www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Evropský Solar Orbiter odstartoval ke Slunci, přinese první snímky jeho pólů

Evropský Solar Orbiter odstartoval ke Slunci, přinese první snímky jeho pólů
, , aktualita
Naše Slunce v poslední době získalo pozornost, jaké si zaslouží jako naše životadárná hvězda, v jejíž moci je však naší technice i nám samotným pořádně zatopit. Po sondě Parker a Inouye Solar Telescope tu máme příspěvek evropského programu.
K oblíbeným
reklama
Solar Orbiter však není mise, kterou si na triko vzala pouze ESA. Jde o spolupráci evropských zemí a USA, čili ESA a NASA, i když vklad Američanů je v tomto případě jen malý. A jak je zřejmé z prostého názvu sondy, ta bude stejně jako Parker obíhat Slunce. Vypuštěna byla v neděli pomocí rakety United Launch Alliance Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě. Nyní již středisko mise v německém Darmstadtu přijalo potvrzení o tom, že Solar Orbiter úspěšně rozevřel své solární panely a nyní by mělo být na řadě vystavení "ráhna" s vědeckými nástroji a také antén pro komunikaci se Zemí. 
 
start Solar Probe na raketě Atlas V
 
Na rozdíl od Parker Solar Probe nemá Solar Orbiter obvyklou dráhu ve stejné rovině s planetami. Naveden byl na dráhu s velkou inklinací, takže nám během následujících let poskytne vůbec první snímky obou pólů Slunce, i když nepůjde přímo o polární dráhu, aby sonda obíhala přímo nad póly. Podobnou dráhu přitom zvolila NASA i pro sondu Juno, která obíhá Jupiter, ale ta už opravdu prolétá nad póly této planety, než aby na ně měla jen výhled jako Solar Orbiter. 
 
 
Solar Orbiter se chystá na celkem 22 oběhů kolem Slunce, přičemž tato sonda nebude na rozdíl od Parkeru potřebovat žádnou zvláštní tepelnou ochranu. Parker musí odolávat vysokým teplotám v samotné sluneční koróně, ovšem Solar Orbiter se bude pohybovat v nejbližším bodě o něco blíže než Merkur a pro úpravu své orbity využije gravitační manévry u Venuše (a jednou také u Země)
 
 
V rámci mise Solar Orbiter jde, jak jinak, o lepší pochopení našeho Slunce a to, jak se může jeho chování postupem času měnit a případně nás tím ohrozit. Ještě před vědeckou částí mise ale bude delší dobu trvat, než se sonda vůbec dostane na vhodnou dráhu a v průběhu příštích tří měsíců se bude postupně testovat celá desítka vědeckých přístrojů na její palubě (devět evropských, jeden americký). Na svou cílovou "pracovní" orbitu se pak dostane až za další dva roky po celkem třech gravitačních manévrech (dva u Venuše a jeden u Země - viz obrázek). 
 
Pak Solar Orbiter začne jednak měřit prostředí kolem sebe, což znamená sledování elektrických a magnetických polí, procházejících částic a vln a vedle toho bude sledovat Slunce a jeho atmosféru. A především pak poskytne pohled na póly Slunce, které mohla sledovat již sonda Ulysses vypuštěná v roce 1990, ale neměla výbavu pro poskytnutí materiálů, které by zaplnily mezery v dnešních modelech popisujících magnetická pole Slunce. 
 
Zdroj: ESANASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů
Můžeme už říci, že díky InSight je možné potvrdit seismickou aktivitu planety Mars. Modul totiž během 10 měsíců detekoval 174 záchvěvů, přičemž NASA mluví také o vulkanické aktivitě této planety. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek