Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk prezentuje chatbota Grok: má smysl pro humor a je lepší než GPT-3.5

6.11.2023, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk prezentuje chatbota Grok: má smysl pro humor a je lepší než GPT-3.5
xAI Corp představuje nový LLM se jménem Grok, který má být dalším modelem pro chatboty. Elon Musk ho prezentoval na sociální síti X a dle společnosti má nabízet lepší schopnosti než GPT-3.5.
Chatbotů existuje už poměrně dost a dalším do party bude brzy Grok od společnosti xAI Corp. Jeho výhodou mají být real-time vědomosti dané přímým přístupem na sociální síť X, přičemž má dle Elona Muska mít i nějaký ten smysl pro humor (pokud ho nemáte, neměli byste ho dle Muska ve vlastním zájmu používat). Grok má také být schopen odpovídat na citlivé otázky, které jsou ostatními chatboty zamítnuty. Cílem je dle společnosti vytvořit AI nástroj, který bude co nejvíce sloužit lidem ze všech možných oblastí, různého původu i politického názoru. Má být výkonným asistentem ve výzkumu, být schopen rychle najít relevantní informace a navrhovat nové nápady.
 
xAI Grok výkon
 
Prozatím jde ale o systém ve velmi rané betaverzi, ostatně má za sebou jen pouhé dva měsíce tréninku. Původní verze Grok-0 byla natrénována na 33 miliardách parametrů a svým výkonem byla podobná modelu LLaMa 2 se 70 miliardami od Mety. Např. GPT-3.5 už ale byl ve všech benchmarcích lepší a někde i dost výrazně. Nynější verze Grok-1 už ale ve všech čtyřech testovaných benchmarcích tuto verzi GPT překonává (GPT-3.5 je používán v bezplatné verzi ChatGPT), viz tabulku. Faktem nicméně je, že Palm 2, Claude 2 a zejména GPT-4 jsou ale mnohem dál a je vidět, že tyto modely mají stále výrazný náskok. GSM8k jsou matematické slovní problémy z 2. stupně základní školy, MMLU značí multidisciplinární otázky s výběrem odpovědí, HumanEval testuje dokončení zdrojových kódů v Pythonu a MATH pak matematické problémy 2. stupně základky a střední školy.
 
 
Grok je prozatím limitován jen pro předplatitele X Premium (16 USD měsíčně) v USA, a to jen velmi omezenému výběru z těchto uživatelů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.