www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně
, , aktualita
Elon Musk zase jednou rozvlnil fantasii lidí, kteří by se rádi jednou sami podívali do vesmíru. Uvedl totiž, že "lístky" na Mars by mohly přijít jen na půl milionu dolarů, takže v souvislosti s vesmírnými lety přímo pakatel. 
K oblíbeným
reklama
Abychom viděli, o jak směšnou částku jde, můžeme se podívat na to, kolik NASA platí Rusům za jedno jediné místo v Sojuzu, který vynáší astronauty pouhých 400 kilometrů nad povrch Země. Dříve to bývalo 25 milionů dolarů, ale postupně se tato částka vyšplhala na 81 milionů, takže i kdyby Musk opravdu velice přeháněl a mýlil se i o dva řády a stále by to byla cena, která nedosahuje ani na "výlet" v Sojuzu k ISS. 
 
 
Problém je ten, že aktuálně si nemůžeme koupit lístek na Mars ani za všechny peníze světa. Musk bude muset nejdříve dokázat, že jeho SpaceX něco takového vůbec dokáže a nejde jen o to, aby bylo technicky možné vyslat lidi v raketě tak daleko. Je třeba také zajistit jejich přežití, což zahrnuje i ochranu proti vesmírnému záření, které může cestou i na povrchu Marsu nepěkně pocuchat DNA našich buněk. 
 
Musk uvádí, že oněch 500.000 dolarů bude zahrnovat i zpáteční cestu. Ostatně se počítá s tím, že lodi Starship se budou vracet zpět, jinak by se na Marsu celkem zbytečně hromadily i s pasažéry. Ona částka je však velice závislá na tom, jak moc by takové výlety byly populární, ovšem Musk také uvedl, že časem by cena mohla klesnout i pod 100.000 dolarů. Čili jako vždy, když se něco dělá či vyrábí ve velkém, může to být levnější. A kdy? To se nedozvíme, respektive byla zmíněna jen "ne zas tak vzdálená budoucnost". 
 
 
Firmu SpaceX přitom zatím čeká vůbec první test zmenšené verze lodi Starship, která bude zatím jen "poskakovat" po Zemi, než se někdy později podívá do vesmíru. A kdy poprvé vzlétne potřebný nosič Super Heavy, to bychom mohli jen hádat. Musk už dříve uvedl, že v polovině 20. let by už se díky SpaceX mohli na Mars dostat první lidé a zda je to reálný cíl, nám nejlépe ukáže příští vývoj technologií SpaceX. Můžeme čekat třeba na to, jak dopadne ohlášený oblet Měsíce s japonským miliardářem Yusaku Maezawou na palubě. 
 
Starship počítají s až stovkou pasažérů na několikaměsíčním výletě a je třeba si uvědomit, že ti by se tak museli vejít do "špičaté trubky" s průměrem 9 metrů a délkou dejme tomu do 20 metrů. Je zřejmé, že místa tu nebude nazbyt a vypadá to, že kosmické záření a zajištění prostředí pro základní životní funkce nemusí být na takové cestě jediné podstatné problémy. Mohlo by to tak být přinejmenším zajímavé téma na hororový snímek.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář