www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně
, , aktualita
Elon Musk zase jednou rozvlnil fantasii lidí, kteří by se rádi jednou sami podívali do vesmíru. Uvedl totiž, že "lístky" na Mars by mohly přijít jen na půl milionu dolarů, takže v souvislosti s vesmírnými lety přímo pakatel. 
K oblíbeným
reklama
Abychom viděli, o jak směšnou částku jde, můžeme se podívat na to, kolik NASA platí Rusům za jedno jediné místo v Sojuzu, který vynáší astronauty pouhých 400 kilometrů nad povrch Země. Dříve to bývalo 25 milionů dolarů, ale postupně se tato částka vyšplhala na 81 milionů, takže i kdyby Musk opravdu velice přeháněl a mýlil se i o dva řády a stále by to byla cena, která nedosahuje ani na "výlet" v Sojuzu k ISS. 
 
 
Problém je ten, že aktuálně si nemůžeme koupit lístek na Mars ani za všechny peníze světa. Musk bude muset nejdříve dokázat, že jeho SpaceX něco takového vůbec dokáže a nejde jen o to, aby bylo technicky možné vyslat lidi v raketě tak daleko. Je třeba také zajistit jejich přežití, což zahrnuje i ochranu proti vesmírnému záření, které může cestou i na povrchu Marsu nepěkně pocuchat DNA našich buněk. 
 
Musk uvádí, že oněch 500.000 dolarů bude zahrnovat i zpáteční cestu. Ostatně se počítá s tím, že lodi Starship se budou vracet zpět, jinak by se na Marsu celkem zbytečně hromadily i s pasažéry. Ona částka je však velice závislá na tom, jak moc by takové výlety byly populární, ovšem Musk také uvedl, že časem by cena mohla klesnout i pod 100.000 dolarů. Čili jako vždy, když se něco dělá či vyrábí ve velkém, může to být levnější. A kdy? To se nedozvíme, respektive byla zmíněna jen "ne zas tak vzdálená budoucnost". 
 
 
Firmu SpaceX přitom zatím čeká vůbec první test zmenšené verze lodi Starship, která bude zatím jen "poskakovat" po Zemi, než se někdy později podívá do vesmíru. A kdy poprvé vzlétne potřebný nosič Super Heavy, to bychom mohli jen hádat. Musk už dříve uvedl, že v polovině 20. let by už se díky SpaceX mohli na Mars dostat první lidé a zda je to reálný cíl, nám nejlépe ukáže příští vývoj technologií SpaceX. Můžeme čekat třeba na to, jak dopadne ohlášený oblet Měsíce s japonským miliardářem Yusaku Maezawou na palubě. 
 
Starship počítají s až stovkou pasažérů na několikaměsíčním výletě a je třeba si uvědomit, že ti by se tak museli vejít do "špičaté trubky" s průměrem 9 metrů a délkou dejme tomu do 20 metrů. Je zřejmé, že místa tu nebude nazbyt a vypadá to, že kosmické záření a zajištění prostředí pro základní životní funkce nemusí být na takové cestě jediné podstatné problémy. Mohlo by to tak být přinejmenším zajímavé téma na hororový snímek.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář