www.svethardware.cz
>
>
>

Evropská procesorová iniciativa získala v licenci jádra ARM "Zeus" Neoverse

Evropská procesorová iniciativa získala v licenci jádra ARM "Zeus" Neoverse
, , aktualita
European Processor Initiative jsme zmínili minulý rok jako iniciativu, která má vést k výrobě evropských procesorů určených pro HPC a AI systémy éry exascale. To by tak znamenalo výkon v řádu exaFLOPS. Co je nového? 
K oblíbeným
reklama
Dnes jde konkrétně o společnost SiPearl z Francie, za kterou stojí právě European Processor Initiative, čili Evropská procesorová iniciativa, kterýžto projekt vytvořila Evropská komise. Společnost SiPearl nyní ohlásila, že si pro dané účely licencovala novou generaci procesorů ARM Neoverse s kódovým označením Zeus. 
 
 
SiPearl je velice mladá společnost, která byla založena teprve letos v lednu, ale má velké cíle. Ty se týkají právě i vytvoření vysoce výkonného a přitom nízkospotřebového procesoru pro příští HPC systémy. Nyní tak bude moci stavět na platformě ARM Neoverse a využít příslušný softwarový a hardwarový ekosystém.   
 
Zatím je tak velice předčasné mluvit o něčem konkrétním, i když SiPearl plánuje přijít s první generací příslušných procesorů už v roce 2022. Nyní se tak dozvídáme pouze o dohodě s ARM a využití jader Zeus, které nastupují po starších jádrech Ares (Neoverse N1). Jedná se o příbuzné jader ARM Cortex-A77, která se využívají v mobilním světě. 
 
 
Výkonné procesory pro Exascale systémy ale budou jistě potřebovat i kvalitní výrobní proces, jimž už žádná z evropských firem nedisponuje, pokud jde o skutečně nejpokročilejší technologie. Není tak divu, že se dozvídáme o využití procesu N6, což ukazuje na společnost TSMC a její 6nm technologii. Její N6 má vycházet ze 7nm procesu N7 a využít už na rozdíl od něj extrémní ultrafialovou litografii. 
 
Nezbývá než si počkat na další informace, abychom se dozvěděli třeba to, v jakých systémech budou procesory od SiPearl využity a k čemu budou sloužit. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Letos se mezi výrobce GPU zařadí až osm dalších firem Letos se mezi výrobce GPU zařadí až osm dalších firem
Před řadou let jsme si mohli při koupi nové grafické karty vybírat z celé řady firem, které vyráběly své vlastní grafické čipy založené na vlastních architekturách. Tato rozmanitost postupem času ale zmizela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Do Intelu se vrátil hlavní autor procesorové architektury Nehalem Do Intelu se vrátil hlavní autor procesorové architektury Nehalem
Povídá se, že Intel se potýká také s odlivem schopných pracovníků, kteří jsou frustrováni aktuální situací ve firmě. Mezi ně má patřit také známý Jim Keller, ačkoliv sám mluví jen o osobních důvodech. Nyní se ale naopak vrací jeden z veteránů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář