www.svethardware.cz
>
>
>

Evropská procesorová iniciativa získala v licenci jádra ARM "Zeus" Neoverse

Evropská procesorová iniciativa získala v licenci jádra ARM "Zeus" Neoverse
, , aktualita
European Processor Initiative jsme zmínili minulý rok jako iniciativu, která má vést k výrobě evropských procesorů určených pro HPC a AI systémy éry exascale. To by tak znamenalo výkon v řádu exaFLOPS. Co je nového? 
K oblíbeným
reklama
Dnes jde konkrétně o společnost SiPearl z Francie, za kterou stojí právě European Processor Initiative, čili Evropská procesorová iniciativa, kterýžto projekt vytvořila Evropská komise. Společnost SiPearl nyní ohlásila, že si pro dané účely licencovala novou generaci procesorů ARM Neoverse s kódovým označením Zeus. 
 
 
SiPearl je velice mladá společnost, která byla založena teprve letos v lednu, ale má velké cíle. Ty se týkají právě i vytvoření vysoce výkonného a přitom nízkospotřebového procesoru pro příští HPC systémy. Nyní tak bude moci stavět na platformě ARM Neoverse a využít příslušný softwarový a hardwarový ekosystém.   
 
Zatím je tak velice předčasné mluvit o něčem konkrétním, i když SiPearl plánuje přijít s první generací příslušných procesorů už v roce 2022. Nyní se tak dozvídáme pouze o dohodě s ARM a využití jader Zeus, které nastupují po starších jádrech Ares (Neoverse N1). Jedná se o příbuzné jader ARM Cortex-A77, která se využívají v mobilním světě. 
 
 
Výkonné procesory pro Exascale systémy ale budou jistě potřebovat i kvalitní výrobní proces, jimž už žádná z evropských firem nedisponuje, pokud jde o skutečně nejpokročilejší technologie. Není tak divu, že se dozvídáme o využití procesu N6, což ukazuje na společnost TSMC a její 6nm technologii. Její N6 má vycházet ze 7nm procesu N7 a využít už na rozdíl od něj extrémní ultrafialovou litografii. 
 
Nezbývá než si počkat na další informace, abychom se dozvěděli třeba to, v jakých systémech budou procesory od SiPearl využity a k čemu budou sloužit. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínský SMIC získal dalších 2,8 mld. USD, jakou výtěžnost má jeho 14nm proces? Čínský SMIC získal dalších 2,8 mld. USD, jakou výtěžnost má jeho 14nm proces?
Čínský smluvní výrobce počítačových čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) opět vystrkuje růžky a vypadá to, že o něm uslyšíme stále častěji. Aktuálně si zařídil navýšení kapitálu o 2,8 miliardy dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Velké Navi od AMD dorazí před novými herními konzolemi Velké Navi od AMD dorazí před novými herními konzolemi
Společnost AMD potvrdila, že první produkt založený na nové verzi architektury Navi, kterou známe prostě jako Navi 2, bude GPU na desktopové grafické kartě. To znamená, že nové konzole dorazí až poté. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray" Austrálie opravuje ponorky pomocí kovového 3D tisku "cold spray"
Moderní technologie přináší kdysi nevídané možnosti. Jedním z výdobytků moderní doby je 3D tisk a obecně aditivní výroba. V Austrálii takto úspěšně zkouší technologii cold spray pro jednodušší opravy ponorek mimo doky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen HP odhalilo svůj nejzakřivenější monitor a levné herní myši Omen
HP představilo monitor X24c, který je svou úhlopříčkou sice malý, ale poloměrem zakřivení překonává všechny dosavadní monitory od HP. A potěší také cenou. Mezi další herní novinky od HP patří myši z řady Vector.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa Ve Facebooku se bouří proti Zuckerbergovi, nechce totiž cenzurovat Trumpa
Zaměstnancům Facebooku se nelíbí postoj jejich šéfa, Marka Zuckerberga. Ten totiž na rozdíl od Twitteru nehodlá nijak blokovat příspěvky amerického prezidenta Donald Trumpa, které hodnotí jako zavádějící nebo agresivní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů