www.svethardware.cz
>
>
>

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku

Einsteinova gravitační teorie ověřena i na pulsaru a bílém trpaslíku
, , aktualita
Už astronaut David Scott na Měsíci názorně ukázal, že upuštěné kladivo a ptačí pírko dopadnou na zem zároveň. Nyní ale mohli astronomové potvrdit Einsteinovu teorii gravitace i na mnohem těžších objektech, a to na hvězdách. 
reklama
Einsteinova teorie gravitace říká jednu podstatnou věc, a sice že objekty padají na povrch těles stejným způsobem, čili se stejným zrychlením, nehledě na jejich hmotnost. Nám na povrchu Země to může připadat podivné, ale to jen proto, že peříčko ovlivňuje v jeho pádu atmosféra. Na povrchu Měsíce ale spadne stejně rychle jako těžký kovový předmět, jak nám názorně ukáže David Scott: 
 
 
Einstein v jádru říká, že těžší objekty mají vlivem gravitace i vyšší akceleraci, ale tento efekt je zcela vyrušen právě jejich vyšší hmotností v rámci principu ekvivalence zaneseném do obecné relativity. 
 
 
Nyní si astronomové tuto teorii opět ověřili, ale už ne s využitím pírka a kladiva, ale pomocí pulsaru a bílého trpaslíka, čili poněkud hmotnějších předmětů. Jedná se o systém vzdálený nějakých 4200 světelných let ve směru souhvězdí Býka a konkrétně jde o trojhvězdný PSR J0337+1715. Nachází se v něm dva bílí trpaslíci a mnohem menší, ale hmotnější pulsar, čili neutronová hvězda. 
 
 
Jak naznačuje tato ilustrace, jeden z bílých trpaslíků kolem sebe obíhají v těsném tanci a druhý trpaslík obíhá obě tyto hvězdy v uctivé vzdálenosti. Ukázalo se, že jde o výbornou laboratoř pro otestování právě teorie gravitace. 
 
 
Dle specifické verze silného principu ekvivalence platí výše řečené i pro extrémně hmotné objekty, jako jsou neutronové hvězdy, jež výrazně zakřivují svou gravitací časoprostor. Systém PSR J0337+1715 byl sledován po dobu šesti let a astronomové v jejich průběhu zjišťovali, zda Einsteinovy teorie budou platit i zde, čili zda bude vnitřní pár obíhajících hvězd stabilní a gravitace vně obíhajícího trpaslíka ovlivní obě tyto hvězdy stejným způsobem nehledě na jejich hmotnost. Pokud by teorie platit neměly, pak by astronomové zachytili kmitavý pohyb daný vyšší hmotností, a tedy i silnější gravitací pulsaru. 
  
  
Astronomové mohli tento systém pozorovat s velice slušnou přesností, neboť měřili s tolerancí na pouhých 30 metrů a ukázalo se, že i zde platí silný princip ekvivalence. Potvrzuje se, že můžeme i nadále pohlížet na pohyb hmotných objektů vesmírem z pohledu obecné teorie relativity.
 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR
Vyhledávač Microsoft Bing u nás není příliš populární, nicméně dostal pár vylepšení, které by jeho popularitu mohly o něco zvýšit. Je to např. systém pro řešení matematických rovnic nebo vylepšené vyhledávání podle obrázku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů? Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů?
Žádné nesmysly ani kompromisy, pod tímto heslem Cooler Master nabízí svou novou podsvícenou klávesnici CK550 a my můžeme vytušit, že se tak snaží poukazovat na jednoduchou a kvalitní mechanickou klávesnici.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly
Šušká se, že Google vytváří speciální aplikaci vyhledávače pro Čínu, která bude cenzurovaná a neumožní vyhledávat např. dotazy k lidským právům. Navíc ale všechny dotazy prováže s telefonním číslem jeho autora.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu
NVIDIA konečně umožnila vypustit do světa recenze svých nových karet GeForce RTX 2080 a 2080 Ti, a to oproti staršímu plánu pěkně společně. Můžeme se tak už podívat na to, zda tyto karty konečně stojí za to koupit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí
Podobně tomu, jak pomalu se rozjíždí celý trh s virtuální, smíšenou a rozšířenou realitou na PC se rozjíždí i webový prohlížeč Firefox Reality. Zatím mají stát celé roky vývoje a zkoumání toho, co jako uživatelé chceme. Co tedy?
Včera, aktualita, Jan Vítek