www.svethardware.cz
>
>

Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM

Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
, , aktualita
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
K oblíbeným
reklama
Paměti Everspin STT-MRAM by se měly stát i součástí paměťových produktů firmy IBM, jak jsme se dozvěděli v minulém roce. Posloužit tam mají jako náhrada klasické cache tvořené pamětí DRAM, která v případě ztráty napájení přijde o uložené informace. To je problém, který se řeší záložním systémem napájení s využitím kondenzátorů, které by měly stačit na to, aby se cache vyprázdnila a data z ní uložila. V případě pamětí typu MRAM to nebude třeba, protože ty nepotřebují být napájeny, aby si udržely svou informaci a o to mohou být SSD jednodušší či potažmo i levnější. 
 
 
Nové STT-MRAM od Everspin nabídnou kapacitu 1 Gb na čip a vyráběny budou dle nových informací 28nm procesem firmy GlobalFoundries, i když dříve jsme se dozvěděli, že by to měl být proces 22FDX. To je nakonec celkem jedno, důležité je, že se tím firma Everspin posune od 40nm procesu a 256Mb pamětí. 
 
Prozatím odstartuje zkušební výroba, která pak bude v druhé polovině roku už řádně rozjeta. Vyrábět se budou paměti s 8bitovým i se 16bitovým rozhraním DDR4 a pracovat budou na frekvenci 667 MHz, což umožní dosáhnout efektivních 1333 MT/s. 
 
Dosud byly nízké kapacity pamětí MRAM do značné míry jejich limitujícím faktorem, který je odsoudil na použití v různých embedded systémech s nízkovýkonnými SoC a ASIC. Kapacita zvýšená 1 Gb už jejich záběr značně rozšíří, i když Everspin má ještě co dělat, aby paměťovou hustotu MRAM dostal na úroveň moderních DRAM či snad dokonce 3D NAND Flash. Mohu být s jejich přispěním tvořena jakási hybridní SSD, která budou stále primárně využiívat NAND Flash, ale namísto DRAM pak MRAM. A MRAM zde nemusí být využity čistě jen jako cache vzhledem k tomu, že nepůjde o dočasné úložiště. Mohou naopak být využity pro uložení těch nejpoužívanějších dat, aniž by ta musela být rovnou "zálohována" v hlavní paměti NAND Flash. Vedle IBM si taková SSD chystá také Seagate.
 
Everspin také zůstává jediným dodavatelem pamětí MRAM v podobě samostatných čipů a nyní se chystá teprve na svou druhou generaci. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek