www.svethardware.cz
>
>

Evropě došel poslední volný blok IPv4 adres

Evropě došel poslední volný blok IPv4 adres
, , aktualita
Už se dlouho ví, že rozsah IPv4 adres v dnešním Internetu opravdu nestačí. Evropě došly právě v těchto dnech, kdy byly rozdány poslední bloky adres. Bohužel přechod na IPv6 je mnohem pomalejší, než by bylo potřeba.
K oblíbeným
reklama
Tak už nám zase došly IPv4 adresy. Toto 32bitové číslo má necelých 4,3 miliardy kombinací, kterých může nabývat a v praxi díky některým vyhrazeným kombinacím je tak skutečné množství připojitelných zařízení ještě o něco nižší. A to dnešním potřebám s rozmachem Internetu věcí dávno nestačí a musí se přecházet na IPv6, jenže tento přechod je stále pomalý. Poslední evropský blok s maskou podsítě /22 (tedy podsíť adresovaná 22 bity nabízející pro zařízení jen 10 bitů, tudíž 1024 adres) rozdala organizace RIPE—Réseaux IP Européens, která má na starosti 76 států Evropy a části Asie. Stalo se tak 25. listopadu v 15:35 UTC. Pro zajímavost RIPE dostala poslední velký blok adres s maskou podsítě /8 (pro cca 16 milionů zařízení) od Internet Assigned Numbers Authority (IANA) v roce 2012.
 
Internet
 
RIPE bude nicméně nadále sbírat nevyužité rozsahy IP adres, které už jejich původní vlastníci nepotřebují a přidělovat je dalším, kteří jsou na čekací listině. Tentokrát ale budou nabízeny už jen bloky s maskou podsítě /24, tedy rozsahy pouhých 256 adres. Na čekací listině navíc mohou být jen ti, kteří ještě od RIPE nikdy nedostali přidělenou žádnou IPv4 adresu. K tomuto momentu je zde 41 žádostí. Zatímco tento stav se přímo nedotkne samotných uživatelů, může to na ně mít přenesený dopad. Absence volných IPv4 adres znamená, že nový poskytovatelé internetu (ISP) už nemají kde brát adresy pro své zákazníky a jejich pozice na trhu je tak o něco ztížena. Budou muset mít vždy jen IPv6, což je na druhou stranu stav, kam se míří do budoucna.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala