reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EK udělila Qualcommu pokutu téměř miliardy eur za zneužití dominantní pozice

24.1.2018, Jan Vítek, aktualita
EK udělila Qualcommu pokutu téměř miliardy eur za zneužití dominantní pozice
Evropská komise se rozhodla opět jednou potrestat technologického giganta neméně gigantickou pokutou. Celkem 997 milionů eur by měl zaplatit Qualcomm za údajné zneužití svého dominantního postavení na trhu. 
Celá věc se týká čipů pro využití mobilní technologie LTE (4G) a v zásadě jde o dobře známý scénář, který známe i z případu firmy Intel. Qualcomm měl dle obvinění platit svým klíčovým zákazníkům za to, že budou používat výhradně jeho řešení a produkty, čímž bránil své konkurenci v tom, aby měla vůbec šanci na úspěch. To je samozřejmě dle evropských pravidel zakázáno. 
 
 
Dle komisařky Margrethe Vestager se Qualcomm takto choval po více než pět let, kvůli čemuž dokázal svou dominantní pozici na trhu ještě více utvrdit. Mělo jej to stát i miliardy amerických dolarů, které putovaly do firmy Apple, ovšem samozřejmě ne nutně formou přímých plateb. Šlo o slevy poskytované s podmínkou exkluzivního využití produktů Qualcommu v zařízeních iPad a iPhone. 
 
Qualcomm je dnes zdaleka největším dodavatelem čipsetů pro LTE, kam patří i jeho populární SoC Snapdragon, jejichž součástí jsou právě LTE modemy. Mezi jeho konkurenty tak patří i Intel, který tak tímto okusil vlastní medicínu ordinovanou v minulosti firmě AMD. 
 
Dohoda mezi firmami Apple a Qualcomm byla uzavřena v roce 2011 a o dva roky byla prodloužena do konce roku 2016. Dle zdroje zprávy tato dohoda explicitně zahrnuje ustanovení, že Qualcomm ji bude považovat za neplatnou v případě, že Apple uvede na trh produkt využívající řešení třetí strany, kvůli čemuž by Apple musel Qualcommu vrátit velkou část získaných peněz. Apple prý přitom dříve uvažoval, že i přesto vyzkouší produkty Intelu, ale finanční dopady porušení smlouvy jej přiměly k tomu to nedělat. V září roku 2016 se ale smluvní lhůta chýlila ke konci, a tak se Apple už rozhodl, že Intel vyzkouší a dohoda poté obnovena nebyla. 
 
EK se rozhodla udělit tak vysokou pokutu vzhledem k faktu, že Qualcomm v době mezi lety 2011 a 2016 ovládal více než 90 % trhu s LTE zařízeními. Navíc je pro firmy těžké se na tento trh dostat i bez nekalé konkurence, neboť to vyžaduje značné prostředky vynaložené na výzkum a vývoj příslušných technologií i překonání překážek daných rozsáhlým patentovým portfoliem právě firmy Qualcomm. A potom jde i o obrovské částky, které Qualcomm na posílení své pozice vynaložil. Komise se také odkazuje na bohatou škálu důkazních materiálů čítajících i interní dokumenty firmy Apple. 
 
Qualcomm už zkusil proti rozhodnutí EK protestovat, a to tak, že dle něj vynaložené peníze za exkluzivitu nemohly negativně ovlivňovat kompetitivní prostředí na trhu, což komise už smetla ze stolu. Ostatně a čistě logicky, proč by měl Qualcomm platit miliardy dolarů za něco, co nemá žádný efekt? Udělená pokuta tak dosáhla částky 997.439.000 eur, což je slušná částka, ale pro firmu jako Qualcomm rozhodně ne likvidační, neboť představuje 4,9 % jejího obratu za minulý rok. I tak ale bude bolet, pokud se vůbec podaří, aby ji Qualcomm opravdu zaplatil. 
  


reklama
reklama