www.svethardware.cz
>
>
>
>

Elon Musk šokuje, zvažuje privátní Teslu a $420 za akcii

Elon Musk šokuje, zvažuje privátní Teslu a $420 za akcii
, , aktualita
Elon Musk opět šokuje svět. Už má dost útoků na jeho Teslu a nedůvěry v něj i v automobilku. Jde o nejvíce shortovanou společnost na burze v historii a zvažuje tak, že akcionářům vyplatí $420 za akcii, aby byla Tesla opět privátní.
K oblíbeným
reklama
Twitter Elona Muska je plný zajímavých oznámení. O těch posledních se bude mluvit asi ještě hodně dlouho. Prohlásil totiž, že zvažuje změnit Teslu z veřejně obchodovatelné společnosti na burze zpět na privátní společnost. Stávajícím akcionářům pak nabídne $420 za akcii a prohlásil, že peníze na výkup akcií jsou již zajištěny. Při $420 za akcii by hodnota společnosti překonala 70 miliard dolarů a šlo by o největší přechod na privátní společnost v historii. Připomeňme, že před tímto tweetem byla hodnota akcií společnosti Tesla okolo $345 až $350 a za pár hodin obchodování od tohoto oznámení vystřelila hodnota na $379,57 (obchodování bylo dokonce na 90 minut zastaveno).
 
Elon Musk
 
Později přidal na blog Tesly i zdůvodnění, proč si myslí, že je to pro Teslu ten správný krok. Hovoří o tom, že finální rozhodnutí ještě neproběhlo (jde o návrh, který musí být projednán a odsouhlasen akcionáři podobně jako tomu bylo u nákupu SolarCity), nicméně si myslí, že tento krok umožní Tesle splnit její dlouhodobé cíle a ne rozmary akcionářů. Jako veřejná společnost musí čtvrtletně zveřejňovat výsledky svého hospodaření, což znamená, že se občas musí uchylovat ke krokům, které sice vylepší výsledky na účetních listinách z tohoto krátkodobého čtvrtletního hlediska, ale nejsou pro Teslu přínosem z toho dlouhodobého.
 
Tesla Model 3
 
Společnost je také nejvíce shortovanou firmou na burze v historii. To znamená, že si akcionáři sází na pokles hodnoty akcií. Toto pak vede k tomu, že se objevují různé nepodložené fámy a jiné přehnané útoky, které mají firmě uškodit a shodit hodnotu akcií, aby akcionáři neprodělali, když se firmě daří. Musk už má dost těchto záškodníků, kteří se snaží přiživit na neúspěchu Tesly, kterému sami úmyslně pomáhají a kazí automobilce cestu za její vizí. Vypadá to, že pro Muska je to hlavní důvod, proč chce Teslu stáhnout pryč z burzy.
 
Tesla Model S
 
I z tohoto důvodu Musk nechce jít na burzu se svou další společností SpaceX, neboť zájmy akcionářů jsou obvykle jen peníze a nikoli Muskova vize budoucnosti. Cesta na Mars a jiné projekty by se mnoha akcionářům ve čtvrtletních hlášeních velmi těžko vysvětlovaly, když jde o náklady, jejichž výsledky se projeví až za mnoho a mnoho let. Navíc nejde jen o finanční výsledky. I proto dává smysl, aby byla Tesla privátní společností. Poté, až splní svou misi, bude stabilní a lépe predikovatelná, zváží se opětovný vstup automobilky na burzu. Musk by tak ale nerad činil do té doby, než dosáhne své vize, kterou se mu ostatní snaží zhatit.
 
Nabízí tedy investorům zůstat v Tesle jako privátní společnosti nebo jim nabídne odkup v hodnotě $420 za akcii, což je i po dnešním 11% růstu stále ještě o 10 % více, než je hodnota na burze. Musk doufá, že investoři zůstanou. Stejně tak i zaměstnanci Tesly budou moci patrně každých 6 měsíců prodat své akcie nebo využít opce. Tím zajistí lidem, kteří věří v úspěch Tesly, možnost se i nadále podílet na projektu, ale bez toho, aby byl na společnost takový tlak zvenčí. Elon Musk by si i po výkupu měl zachovat zhruba 20% podíl ve společnosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla Thunderbird se "stěhuje", MZLA má zajistit lepší vývoj Mozilla Thunderbird se "stěhuje", MZLA má zajistit lepší vývoj
Poštovní klient Mozilla Thunderbird byl poslední dobou odsunut trochu na vedlejší kolej a ačkoli stále vychází nové verze, pod Mozilla Foundation neměl prioritu. Proto se nyní přestěhuje pod novou společnost MZLA Technologies Corporation.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Core i5-L16G7: první pětijádrová vlašťovka vrstvených procesorů Lakefield Core i5-L16G7: první pětijádrová vlašťovka vrstvených procesorů Lakefield
Procesory Lakefield mají přijít jako výsledek těch nejpokročilejších technologií pouzdření čipů, které jsou dnes k dispozici. Intel slíbil nejen možnost propojování čipů v horizontální rovině, ale i vertikálně a nyní tu máme jeden z prvních výsledků. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek