Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek

Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
, , aktualita
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
K oblíbeným
reklama
I když se Elon Musk hodně vymezuje vůči umělé inteligenci, zároveň chce propojovat lidi a počítače, aby žili v symbióze, k čemuž míří jeden z jeho mnoha projektů, Neuralink. Tato společnost před pár hodinami na California Academy of Sciences v San Franciscu prezentovala své dosavadní výsledky a nastínila i budoucnost vývoje. Neuralink si dal za cíl vyvinout zařízení, které dokáže "číst myšlenky" z lidského mozku a také do něj "zapisovat". Jednoduše řečeno, vytvořit rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem. Přestože má tento startup teprve dva roky (byl založen v roce 2017), dosáhl už velmi zajímavých výsledků.
 
Neuralink
 
Neuralink tak vyvinul operační stroj, který je schopný do mozku implantovat jakási komunikační vlákna a napojit je k čipu, který tyto informace dokáže zpracovat a "přeložit" počítači. Tato vlákna mají tloušťku pouhých 4 až 6 μm a ta je tak proti lidskému vlasu asi třetinová. Zatímco dnes se otvory pro ně vrtají do lebky, Neuralink chce v budou využít méně invazivní metodu pomocí přesných laserů. Počítá se s celkem 96 vlákny obsahujícími 3072 elektrod (32 na každém). Chirurgický stroj je schopný za minutu vložit 6 vláken, takže celá operace by teoreticky nemusela zabrat o moc více než čtvrt hodiny.
 
Neuralink
 
Cíle jsou prozatím lékařské a mají dovolit paralyzovaným osobám ovládat techniku pouze svými myšlenkami a nebýt odkázáni na své nemohoucí tělo. To by jim mohlo pomoci ovládat roboty i komunikovat se světem. Neuralink v čele se svým prezidentem a spoluzakladatelem Maxem Hodakem doufá, že by se v příštím roce mohly provést už i první pokusy na lidech.
 
Neuralink
 
Prozatím se testovalo na myších, které měly vlákna vyvedena do modulu připojeného k počítači pomocí USB-C kabelu. Elon Musk pak vtipkoval i o opici, která byla schopna ovládat počítač svým mozkem. V budoucnu se ale pochopitelně počítá i s bezdrátovou verzí. Naopak jeden vědec z publika vyjádřil obavy ohledně životnosti vláken a zda nebudou časem degradovat, což by mohlo poškodit jak zařízení, tak i samotný mozek. Pokud jde o prezentaci, tak ta měla nalákat především zájemce o zajímavou práci v Neuralinku, který nyní čítá asi 90 zaměstnanců (ostatně i na stránkách je kromě linku na video v podstatě jen odkaz na pracovní pozice).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře