www.svethardware.cz
>
>
>
>

Elon Musk šokuje, zvažuje privátní Teslu a $420 za akcii

Elon Musk šokuje, zvažuje privátní Teslu a $420 za akcii
, , aktualita
Elon Musk opět šokuje svět. Už má dost útoků na jeho Teslu a nedůvěry v něj i v automobilku. Jde o nejvíce shortovanou společnost na burze v historii a zvažuje tak, že akcionářům vyplatí $420 za akcii, aby byla Tesla opět privátní.
K oblíbeným
reklama
Twitter Elona Muska je plný zajímavých oznámení. O těch posledních se bude mluvit asi ještě hodně dlouho. Prohlásil totiž, že zvažuje změnit Teslu z veřejně obchodovatelné společnosti na burze zpět na privátní společnost. Stávajícím akcionářům pak nabídne $420 za akcii a prohlásil, že peníze na výkup akcií jsou již zajištěny. Při $420 za akcii by hodnota společnosti překonala 70 miliard dolarů a šlo by o největší přechod na privátní společnost v historii. Připomeňme, že před tímto tweetem byla hodnota akcií společnosti Tesla okolo $345 až $350 a za pár hodin obchodování od tohoto oznámení vystřelila hodnota na $379,57 (obchodování bylo dokonce na 90 minut zastaveno).
 
Elon Musk
 
Později přidal na blog Tesly i zdůvodnění, proč si myslí, že je to pro Teslu ten správný krok. Hovoří o tom, že finální rozhodnutí ještě neproběhlo (jde o návrh, který musí být projednán a odsouhlasen akcionáři podobně jako tomu bylo u nákupu SolarCity), nicméně si myslí, že tento krok umožní Tesle splnit její dlouhodobé cíle a ne rozmary akcionářů. Jako veřejná společnost musí čtvrtletně zveřejňovat výsledky svého hospodaření, což znamená, že se občas musí uchylovat ke krokům, které sice vylepší výsledky na účetních listinách z tohoto krátkodobého čtvrtletního hlediska, ale nejsou pro Teslu přínosem z toho dlouhodobého.
 
Tesla Model 3
 
Společnost je také nejvíce shortovanou firmou na burze v historii. To znamená, že si akcionáři sází na pokles hodnoty akcií. Toto pak vede k tomu, že se objevují různé nepodložené fámy a jiné přehnané útoky, které mají firmě uškodit a shodit hodnotu akcií, aby akcionáři neprodělali, když se firmě daří. Musk už má dost těchto záškodníků, kteří se snaží přiživit na neúspěchu Tesly, kterému sami úmyslně pomáhají a kazí automobilce cestu za její vizí. Vypadá to, že pro Muska je to hlavní důvod, proč chce Teslu stáhnout pryč z burzy.
 
Tesla Model S
 
I z tohoto důvodu Musk nechce jít na burzu se svou další společností SpaceX, neboť zájmy akcionářů jsou obvykle jen peníze a nikoli Muskova vize budoucnosti. Cesta na Mars a jiné projekty by se mnoha akcionářům ve čtvrtletních hlášeních velmi těžko vysvětlovaly, když jde o náklady, jejichž výsledky se projeví až za mnoho a mnoho let. Navíc nejde jen o finanční výsledky. I proto dává smysl, aby byla Tesla privátní společností. Poté, až splní svou misi, bude stabilní a lépe predikovatelná, zváží se opětovný vstup automobilky na burzu. Musk by tak ale nerad činil do té doby, než dosáhne své vize, kterou se mu ostatní snaží zhatit.
 
Nabízí tedy investorům zůstat v Tesle jako privátní společnosti nebo jim nabídne odkup v hodnotě $420 za akcii, což je i po dnešním 11% růstu stále ještě o 10 % více, než je hodnota na burze. Musk doufá, že investoři zůstanou. Stejně tak i zaměstnanci Tesly budou moci patrně každých 6 měsíců prodat své akcie nebo využít opce. Tím zajistí lidem, kteří věří v úspěch Tesly, možnost se i nadále podílet na projektu, ale bez toho, aby byl na společnost takový tlak zvenčí. Elon Musk by si i po výkupu měl zachovat zhruba 20% podíl ve společnosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek