reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Éra exaFLOPS je tu, nejvýkonnějším superpočítačem světa se stal Frontier

, , aktualita
Éra exaFLOPS je tu, nejvýkonnějším superpočítačem světa se stal Frontier
Společnost AMD se může pochlubit dalším průlomem, neboť to jsou právě její procesory EPYC a akcelerátory Instinct, které zařídily superpočítači Frontier výkon přesahující hranici 1 exaFLOPS. Ten je tak již oficiálně ve vedení TOP500. 
Éra exaFLOPS je tu, nejvýkonnějším superpočítačem světa se stal Frontier
O superpočítači Frontier postavený pro ORNL (Oak Ridge National Laboratory) se mluvilo již dlouho, až jsme se mohli ptát, kde je a kdy už bude konečně zprovozněn. Právě dnes ale toto čekání skončilo, neboť Frontier se stává světovou jedničkou a vůbec prvním systémem, který překročil hranici 1 exaFLOPS. Je tak více než dvakrát výkonnější než japonský Fugaku a v žebříčku TOP500 má zanesen výkon 1 102 petaFLOPS.
 
 
Jedná se tu o platformu HPE Cray EX235A využívající 3. generaci procesorů EPYC se 64 jádry na 2 GHz, akcelerátory AMD Instinct MI250X a sběrnice Slingshot-11. Celkově je v systému Frontier využito 8 730 112 jader (bez bližšího upřesnění) a udávaná efektivita je 52,23 gigaFLOPS na watt. Vzhledem k udávané celkové spotřebě 21 100 kW je tak Frontier i nesrovnatelně efektivnější než Fugaku s jeho téměř 30 tisíci kW a méně než polovičním výkonem. 
 
 
Žebříček TOP500 ale doznal ještě další změny, pokud jde o deset nejvýkonnějších systémů světa. Jde o finský superpočítač LUMI, který se zařadil hned na třetí místo za Fugaku a odšoupnul Summit až na 4. pozici díky svému výkonu 151,90 petaFLOPS. A pak je tu ještě další evropský, konkrétně francouzský systém Adastra v GENCI-CINES, který dosáhl výkonu 46,1 petaFLOPS, s nímž ještě dostal do TOP10 a v Evropě je to po LUMI hned druhý nejvýkonnější superpočítač. 
 
LUMI je přitom založen na stejné platformě jako Frontier, respektive rovnou na stejném hardwaru včetně procesorů EPYC 3. generace a akcelerátorů AMD Instinct MI250X. Díky jiným zdrojům, než je samotné AMD, se ale můžeme dozvědět i další podrobnosti o výbavě Frontieru. Ten se skládá z celkem 74 skříní a 9472 uzlů naplněných stejným počtem procesorů EPYC 7003, což však nejsou běžné Milan a ani Milan-X, ale Trento. Proto se jedná o "optimalizovanou 3. generaci EPYC" a liší se v tom, že již využívá Infinity Fabric 3.0 s paměťovou koherencí s GPU. To má být funkce, která se očekávala spíše až od procesorů EPYC 4. generace, čili Genoa. 
 
Dále má Frontier ve výbavě celkem 37 888 karet Aldebaran, čili Instinct MI250X s výkonem po 47,9 teraFLOPS v FP64 (v praxi však je mírně nižší), což nám dává vždy čtyři karty na jeden uzel. Tyto uzly jsou pak propojeny 200Gb/s ethernetovým rozhraním Slingshot, které je založeno na přepínačích Rosetta a sítových čipech Casini. Tato rozhraní prý mají přitom komunikovat přímo s GPU a ne s CPU.  


reklama
reklama
reklama