www.svethardware.cz
>
>
>

EK udělila Qualcommu pokutu téměř miliardy eur za zneužití dominantní pozice

EK udělila Qualcommu pokutu téměř miliardy eur za zneužití dominantní pozice
, , aktualita
Evropská komise se rozhodla opět jednou potrestat technologického giganta neméně gigantickou pokutou. Celkem 997 milionů eur by měl zaplatit Qualcomm za údajné zneužití svého dominantního postavení na trhu. 
K oblíbeným
reklama
Celá věc se týká čipů pro využití mobilní technologie LTE (4G) a v zásadě jde o dobře známý scénář, který známe i z případu firmy Intel. Qualcomm měl dle obvinění platit svým klíčovým zákazníkům za to, že budou používat výhradně jeho řešení a produkty, čímž bránil své konkurenci v tom, aby měla vůbec šanci na úspěch. To je samozřejmě dle evropských pravidel zakázáno. 
 
 
Dle komisařky Margrethe Vestager se Qualcomm takto choval po více než pět let, kvůli čemuž dokázal svou dominantní pozici na trhu ještě více utvrdit. Mělo jej to stát i miliardy amerických dolarů, které putovaly do firmy Apple, ovšem samozřejmě ne nutně formou přímých plateb. Šlo o slevy poskytované s podmínkou exkluzivního využití produktů Qualcommu v zařízeních iPad a iPhone. 
 
Qualcomm je dnes zdaleka největším dodavatelem čipsetů pro LTE, kam patří i jeho populární SoC Snapdragon, jejichž součástí jsou právě LTE modemy. Mezi jeho konkurenty tak patří i Intel, který tak tímto okusil vlastní medicínu ordinovanou v minulosti firmě AMD. 
 
Dohoda mezi firmami Apple a Qualcomm byla uzavřena v roce 2011 a o dva roky byla prodloužena do konce roku 2016. Dle zdroje zprávy tato dohoda explicitně zahrnuje ustanovení, že Qualcomm ji bude považovat za neplatnou v případě, že Apple uvede na trh produkt využívající řešení třetí strany, kvůli čemuž by Apple musel Qualcommu vrátit velkou část získaných peněz. Apple prý přitom dříve uvažoval, že i přesto vyzkouší produkty Intelu, ale finanční dopady porušení smlouvy jej přiměly k tomu to nedělat. V září roku 2016 se ale smluvní lhůta chýlila ke konci, a tak se Apple už rozhodl, že Intel vyzkouší a dohoda poté obnovena nebyla. 
 
EK se rozhodla udělit tak vysokou pokutu vzhledem k faktu, že Qualcomm v době mezi lety 2011 a 2016 ovládal více než 90 % trhu s LTE zařízeními. Navíc je pro firmy těžké se na tento trh dostat i bez nekalé konkurence, neboť to vyžaduje značné prostředky vynaložené na výzkum a vývoj příslušných technologií i překonání překážek daných rozsáhlým patentovým portfoliem právě firmy Qualcomm. A potom jde i o obrovské částky, které Qualcomm na posílení své pozice vynaložil. Komise se také odkazuje na bohatou škálu důkazních materiálů čítajících i interní dokumenty firmy Apple. 
 
Qualcomm už zkusil proti rozhodnutí EK protestovat, a to tak, že dle něj vynaložené peníze za exkluzivitu nemohly negativně ovlivňovat kompetitivní prostředí na trhu, což komise už smetla ze stolu. Ostatně a čistě logicky, proč by měl Qualcomm platit miliardy dolarů za něco, co nemá žádný efekt? Udělená pokuta tak dosáhla částky 997.439.000 eur, což je slušná částka, ale pro firmu jako Qualcomm rozhodně ne likvidační, neboť představuje 4,9 % jejího obratu za minulý rok. I tak ale bude bolet, pokud se vůbec podaří, aby ji Qualcomm opravdu zaplatil. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3 SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3
Architektura RISC-V je vnímána především jako konkurence pro ARM a my s ní máme spojenu také společnost SiFive, která dokončila návrh velice zajímavého čipu pro 5nm výrobní proces firmy TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky
S největší pravděpodobností těžaři kryptoměn stojí za podvodným svoláváním grafických karet v Číně, před nímž varuje společnost AMD i její AIB partner XFX. Těžaři zde cílí na karty Radeon RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik12 komentářů