www.svethardware.cz
>
>
>
>

Elon Musk se možná nakonec vrátí k Hyperloopu

Elon Musk se možná nakonec vrátí k Hyperloopu
, , aktualita
Před čtyřmi lety Elon Musk přinesl studii, která popisovala potenciální způsob vysokorychlostní dopravy, který dnes známe jako Hyperloop. S konkrétní realizací ale už nechtěl mít nic společného, což se ale může změnit. 
K oblíbeným
reklama
Elon Musk před čtyřmi lety přinesl spíše vizi toho, jak bychom mohli skrz trubky s částečným vakuem cestovat velice vysokými rychlostmi díky minimalizaci tření. Musk tehdy vyzval další společnosti a lidi, aby tento návrh dotáhli dále a zjistili, zda je vůbec možné něco takového realizovat. Lze také říci, že koncept, s nímž Musk přišel, se v mnohém podobá nápadu RAND Corporation z roku 1972, který byl v podstatě stejný a popisoval cestování elektromagneticky levitujících vozů v tunelu s vakuem. Ale ani oni nebyli první, neboť nápad využít vakuum pro rychlejší cestování ma pocházet dokonce z viktoriánské éry.
 
 
Sám se však z tohoto projektu stáhl a řekl, že má dost práce se společnostmi Tesla a SpaceX a na další velký projekt mu už nezbývá čas. To se ale nyní mění a možná ne způsobem, který by mohl firmy již zainteresované v Hyperloopu potěšit. 
 
Dá se říci, že kdyby s tímto návrhem nepřišel Elon Musk nebo jiný podnikatel s nálepkou úspěšného vynálezce a inovátora, slehla by se po něm zem. Namísto toho se mu dostalo velké pozornosti i díky sponzoringu samotného Muska, přišel zájem investorů, veřejné demonstrace a nyní už je za námi i první velký test, v němž kabina přesáhla rychlost 300 km/h
 
Minulý měsíc Musk uvedl, že dostal zatím ústní svolení, či spíše přislíbení toho, že bude moci postavit trať mezi New Yorkem a Washingtonem DC, což překvapilo jak vládní dohledové orgány, tak lidi z průmyslu stojící za společnostmi vyvíjejícími tento systém, v nichž samotný Musk není vůbec zapojen. Problém je přitom jednoduchý. Pokud bude Muskovo jméno spojeno s nějakou společností, která bude stavět tratě pro Hyperloop, pak ta bude mít oproti jiným značnou výhodu díky vysoké prestiži, která z toho vyplývá, a tedy i příslušný zájem investorů. 
 
Dle agentury Bloomberg měl člověk blízký Muskovi uvést, že jeho záměr je postavit celou trať s příslušnými systémy, zkrátka všechno. Musk přitom prostřednictvím své firmy SpaceX vlastní obchodní značku Hyperloop, takže může ostatním společnostem snadno znemožnit, aby tento název používaly ve svých systémech. 

Dříve také někteří potenciální konkurenti Elona Muska na tomto poli říkali, že ten se snad omezí pouze na vrtání tunelů pro tratě, k čemuž by použil svou novou The Boring Company. Toto přesvědčení by jim ale nemuselo dlouho vydržet a nyní můžeme jen čekat na to, co Musk v tomto směru plánuje a zda se opravdu chce pustit do třetího velkého projektu, který by ostatně efektivně spojil právě s vrtáním tunelů. 
 
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře