Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek

Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
, , aktualita
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
K oblíbeným
reklama
I když se Elon Musk hodně vymezuje vůči umělé inteligenci, zároveň chce propojovat lidi a počítače, aby žili v symbióze, k čemuž míří jeden z jeho mnoha projektů, Neuralink. Tato společnost před pár hodinami na California Academy of Sciences v San Franciscu prezentovala své dosavadní výsledky a nastínila i budoucnost vývoje. Neuralink si dal za cíl vyvinout zařízení, které dokáže "číst myšlenky" z lidského mozku a také do něj "zapisovat". Jednoduše řečeno, vytvořit rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem. Přestože má tento startup teprve dva roky (byl založen v roce 2017), dosáhl už velmi zajímavých výsledků.
 
Neuralink
 
Neuralink tak vyvinul operační stroj, který je schopný do mozku implantovat jakási komunikační vlákna a napojit je k čipu, který tyto informace dokáže zpracovat a "přeložit" počítači. Tato vlákna mají tloušťku pouhých 4 až 6 μm a ta je tak proti lidskému vlasu asi třetinová. Zatímco dnes se otvory pro ně vrtají do lebky, Neuralink chce v budou využít méně invazivní metodu pomocí přesných laserů. Počítá se s celkem 96 vlákny obsahujícími 3072 elektrod (32 na každém). Chirurgický stroj je schopný za minutu vložit 6 vláken, takže celá operace by teoreticky nemusela zabrat o moc více než čtvrt hodiny.
 
Neuralink
 
Cíle jsou prozatím lékařské a mají dovolit paralyzovaným osobám ovládat techniku pouze svými myšlenkami a nebýt odkázáni na své nemohoucí tělo. To by jim mohlo pomoci ovládat roboty i komunikovat se světem. Neuralink v čele se svým prezidentem a spoluzakladatelem Maxem Hodakem doufá, že by se v příštím roce mohly provést už i první pokusy na lidech.
 
Neuralink
 
Prozatím se testovalo na myších, které měly vlákna vyvedena do modulu připojeného k počítači pomocí USB-C kabelu. Elon Musk pak vtipkoval i o opici, která byla schopna ovládat počítač svým mozkem. V budoucnu se ale pochopitelně počítá i s bezdrátovou verzí. Naopak jeden vědec z publika vyjádřil obavy ohledně životnosti vláken a zda nebudou časem degradovat, což by mohlo poškodit jak zařízení, tak i samotný mozek. Pokud jde o prezentaci, tak ta měla nalákat především zájemce o zajímavou práci v Neuralinku, který nyní čítá asi 90 zaměstnanců (ostatně i na stránkách je kromě linku na video v podstatě jen odkaz na pracovní pozice).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář