www.svethardware.cz
>
>

Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM

Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
, , aktualita
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
K oblíbeným
reklama
Paměti Everspin STT-MRAM by se měly stát i součástí paměťových produktů firmy IBM, jak jsme se dozvěděli v minulém roce. Posloužit tam mají jako náhrada klasické cache tvořené pamětí DRAM, která v případě ztráty napájení přijde o uložené informace. To je problém, který se řeší záložním systémem napájení s využitím kondenzátorů, které by měly stačit na to, aby se cache vyprázdnila a data z ní uložila. V případě pamětí typu MRAM to nebude třeba, protože ty nepotřebují být napájeny, aby si udržely svou informaci a o to mohou být SSD jednodušší či potažmo i levnější. 
 
 
Nové STT-MRAM od Everspin nabídnou kapacitu 1 Gb na čip a vyráběny budou dle nových informací 28nm procesem firmy GlobalFoundries, i když dříve jsme se dozvěděli, že by to měl být proces 22FDX. To je nakonec celkem jedno, důležité je, že se tím firma Everspin posune od 40nm procesu a 256Mb pamětí. 
 
Prozatím odstartuje zkušební výroba, která pak bude v druhé polovině roku už řádně rozjeta. Vyrábět se budou paměti s 8bitovým i se 16bitovým rozhraním DDR4 a pracovat budou na frekvenci 667 MHz, což umožní dosáhnout efektivních 1333 MT/s. 
 
Dosud byly nízké kapacity pamětí MRAM do značné míry jejich limitujícím faktorem, který je odsoudil na použití v různých embedded systémech s nízkovýkonnými SoC a ASIC. Kapacita zvýšená 1 Gb už jejich záběr značně rozšíří, i když Everspin má ještě co dělat, aby paměťovou hustotu MRAM dostal na úroveň moderních DRAM či snad dokonce 3D NAND Flash. Mohu být s jejich přispěním tvořena jakási hybridní SSD, která budou stále primárně využiívat NAND Flash, ale namísto DRAM pak MRAM. A MRAM zde nemusí být využity čistě jen jako cache vzhledem k tomu, že nepůjde o dočasné úložiště. Mohou naopak být využity pro uložení těch nejpoužívanějších dat, aniž by ta musela být rovnou "zálohována" v hlavní paměti NAND Flash. Vedle IBM si taková SSD chystá také Seagate.
 
Everspin také zůstává jediným dodavatelem pamětí MRAM v podobě samostatných čipů a nyní se chystá teprve na svou druhou generaci. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek