Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek

Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
, , aktualita
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
K oblíbeným
reklama
I když se Elon Musk hodně vymezuje vůči umělé inteligenci, zároveň chce propojovat lidi a počítače, aby žili v symbióze, k čemuž míří jeden z jeho mnoha projektů, Neuralink. Tato společnost před pár hodinami na California Academy of Sciences v San Franciscu prezentovala své dosavadní výsledky a nastínila i budoucnost vývoje. Neuralink si dal za cíl vyvinout zařízení, které dokáže "číst myšlenky" z lidského mozku a také do něj "zapisovat". Jednoduše řečeno, vytvořit rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem. Přestože má tento startup teprve dva roky (byl založen v roce 2017), dosáhl už velmi zajímavých výsledků.
 
Neuralink
 
Neuralink tak vyvinul operační stroj, který je schopný do mozku implantovat jakási komunikační vlákna a napojit je k čipu, který tyto informace dokáže zpracovat a "přeložit" počítači. Tato vlákna mají tloušťku pouhých 4 až 6 μm a ta je tak proti lidskému vlasu asi třetinová. Zatímco dnes se otvory pro ně vrtají do lebky, Neuralink chce v budou využít méně invazivní metodu pomocí přesných laserů. Počítá se s celkem 96 vlákny obsahujícími 3072 elektrod (32 na každém). Chirurgický stroj je schopný za minutu vložit 6 vláken, takže celá operace by teoreticky nemusela zabrat o moc více než čtvrt hodiny.
 
Neuralink
 
Cíle jsou prozatím lékařské a mají dovolit paralyzovaným osobám ovládat techniku pouze svými myšlenkami a nebýt odkázáni na své nemohoucí tělo. To by jim mohlo pomoci ovládat roboty i komunikovat se světem. Neuralink v čele se svým prezidentem a spoluzakladatelem Maxem Hodakem doufá, že by se v příštím roce mohly provést už i první pokusy na lidech.
 
Neuralink
 
Prozatím se testovalo na myších, které měly vlákna vyvedena do modulu připojeného k počítači pomocí USB-C kabelu. Elon Musk pak vtipkoval i o opici, která byla schopna ovládat počítač svým mozkem. V budoucnu se ale pochopitelně počítá i s bezdrátovou verzí. Naopak jeden vědec z publika vyjádřil obavy ohledně životnosti vláken a zda nebudou časem degradovat, což by mohlo poškodit jak zařízení, tak i samotný mozek. Pokud jde o prezentaci, tak ta měla nalákat především zájemce o zajímavou práci v Neuralinku, který nyní čítá asi 90 zaměstnanců (ostatně i na stránkách je kromě linku na video v podstatě jen odkaz na pracovní pozice).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje
Na oficiálních stránkách podpory se objevilo doporučení, ve kterém Apple uživatelům radí nepoužívat kryty pro kameru na svých MacBoocích. Místo toho doporučuje spoléhat na diodu indikující aktivní kameru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor
Méně známý výrobce si dal za cíl vyřešit věčný problém řady hráčů. Uvnitř počítačové myši Mindshunter Zephyr se totiž nachází malý ventilátor, který by měl ochlazovat povrch dlaně a zabraňovat pocení.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
11.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář