www.svethardware.cz
>
>
>
>

EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů

EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
, , aktualita
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že AMD by bez rozkouskování svých EPYC Rome na čiplety a I/O čip těžko mohlo vytvořit podobné procesory. Pokud by mělo jít o monolity, pak ty by i v případě nasazení 7nm technologie nejspíše přesáhly omezení dané fotolitografickou maskou DUV procesů, neboť když započítáme počet tranzistorů v I/O čipu i čipletech, vyjde nám číslo 39,54 miliard a velikost takového 7nm čipu by musela jít přes 800 mm2. A i kdyby takový monolit nějakým způsobem vyrobit šel, ani bychom si nechtěli představit s jakými problémy by se výrobce potýkal s ohledem na výtěžnost. 
 
 
Zkrátka a dobře, AMD nemá jinou možnost než procesory Rome s jejich 64 jádry rozkouskovat, přičemž platí, že čím menší čiplety se využijí, tím levnější jejich výroba může být a s ohledem na předchozí dvě generace se přímo nabízely 8jádrové čiplety, neboť AMD pochopitelně chtělo zachovat architekturu založenou na dvou čtyřjádrových CCX v jednom čipu označovaném jako CCD. Všechny čiplety (CCD) jsou pak hvězdicovitým způsobem napojeny pomocí Infinity Fabric přes linky GMI (Global Memory Interconnect) na I/O čip, čili IOD (Input/Output Die). 
 
A nyní můžeme počítat. Každý CCD měří 74 mm2 a skládá se z 3,9 miliard trazistorů, což je shodné pro nové EPYC i Ryzen či Threadripper. Ovšem IOD pro Ryzen zabírá plochu 125 mm2 a skládá se z 2,09 miliard tranzistorů, zatímco IOD pro EPYC má na ploše 416 mm2 celkem 8,34 miliard tranzistorů. Celkem je tedy v EPYC s 8 čiplety téměř 40 miliard tranzistorů, a to na ploše 1008 mm2. I s využitím 7nm procesu pro I/O čip by se tak plocha nejspíše nedostala pod 800 mm2.
 
 I/O čip pro EPYC 2. generace
 
Můžeme se také podívat, co v tomto I/O čipu najdeme. Zvýrazněny máme linky PCIe v počtu 162 (zeleně), osm 72bitových kanálů pro DDR4 (fialově) a GMI2 pro napojení čipletů (modře). Zbytek tvoří například 25G síťová rozhraní SerDes. 
 
 
Připomenout si můžeme také jeden zajímavý snímek z prezentace, který ukazuje na to, že procesory generace Zen 3 už budou mít jiné provedení čipletů. Ty dnešní se rozdělují na dva CCX, což znamená i dvě samostatné L3 cache sdílené vždy čtveřicí jader. Zen 3 by měly mít alespoň 32 MB L3 cache v jednom kuse, což ukazuje, že CCX nejspíše zaniknou, a to je pouze dobře. 
 
 
Nakonec se podíváme na to, jak se AMD rozhodlo konfigurovat čiplety v případě různých verzí procesorů EPYC 2. generace. Výchozí provedení je jasné, v něm jsou čiplety po dvojicích v každém rohu a to platí pro 64 i 48jádrové modely, ale ne nutně všechny. To ostatně vychází z možnosti vybírat si z více či méně povedených jader a ty rostou s množstvím použitých čipletů. 
 
EPYC se 48 jádry tak může mít 8 čipletů a v každém z CCX bude deaktivováno jedno jádro, anebo plně vybavených 6 čipletů. Co je výhodnější? Z hlediska cache pochopitelně první případ, protože takový procesor bude mít 256 MB L3 cache, zatímco ze 6 čipletů nedostaneme více než 192 MB. 
 
EPYC se 32 a 24 jádry mají shodně čtyři čiplety, zatímco pro 16jádrové platí podobná věc jako pro 48jádrové. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře