www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah
, , aktualita
Na výzvu ruských úřadů, aby poskytovatelé VPN blokovali přístup k zakázaným webům, souhlasně zareagoval pouze Kaspersky. Devět zbylých společností odmítlo akceptovat požadavky, a brzy se tak samy ocitnou na ruském blacklistu.
K oblíbeným
reklama
Používání VPN umožňuje zvýšit soukromí při prohlížení internetu a získat přístup i ke stránkám, které jsou v dané zemi blokované. To se pochopitelně nelíbí vládám, které se snaží o cenzuru internetu. K nim patří také Rusko, které používá černou listinu zakázaných webů spravovanou federálním úřadem Roskomnadzor spadajícím pod ministerstvo komunikací. Původně obsahoval pouze stránky ukazující užívání a výrobu drog, metody sebevražd nebo dětskou pornografii, ale v roce 2017 byl rozšířen o obsah klasifikovaný jako „extremistický“. Do této kategorie už ruské úřady zaškatulkovaly na pět tisíc položek včetně některých médií. Nalezneme mezi nimi také webové stránky, které jsou výrazně kritické proti prezidentu Putinovi a dalším autoritám.
 
 
Služby VPN umožňují obejít tato omezení a dostat k zakázanému obsahu, proto Rusko už letos v březnu nařídilo deseti poskytovatelům, aby začali blokovat stránky na národním blacklistu. Patří mezi ně NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, Kaspersky Secure Connection, HideMyAss!, Hola VPN a OpenVPN. Většina z nich na tuto výzvu nezareagovala do třiceti dnů, jak požadovaly ruské instituce. Třeba provozovatel NordVPN vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že uposlechnutí výzvy by znamenalo porušení podmínek služby s uživateli. Zároveň začali někteří poskytovatelé stěhovat své servery z Ruska. Týká se to mimo jiné služeb NordVPN, ExpressVPN nebo OpenVPN, naopak VyprVPN nebo HideMyAss na svých webech stále zmiňují servery v Moskvě. 
 
Alexander Zharov, šéf úřadu Roskomnadzor, potvrdil agentuře Interfax, že z uvedených poskytovatelů VPN přistoupil k požadovaným opatřením pouze jediný – Kaspersky Secure Connection. Uživatelé této služby tedy přijdou o přístup k webům, které jsou na černé listině ruských úřadů. Zbylých devět společností, které nabízejí své služby VPN, se potom samy ocitnou na uvedeném blacklistu. To znamená, že ruští poskytovatelé internetu budou mít povinnost blokovat přístup k těmto stránkám. Celá situace by měla být vyřešena do měsíce, takže ruští uživatelé výše uvedených služeb by měli urychleně hledat náhradu.
 
Spíše než o snahu zcela zabránit přístupu k VPN možná jde o demonstraci síly a schopností ruských úřadů. Sám Zharov totiž přiznává, že zatímco bude zablokováno několik hlavních poskytovatelů, desítky jiných budou nadále fungovat bez omezení. Rusko přitom nepotvrdilo, že by chystalo kroky proti dalším službám VPN.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů