www.svethardware.cz
>
>

ExpressVPN představuje protokol Lightway pro rychlejší VPN připojení

ExpressVPN představuje protokol Lightway pro rychlejší VPN připojení
, , aktualita
Poskytovatel ExpressVPN se rozhodl vyvinout zcela nový protokol pro VPN, který by měl být ve srovnání s dosavadními protokoly rychlejší a stabilnější, ale přesto si zachovává vysokou úroveň zabezpečení. Lightway je zatím k dispozici v beta verzi.
K oblíbeným
reklama
Pokud používáte na svém zařízení připojení přes virtuální privátní sítě (VPN), jistě jste již slyšeli o VPN protokolech. Jedná se o soubor přenosových protokolů a šifrovacích standardů, které umožňují bezpečný přístup ke vzdáleným VPN serverům. K nejčastěji používaným protokolům patří OpenVPN, L2TP/IPSec, IKEv2 nebo SSTP. Některé z nic využívá také služba ExpressVPN, ale nyní k nim přidává také vlastní alternativu. Společnost se totiž rozhodla vytvořit protokol nové generace Lightway postavený od základu. Jeho doménou by měla být rychlost, stabilita a bezpečnost, tedy vlastně vše, co od VPN potřebujeme.
 
 
ExpressVPN nabízí své služby spotřebitelům více než deset let, proto při vývoji protokolu využil své nabyté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že vývoj probíhal prakticky od píky, není Lightway podle společnosti „zatížen starými funkcemi nebo technickým dluhem jiných hlavních protokolů“. Lehký zdrojový kód by měl umožnit dosažení vyššího výkonu, bleskurychlého navázání připojení i nižší zatížení procesoru, což poznají především majitelé mobilních zařízení díky delší výdrži baterii. Lehčí zdrojový kód také vývojářům usnadní přidávání nových funkcí, údržbu a kontrolu, čímž se také snižuje riziko bezpečnostních chyb.
 
Na rozdíl od předchozích protokolů je Lightway vytvořen s ohledem na běžné dnešní scénáře, jako je třeba změna připojení z Wi-Fi na mobilní síť LTE, když uživatel opustí se svým smartphonem domov. Podle ExpressVPN by měl být takový přechod zcela plynulý. Stejně tak v případě výkyvů a výpadků připojení údajně nový protokol nevyžaduje opětovně navazování spojení s VPN. Dalším pilířem Lightway je potom zabezpečení, o které se stará široce rozšířená kryptografická knihovna wolfSSL splňující bezpečnostní standard americké vlády FIPS 140-2.
Lightway je zatím testován v beta verzi aplikace ExpressVPN pro Android, ale brzy bude rozšířen také na jiné platformy – služba je dostupná pro Windows, macOS, Linux, iOS a další. Pokud chcete novinku vyzkoušet mezi prvními, můžete se přihlásit mezi beta testery  – návod je dostupný na oficiálních stránkách. Společnost dodává, že základní knihovna protokolu Lightway bude zpřístupněna pod licencí open-source, což by mělo zajistit transparentnost a možnost široké kontroly. Brzy se snad dozvíme také technické parametry nového protokolu. Prozatím není jasné, zda ExpressVPN svůj protokol zpřístupní také ostatním poskytovatelům.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů