www.svethardware.cz
>
>

ExpressVPN představuje protokol Lightway pro rychlejší VPN připojení

ExpressVPN představuje protokol Lightway pro rychlejší VPN připojení
, , aktualita
Poskytovatel ExpressVPN se rozhodl vyvinout zcela nový protokol pro VPN, který by měl být ve srovnání s dosavadními protokoly rychlejší a stabilnější, ale přesto si zachovává vysokou úroveň zabezpečení. Lightway je zatím k dispozici v beta verzi.
K oblíbeným
reklama
Pokud používáte na svém zařízení připojení přes virtuální privátní sítě (VPN), jistě jste již slyšeli o VPN protokolech. Jedná se o soubor přenosových protokolů a šifrovacích standardů, které umožňují bezpečný přístup ke vzdáleným VPN serverům. K nejčastěji používaným protokolům patří OpenVPN, L2TP/IPSec, IKEv2 nebo SSTP. Některé z nic využívá také služba ExpressVPN, ale nyní k nim přidává také vlastní alternativu. Společnost se totiž rozhodla vytvořit protokol nové generace Lightway postavený od základu. Jeho doménou by měla být rychlost, stabilita a bezpečnost, tedy vlastně vše, co od VPN potřebujeme.
 
 
ExpressVPN nabízí své služby spotřebitelům více než deset let, proto při vývoji protokolu využil své nabyté zkušenosti. Vzhledem k tomu, že vývoj probíhal prakticky od píky, není Lightway podle společnosti „zatížen starými funkcemi nebo technickým dluhem jiných hlavních protokolů“. Lehký zdrojový kód by měl umožnit dosažení vyššího výkonu, bleskurychlého navázání připojení i nižší zatížení procesoru, což poznají především majitelé mobilních zařízení díky delší výdrži baterii. Lehčí zdrojový kód také vývojářům usnadní přidávání nových funkcí, údržbu a kontrolu, čímž se také snižuje riziko bezpečnostních chyb.
 
Na rozdíl od předchozích protokolů je Lightway vytvořen s ohledem na běžné dnešní scénáře, jako je třeba změna připojení z Wi-Fi na mobilní síť LTE, když uživatel opustí se svým smartphonem domov. Podle ExpressVPN by měl být takový přechod zcela plynulý. Stejně tak v případě výkyvů a výpadků připojení údajně nový protokol nevyžaduje opětovně navazování spojení s VPN. Dalším pilířem Lightway je potom zabezpečení, o které se stará široce rozšířená kryptografická knihovna wolfSSL splňující bezpečnostní standard americké vlády FIPS 140-2.
Lightway je zatím testován v beta verzi aplikace ExpressVPN pro Android, ale brzy bude rozšířen také na jiné platformy – služba je dostupná pro Windows, macOS, Linux, iOS a další. Pokud chcete novinku vyzkoušet mezi prvními, můžete se přihlásit mezi beta testery  – návod je dostupný na oficiálních stránkách. Společnost dodává, že základní knihovna protokolu Lightway bude zpřístupněna pod licencí open-source, což by mělo zajistit transparentnost a možnost široké kontroly. Brzy se snad dozvíme také technické parametry nového protokolu. Prozatím není jasné, zda ExpressVPN svůj protokol zpřístupní také ostatním poskytovatelům.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů