www.svethardware.cz
>
>
>
>

EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů

EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
, , aktualita
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že AMD by bez rozkouskování svých EPYC Rome na čiplety a I/O čip těžko mohlo vytvořit podobné procesory. Pokud by mělo jít o monolity, pak ty by i v případě nasazení 7nm technologie nejspíše přesáhly omezení dané fotolitografickou maskou DUV procesů, neboť když započítáme počet tranzistorů v I/O čipu i čipletech, vyjde nám číslo 39,54 miliard a velikost takového 7nm čipu by musela jít přes 800 mm2. A i kdyby takový monolit nějakým způsobem vyrobit šel, ani bychom si nechtěli představit s jakými problémy by se výrobce potýkal s ohledem na výtěžnost. 
 
 
Zkrátka a dobře, AMD nemá jinou možnost než procesory Rome s jejich 64 jádry rozkouskovat, přičemž platí, že čím menší čiplety se využijí, tím levnější jejich výroba může být a s ohledem na předchozí dvě generace se přímo nabízely 8jádrové čiplety, neboť AMD pochopitelně chtělo zachovat architekturu založenou na dvou čtyřjádrových CCX v jednom čipu označovaném jako CCD. Všechny čiplety (CCD) jsou pak hvězdicovitým způsobem napojeny pomocí Infinity Fabric přes linky GMI (Global Memory Interconnect) na I/O čip, čili IOD (Input/Output Die). 
 
A nyní můžeme počítat. Každý CCD měří 74 mm2 a skládá se z 3,9 miliard trazistorů, což je shodné pro nové EPYC i Ryzen či Threadripper. Ovšem IOD pro Ryzen zabírá plochu 125 mm2 a skládá se z 2,09 miliard tranzistorů, zatímco IOD pro EPYC má na ploše 416 mm2 celkem 8,34 miliard tranzistorů. Celkem je tedy v EPYC s 8 čiplety téměř 40 miliard tranzistorů, a to na ploše 1008 mm2. I s využitím 7nm procesu pro I/O čip by se tak plocha nejspíše nedostala pod 800 mm2.
 
 I/O čip pro EPYC 2. generace
 
Můžeme se také podívat, co v tomto I/O čipu najdeme. Zvýrazněny máme linky PCIe v počtu 162 (zeleně), osm 72bitových kanálů pro DDR4 (fialově) a GMI2 pro napojení čipletů (modře). Zbytek tvoří například 25G síťová rozhraní SerDes. 
 
 
Připomenout si můžeme také jeden zajímavý snímek z prezentace, který ukazuje na to, že procesory generace Zen 3 už budou mít jiné provedení čipletů. Ty dnešní se rozdělují na dva CCX, což znamená i dvě samostatné L3 cache sdílené vždy čtveřicí jader. Zen 3 by měly mít alespoň 32 MB L3 cache v jednom kuse, což ukazuje, že CCX nejspíše zaniknou, a to je pouze dobře. 
 
 
Nakonec se podíváme na to, jak se AMD rozhodlo konfigurovat čiplety v případě různých verzí procesorů EPYC 2. generace. Výchozí provedení je jasné, v něm jsou čiplety po dvojicích v každém rohu a to platí pro 64 i 48jádrové modely, ale ne nutně všechny. To ostatně vychází z možnosti vybírat si z více či méně povedených jader a ty rostou s množstvím použitých čipletů. 
 
EPYC se 48 jádry tak může mít 8 čipletů a v každém z CCX bude deaktivováno jedno jádro, anebo plně vybavených 6 čipletů. Co je výhodnější? Z hlediska cache pochopitelně první případ, protože takový procesor bude mít 256 MB L3 cache, zatímco ze 6 čipletů nedostaneme více než 192 MB. 
 
EPYC se 32 a 24 jádry mají shodně čtyři čiplety, zatímco pro 16jádrové platí podobná věc jako pro 48jádrové. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala