www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně
, , aktualita
Elon Musk zase jednou rozvlnil fantasii lidí, kteří by se rádi jednou sami podívali do vesmíru. Uvedl totiž, že "lístky" na Mars by mohly přijít jen na půl milionu dolarů, takže v souvislosti s vesmírnými lety přímo pakatel. 
reklama
Abychom viděli, o jak směšnou částku jde, můžeme se podívat na to, kolik NASA platí Rusům za jedno jediné místo v Sojuzu, který vynáší astronauty pouhých 400 kilometrů nad povrch Země. Dříve to bývalo 25 milionů dolarů, ale postupně se tato částka vyšplhala na 81 milionů, takže i kdyby Musk opravdu velice přeháněl a mýlil se i o dva řády a stále by to byla cena, která nedosahuje ani na "výlet" v Sojuzu k ISS. 
 
 
Problém je ten, že aktuálně si nemůžeme koupit lístek na Mars ani za všechny peníze světa. Musk bude muset nejdříve dokázat, že jeho SpaceX něco takového vůbec dokáže a nejde jen o to, aby bylo technicky možné vyslat lidi v raketě tak daleko. Je třeba také zajistit jejich přežití, což zahrnuje i ochranu proti vesmírnému záření, které může cestou i na povrchu Marsu nepěkně pocuchat DNA našich buněk. 
 
Musk uvádí, že oněch 500.000 dolarů bude zahrnovat i zpáteční cestu. Ostatně se počítá s tím, že lodi Starship se budou vracet zpět, jinak by se na Marsu celkem zbytečně hromadily i s pasažéry. Ona částka je však velice závislá na tom, jak moc by takové výlety byly populární, ovšem Musk také uvedl, že časem by cena mohla klesnout i pod 100.000 dolarů. Čili jako vždy, když se něco dělá či vyrábí ve velkém, může to být levnější. A kdy? To se nedozvíme, respektive byla zmíněna jen "ne zas tak vzdálená budoucnost". 
 
 
Firmu SpaceX přitom zatím čeká vůbec první test zmenšené verze lodi Starship, která bude zatím jen "poskakovat" po Zemi, než se někdy později podívá do vesmíru. A kdy poprvé vzlétne potřebný nosič Super Heavy, to bychom mohli jen hádat. Musk už dříve uvedl, že v polovině 20. let by už se díky SpaceX mohli na Mars dostat první lidé a zda je to reálný cíl, nám nejlépe ukáže příští vývoj technologií SpaceX. Můžeme čekat třeba na to, jak dopadne ohlášený oblet Měsíce s japonským miliardářem Yusaku Maezawou na palubě. 
 
Starship počítají s až stovkou pasažérů na několikaměsíčním výletě a je třeba si uvědomit, že ti by se tak museli vejít do "špičaté trubky" s průměrem 9 metrů a délkou dejme tomu do 20 metrů. Je zřejmé, že místa tu nebude nazbyt a vypadá to, že kosmické záření a zajištění prostředí pro základní životní funkce nemusí být na takové cestě jediné podstatné problémy. Mohlo by to tak být přinejmenším zajímavé téma na hororový snímek.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář