www.svethardware.cz
>
>
>

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku
, , aktualita
Už astronaut David Scott na Měsíci názorně ukázal, že upuštěné kladivo a ptačí pírko dopadnou na zem zároveň. Nyní ale mohli astronomové potvrdit Einsteinovu teorii gravitace i na mnohem těžších objektech, a to na hvězdách. 
reklama
Einsteinova teorie gravitace říká jednu podstatnou věc, a sice že objekty padají na povrch těles stejným způsobem, čili se stejným zrychlením, nehledě na jejich hmotnost. Nám na povrchu Země to může připadat podivné, ale to jen proto, že peříčko ovlivňuje v jeho pádu atmosféra. Na povrchu Měsíce ale spadne stejně rychle jako těžký kovový předmět, jak nám názorně ukáže David Scott: 
 
 
Einstein v jádru říká, že těžší objekty mají vlivem gravitace i vyšší akceleraci, ale tento efekt je zcela vyrušen právě jejich vyšší hmotností v rámci principu ekvivalence zaneseném do obecné relativity. 
 
 
Nyní si astronomové tuto teorii opět ověřili, ale už ne s využitím pírka a kladiva, ale pomocí pulsaru a bílého trpaslíka, čili poněkud hmotnějších předmětů. Jedná se o systém vzdálený nějakých 4200 světelných let ve směru souhvězdí Býka a konkrétně jde o trojhvězdný PSR J0337+1715. Nachází se v něm dva bílí trpaslíci a mnohem menší, ale hmotnější pulsar, čili neutronová hvězda. 
 
 
Jak naznačuje tato ilustrace, jeden z bílých trpaslíků kolem sebe obíhají v těsném tanci a druhý trpaslík obíhá obě tyto hvězdy v uctivé vzdálenosti. Ukázalo se, že jde o výbornou laboratoř pro otestování právě teorie gravitace. 
 
 
Dle specifické verze silného principu ekvivalence platí výše řečené i pro extrémně hmotné objekty, jako jsou neutronové hvězdy, jež výrazně zakřivují svou gravitací časoprostor. Systém PSR J0337+1715 byl sledován po dobu šesti let a astronomové v jejich průběhu zjišťovali, zda Einsteinovy teorie budou platit i zde, čili zda bude vnitřní pár obíhajících hvězd stabilní a gravitace vně obíhajícího trpaslíka ovlivní obě tyto hvězdy stejným způsobem nehledě na jejich hmotnost. Pokud by teorie platit neměly, pak by astronomové zachytili kmitavý pohyb daný vyšší hmotností, a tedy i silnější gravitací pulsaru. 
  
  
Astronomové mohli tento systém pozorovat s velice slušnou přesností, neboť měřili s tolerancí na pouhých 30 metrů a ukázalo se, že i zde platí silný princip ekvivalence. Potvrzuje se, že můžeme i nadále pohlížet na pohyb hmotných objektů vesmírem z pohledu obecné teorie relativity.
 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář