsteinova teorie gravitace říká jednu podstatnou věc, a sice že objekty padají na povrch těles stejným způsobem, čili se stejným zrychlením, nehledě na jejich hmotnost. Nám na povrchu Země to může připadat podivné, ale to jen proto, že peříčko ovlivňuje v jeho pádu atmosféra. Na povrchu Měsíce ale spadne stejně rychle jako těžký kovový předmět, jak nám názorně ukáže David Scott: 
 
 
Einstein v jádru říká, že těžší objekty mají vlivem gravitace i vyšší akceleraci, ale tento efekt je zcela vyrušen právě jejich vyšší hmotností v rámci principu ekvivalence zaneseném do obecné relativity. 
 
 
Nyní si astronomové tuto teorii opět ověřili, ale už ne s využitím pírka a kladiva, ale pomocí pulsaru a bílého trpaslíka, čili poněkud hmotnějších předmětů. Jedná se o systém vzdálený nějakých 4200 světelných let ve směru souhvězdí Býka a konkrétně jde o trojhvězdný PSR J0337+1715. Nachází se v něm dva bílí trpaslíci a mnohem menší, ale hmotnější pulsar, čili neutronová hvězda. 
 
 
Jak naznačuje tato ilustrace, jeden z bílých trpaslíků kolem sebe obíhají v těsném tanci a druhý trpaslík obíhá obě tyto hvězdy v uctivé vzdálenosti. Ukázalo se, že jde o výbornou laboratoř pro otestování právě teorie gravitace. 
 
 
Dle specifické verze silného principu ekvivalence platí výše řečené i pro extrémně hmotné objekty, jako jsou neutronové hvězdy, jež výrazně zakřivují svou gravitací časoprostor. Systém PSR J0337+1715 byl sledován po dobu šesti let a astronomové v jejich průběhu zjišťovali, zda Einsteinovy teorie budou platit i zde, čili zda bude vnitřní pár obíhajících hvězd stabilní a gravitace vně obíhajícího trpaslíka ovlivní obě tyto hvězdy stejným způsobem nehledě na jejich hmotnost. Pokud by teorie platit neměly, pak by astronomové zachytili kmitavý pohyb daný vyšší hmotností, a tedy i silnější gravitací pulsaru. 
  
  
Astronomové mohli tento systém pozorovat s velice slušnou přesností, neboť měřili s tolerancí na pouhých 30 metrů a ukázalo se, že i zde platí silný princip ekvivalence. Potvrzuje se, že můžeme i nadále pohlížet na pohyb hmotných objektů vesmírem z pohledu obecné teorie relativity.
 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek