www.svethardware.cz
>
>
>

EU hodlá vyhradit 145 mld. eur na vývoj 2nm procesu i nových CPU

EU hodlá vyhradit 145 mld. eur na vývoj 2nm procesu i nových CPU
, , aktualita
Zní to velice hezky. Zatímco z Evropy už výroba čipů pomocí pokročilých procesů v podstatě zmizela, přijata byla nová deklarace, dle níž má být vyvinut rovnou 2nm výrobní proces pro výrobu nových CPU. 
K oblíbeným
reklama
To může působit jako další žertík po včerejší zprávě o půl milionu nalezených karet GeForce RTX 3000, ale tak tomu není. Dle EETimes.eu jde o deklaraci, která představuje investici až 145 miliard eur během příštích dvou až tří let, což má vést k vývoji 2nm výrobního procesu a také nových nízkospotřebových procesorů, jejichž křemíku budou moci státy EU důvěřovat. 
 
Deklaraci podepsalo celkem 17 zemí EU včetně Německa, Francie, Itálie, Holandska, Finska, nebo i Slovenska, ovšem Česká republika mezi nimi není. 
 
 
Ačkoliv nám tak Evropská komise naservírovala obrázek, na němž je evidentně CPU Intel (a po bližším zkoumání konkrétně starý Core "Allendale"), dle nové deklarace by se měly tvořit mnohem pokročilejší čipy, které umožní evropským firmám, aby byly konkurenceschopné a měly k dispozici vlastní kapacity. Bude se jednat konkrétněji o druhý IPCEI (Important Project of Common European Interest), čili vlajkový projekt, v němž se počítá s takovými riziky, která soukromí investoři odmítají. 
 
První IPCEI z roku 2018 se týká Francie, Německa, Itálie a Velké Británie a zaměřuje se na výzkum a vývoj energeticky efektivních čipů, napájecích obvodů, chytrých senzorů, nových materiálů či pokročilé optiky a své ovoce má přinést v roce 2024. 
 
Evropský komisař Thierry Breton k tomu řekl, že druhý IPCEI má zajistit především to, aby Evropa byla nezávislá, a proto potřebuje tento ambiciózní plán zahrnující design i konečnou výrobu vedoucí k 2nm procesu. V samotné deklaraci se také píše, že dnes je podíl Evropy na světové produkci polovodičů v hodnotě kolem 440 miliard ročně jen kolem deseti procent, což je vzhledem k její ekonomické síle i vyspělosti pozoruhodně málo. 
 
Nyní se očekává spolupráce oněch 17 zemí, které mají spolupracovat s vidinou vytyčených cílů a měla by v sobě později zahrnovat také iniciativy jako EuroHPC nebo známou European Processor Initiative, stejně jako již existující projekty v rámci IPCEI. Financována bude jak z evropského rozpočtu, tak i z národních rozpočtů jednotlivých zemí a ze soukromého sektoru. 
 
Zatím jsme se nedozvěděli, kdo a kde bude vyvíjet nové výrobní technologie a na základě čeho. Nicméně Evropa má stále ve svém arzenálu významné firmy, které se do projektů mohou zapojit, anebo jde alespoň o takové firmy, které mají v Evropě své důležité zastoupení. Jde především o americkou firmu GlobalFoundries, jež už je do IPCEI zapojena a vedle ní to jsou již evropské společnosti jako Infineon, ST Microelectronics, anebo Arm, i když tu vlastní Softbank a zanedlouho ji nejspíše převezme NVIDIA. Nesmíme zapomenout také na holandskou ASML, dosud jediného výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), jehož spolupráce bude v případě vývoje 2nm procesu zcela jistě zapotřebí.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala