www.svethardware.cz
>
>

Evropě došel poslední volný blok IPv4 adres

Evropě došel poslední volný blok IPv4 adres
, , aktualita
Už se dlouho ví, že rozsah IPv4 adres v dnešním Internetu opravdu nestačí. Evropě došly právě v těchto dnech, kdy byly rozdány poslední bloky adres. Bohužel přechod na IPv6 je mnohem pomalejší, než by bylo potřeba.
K oblíbeným
reklama
Tak už nám zase došly IPv4 adresy. Toto 32bitové číslo má necelých 4,3 miliardy kombinací, kterých může nabývat a v praxi díky některým vyhrazeným kombinacím je tak skutečné množství připojitelných zařízení ještě o něco nižší. A to dnešním potřebám s rozmachem Internetu věcí dávno nestačí a musí se přecházet na IPv6, jenže tento přechod je stále pomalý. Poslední evropský blok s maskou podsítě /22 (tedy podsíť adresovaná 22 bity nabízející pro zařízení jen 10 bitů, tudíž 1024 adres) rozdala organizace RIPE—Réseaux IP Européens, která má na starosti 76 států Evropy a části Asie. Stalo se tak 25. listopadu v 15:35 UTC. Pro zajímavost RIPE dostala poslední velký blok adres s maskou podsítě /8 (pro cca 16 milionů zařízení) od Internet Assigned Numbers Authority (IANA) v roce 2012.
 
Internet
 
RIPE bude nicméně nadále sbírat nevyužité rozsahy IP adres, které už jejich původní vlastníci nepotřebují a přidělovat je dalším, kteří jsou na čekací listině. Tentokrát ale budou nabízeny už jen bloky s maskou podsítě /24, tedy rozsahy pouhých 256 adres. Na čekací listině navíc mohou být jen ti, kteří ještě od RIPE nikdy nedostali přidělenou žádnou IPv4 adresu. K tomuto momentu je zde 41 žádostí. Zatímco tento stav se přímo nedotkne samotných uživatelů, může to na ně mít přenesený dopad. Absence volných IPv4 adres znamená, že nový poskytovatelé internetu (ISP) už nemají kde brát adresy pro své zákazníky a jejich pozice na trhu je tak o něco ztížena. Budou muset mít vždy jen IPv6, což je na druhou stranu stav, kam se míří do budoucna.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19 Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19
V posledním týdnu vzrostl počet napadených routerů, které útočníci přesměrují na jiný server DNS. Uživatelé jsou potom při prohlížení internetu vyzváni, aby si nainstalovali program s informacemi o koronaviru od WHO, který ovšem obsahuje malware.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet
Aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 plní stránky Světa hardware už poněkolikáté. Tentokrát se zjistilo, že kritickým online aplikacím pro produktivitu může vypadávat internetové připojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím
Vědci na University of Tokyo jsou jedněmi z mnoha, kteří také pracují na vylepšení lithiových článku. V jejich případě zapracovali na novém nehořlavém elektrolytu, který navíc dovolí dosáhnout vyšších napětí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6 Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6
Xiaomi přinese svůj Mi AIoT Router AX3600 na evropské trhy. Tento model se vyznačuje podporou nového standardu Wi-Fi 6 (neboli 802.11ax) v kombinaci se sympatickou cenou. Odhalen byl také ještě levnější Mi AIoT Router AC2350.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335 Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335
Microsoft tento týden vydal volitelnou aktualizaci, která ovšem řadě uživatelů přidělala vrásky na čele. Pokud se nesetkali s komplikacemi hned během instalace, objevily se problémy mnohdy krátce po ní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře