www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně

Elon Musk: na Mars jednou za půl milionu dolarů i méně
, , aktualita
Elon Musk zase jednou rozvlnil fantasii lidí, kteří by se rádi jednou sami podívali do vesmíru. Uvedl totiž, že "lístky" na Mars by mohly přijít jen na půl milionu dolarů, takže v souvislosti s vesmírnými lety přímo pakatel. 
K oblíbeným
reklama
Abychom viděli, o jak směšnou částku jde, můžeme se podívat na to, kolik NASA platí Rusům za jedno jediné místo v Sojuzu, který vynáší astronauty pouhých 400 kilometrů nad povrch Země. Dříve to bývalo 25 milionů dolarů, ale postupně se tato částka vyšplhala na 81 milionů, takže i kdyby Musk opravdu velice přeháněl a mýlil se i o dva řády a stále by to byla cena, která nedosahuje ani na "výlet" v Sojuzu k ISS. 
 
 
Problém je ten, že aktuálně si nemůžeme koupit lístek na Mars ani za všechny peníze světa. Musk bude muset nejdříve dokázat, že jeho SpaceX něco takového vůbec dokáže a nejde jen o to, aby bylo technicky možné vyslat lidi v raketě tak daleko. Je třeba také zajistit jejich přežití, což zahrnuje i ochranu proti vesmírnému záření, které může cestou i na povrchu Marsu nepěkně pocuchat DNA našich buněk. 
 
Musk uvádí, že oněch 500.000 dolarů bude zahrnovat i zpáteční cestu. Ostatně se počítá s tím, že lodi Starship se budou vracet zpět, jinak by se na Marsu celkem zbytečně hromadily i s pasažéry. Ona částka je však velice závislá na tom, jak moc by takové výlety byly populární, ovšem Musk také uvedl, že časem by cena mohla klesnout i pod 100.000 dolarů. Čili jako vždy, když se něco dělá či vyrábí ve velkém, může to být levnější. A kdy? To se nedozvíme, respektive byla zmíněna jen "ne zas tak vzdálená budoucnost". 
 
 
Firmu SpaceX přitom zatím čeká vůbec první test zmenšené verze lodi Starship, která bude zatím jen "poskakovat" po Zemi, než se někdy později podívá do vesmíru. A kdy poprvé vzlétne potřebný nosič Super Heavy, to bychom mohli jen hádat. Musk už dříve uvedl, že v polovině 20. let by už se díky SpaceX mohli na Mars dostat první lidé a zda je to reálný cíl, nám nejlépe ukáže příští vývoj technologií SpaceX. Můžeme čekat třeba na to, jak dopadne ohlášený oblet Měsíce s japonským miliardářem Yusaku Maezawou na palubě. 
 
Starship počítají s až stovkou pasažérů na několikaměsíčním výletě a je třeba si uvědomit, že ti by se tak museli vejít do "špičaté trubky" s průměrem 9 metrů a délkou dejme tomu do 20 metrů. Je zřejmé, že místa tu nebude nazbyt a vypadá to, že kosmické záření a zajištění prostředí pro základní životní funkce nemusí být na takové cestě jediné podstatné problémy. Mohlo by to tak být přinejmenším zajímavé téma na hororový snímek.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková