www.svethardware.cz
>
>
>
>

Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví

Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
, , aktualita
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
K oblíbeným
reklama
Ani moderní procesory Coffee Lake Refresh nevyřešily problém exploitů Spectre a Meltdown k všeobecné spokojenosti. Jak už jsme jednou poukazovali na test serveru Anandtech, hardwarová opatření v nich nepředstavují oproti softwarovým žádné výkonnostní zlepšení. Dle výzkumníků firmy Google se ani nelze divit, protože jde o hluboce zakořeněný problém, který tu byl už velice dlouhou řadu let, jen byl přehlížen. 
 
 
A co nám k tomu mohou výzkumníci Googlu říci? Můžeme citovat: "Napadnutelnost daná spekulativním spouštěním kódu nevychází z chyb v konkrétních procesorech, ale jde ze své podstaty o chyby v designu. Problém je, že tyto vážné nedostatky byly i nejlepšími mozky přehlíženy po celá desetiletí. Naše studie ukazuje, že navíc nejde jen o chyby v designu procesorů, ale o zcela zásadní věc sahající do samotných základů teorie výpočetní techniky". 
 
Jde o spekulativní spouštění kódu a předpovídání větvení kódu, jež jsou hluboce zakořeněny v mnoha různých procesorech a které se notně podepsaly na pokroku ve výkonu procesorových architektur. Problém je ten, že žádné známé techniky pro ochranu před útoky postranním kanálem, které výzkumnící Googlu vyzkoušeli, nedokáží dle jejich názoru zcela ochránit dnešní procesory. Šlo třeba o zabránění spekulativnímu spouštění zákazem pomocí instrukce LFENCE, upravení chodu různých systémových časovačů a jiné. Zkrátka tu nejsou žádná jednoduchá řešení. 
 
Hledání řešení je také složité kvůli tomu, že procesorové architektury bývají uzavřené a chráněné jako forma duševního vlastnictví, a proto se v nich těžko hledají chyby a pro ně zase vhodná řešení. 
 
V dokumentu se dále píše, že počítačové systémy se obrovsky zkomplikovaly především s jediným cílem, jímž je výkon. Byli jsme pozoruhodně úspěšní ve vývoji rychlejších a celkově mocnějších, ale také komplikovanějších počítačů, do nichž se postupně vloudily chyby, na jejichž úroveň málokdo dohlédne. Základní problém, kvůli kterému to všechno vzniklo, je ten, že celý směřování vývoje počítačů je špatné. Bezpečnost byla zanedbána ve prospěch pokroku ve výkonu za neustálého nárůstu složitosti systémů.
 
To je celé podtrženo prostým faktem. Buď se procesory zbaví výhody spekulativního provádění kódu a nezanedbatelných výhod, které to přináší v oblasti výkonu a budou odolné vůči příslušným exploitům, nebo prostě ne. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů