www.svethardware.cz
>
>

Teorii relativity otestoval 14letý pokus s atomovými hodinami

Teorii relativity otestoval 14letý pokus s atomovými hodinami
, , aktualita
Fyzici dokončili 14letý experiment, v němž figurovala celá Země jako velká laboratoř a navíc také atomové hodiny. Cílem bylo potvrdit Einsteinovu teorii relativity, takže k jakým závěrům vědci došli? 
reklama
Einsteinova teorie relativity byla už potvrzena i objevem gravitačních vln, které nyní už v podstatě běžně zachytávají zařízení LIGO i VIRGO. Nyní šlo ale o něco jiného, a sice o dlouhodobý experiment probíhající v americkém National Institute of Standards and Technology. Ten využíval atomové hodiny a ne jedny, ale rovnou dvanáct umístěných v USA, Německu, Francii, Itálii a Velké Británii. Probíhal mezi lety 1999 a 2014, přičemž závěry byly zveřejněny nyní. 
 
 
V srdci Einsteinovy teorie je princip ekvivalence, který říká, že působení gravitace má na nás stejné účinky jako akcelerace či zpomalení. Představit si to můžeme tak, že stojíme v uzavřené místnosti bez oken. Pokud v ní něco upustíme, to spadne na zem, ovšem my z toho nebudeme schopni rozlišit, zda jsme ve skutečnosti na Zemi, nebo v pustém vesmíru, kde na nás nepůsobí žádná gravitace, ale místnost zrychluje, přičemž to odpovídá tíhovému zrychlení na povrchu Země (9,81 m/s2). 
 
Stejně tak platí princip lokální invariance, a sice že vlastnosti objektů umístěných v místnosti ve volném pádu se ve vzájemném vztahu nemění. Představme si, že jsme ve výtahu, kde upustíme dva objekty a v ten stejný moment výtah přejde do volného pádu. Tyto objekty pak ve vzájemném vztahu nezmění svou vzdálenost, takže fyzikální zákony pro ně platí zcela stejně jako v inerciální soustavě. 
 
Právě to měl potvrdit experiment, kde celá Země posloužila jako onen hypotetický volně padající výtah a namísto padajících předmětů jsme měli atomové hodiny. Hypotéza byla taková, že ty budou ukazovat naprosto stejný čas, neboť jsou součástí stejné soustavy. 
 
Použity bylo pro tento účely dvoje vodíkové „maserové“ atomové hodiny i osm velice přesných atomových hodin pracujících s isotopem cesia-133. To přirozeně absorbuje energii z mikrovln o délce 3,2 cm. Pokud ho takovým vlnám vystavíme, elektrony atomů přecházejí mezi energetickými stavy přesně 9.192.631.770x za sekundu, takže fungují jako takové velice rychlé kyvadlo, díky němuž hodiny dosahují vysoké přesnosti. 
 
Nicméně v naměřeném času se přesto neukázal nulový rozdíl. Naměřená variace dosáhla hodnoty plus 0,00000022 až minus 0,00000025, což je velice málo a pokud by výše uvedené principy neměly platit, byla by mnohem větší. Ve skutečnosti je tato variace pětkrát nižší než v předchozím experimentu z roku 2007, který probíhal 7 let. Dosáhlo se toho díky použití přesnějších cesiových hodin, lepším technologiím zajišťujícím datovou komunikaci zařízení po celém světě a také přesnějších údajů pro výpočet pozice a rychlosti Země plující vesmírem. 
 
Tím tyto experimenty neskončí a plánují se další s využitím budoucích ještě přesnějších atomových hodin založených na stronciu či ytterbiu. 
 
Zdroj: NIST.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře