www.svethardware.cz
>
>
>
>

Elon Musk otevřel první tunel The Boring Company v LA

Elon Musk otevřel první tunel The Boring Company v LA
, , aktualita
Sen Elona Muska o podzemní dopravě se stává skutečností. Otevřel totiž první tunel pod Los Angeles, který byl plně dokončen a nyní zde mohou jezdit vozítka s lidmi a je zde i systém pro převážení autonomních elektromobilů.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk sice kdysi jen žertem mluvil o tunelech pod městy kvůli tomu, jak ho vytáčí pozemní doprava v LA, jenže myšlenka se mu natolik zalíbila, že se ji rozhodl zrealizovat. Tunelů už hloubí několik, v provozu je zatím jen jediný. Ten byl právě slavnostně otevřen a jde o vcelku krátký 1,8km tunel pod Los Angeles. Ten má demonstrovat schopnosti společnosti a smysl projektu. V tunelech, které mají průměr méně než 14 stop (zhruba 4,2 metru), budou jezdit vozítka pro lidi, v systému se však budou moci pohybovat i autonomní elektrická auta. O dopravu se postarají jakési jezdící vodící pojistky na kolech, které zabraňují tomu, aby vozidlo vyjelo z dráhy v tunelu. Pohybuje se tak po vlastních kolech. Plány na jezdící plošiny pro auta tak byly zrušeny.
 
Tunel Boring Company
 
Musk podotkl, že systém rozhodně nebude jen pro majitele vozů Tesla, ale i pro jiné autonomní elektromobily. Díky tomu, že jsou podporovány jen elektromobily, není problém s výfukovými plyny. Systém by teoreticky měl podporovat rychlosti až okolo 150 mph (240 km/h), což je i více než desetinásobek toho, co je možné dosáhnout na povrchu v ucpaných městech. Tento tunel nicméně podporuje rychlosti do 110 mph (necelých 180 km/h) a při prvních demonstracích se zde jezdilo jen okolo 40-50 mph (65-80 km/h).
 
 
První cestující tvrdí, že je jízda trochu uskákaná, tunel je totiž plný nerovností, nicméně Elon Musk se nechal slyšet, že v budoucnu bude jízda mnohem plynulejší a příští tunely budou výrazně hladší. The Boring Company vyhloubila tento tunel za 10 milionů dolarů, přičemž tradičními metodami by údajně byly náklady okolo 1 miliardy dolarů. Je však faktem, že v případě Muskova tunelu má jen poloviční průměr, což snižuje náklady asi na třetinu až čtvrtinu. Také postup má být asi 14krát rychlejší než u běžných strojů. Stroje také nejsou na naftu, ale na elektřinu, díky čemuž je jednodušší i ventilace během razicích prácí. Jeden lístek pro cestující by měl stát pouhý $1.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář