www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah
, , aktualita
Na výzvu ruských úřadů, aby poskytovatelé VPN blokovali přístup k zakázaným webům, souhlasně zareagoval pouze Kaspersky. Devět zbylých společností odmítlo akceptovat požadavky, a brzy se tak samy ocitnou na ruském blacklistu.
K oblíbeným
reklama
Používání VPN umožňuje zvýšit soukromí při prohlížení internetu a získat přístup i ke stránkám, které jsou v dané zemi blokované. To se pochopitelně nelíbí vládám, které se snaží o cenzuru internetu. K nim patří také Rusko, které používá černou listinu zakázaných webů spravovanou federálním úřadem Roskomnadzor spadajícím pod ministerstvo komunikací. Původně obsahoval pouze stránky ukazující užívání a výrobu drog, metody sebevražd nebo dětskou pornografii, ale v roce 2017 byl rozšířen o obsah klasifikovaný jako „extremistický“. Do této kategorie už ruské úřady zaškatulkovaly na pět tisíc položek včetně některých médií. Nalezneme mezi nimi také webové stránky, které jsou výrazně kritické proti prezidentu Putinovi a dalším autoritám.
 
 
Služby VPN umožňují obejít tato omezení a dostat k zakázanému obsahu, proto Rusko už letos v březnu nařídilo deseti poskytovatelům, aby začali blokovat stránky na národním blacklistu. Patří mezi ně NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, Kaspersky Secure Connection, HideMyAss!, Hola VPN a OpenVPN. Většina z nich na tuto výzvu nezareagovala do třiceti dnů, jak požadovaly ruské instituce. Třeba provozovatel NordVPN vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že uposlechnutí výzvy by znamenalo porušení podmínek služby s uživateli. Zároveň začali někteří poskytovatelé stěhovat své servery z Ruska. Týká se to mimo jiné služeb NordVPN, ExpressVPN nebo OpenVPN, naopak VyprVPN nebo HideMyAss na svých webech stále zmiňují servery v Moskvě. 
 
Alexander Zharov, šéf úřadu Roskomnadzor, potvrdil agentuře Interfax, že z uvedených poskytovatelů VPN přistoupil k požadovaným opatřením pouze jediný – Kaspersky Secure Connection. Uživatelé této služby tedy přijdou o přístup k webům, které jsou na černé listině ruských úřadů. Zbylých devět společností, které nabízejí své služby VPN, se potom samy ocitnou na uvedeném blacklistu. To znamená, že ruští poskytovatelé internetu budou mít povinnost blokovat přístup k těmto stránkám. Celá situace by měla být vyřešena do měsíce, takže ruští uživatelé výše uvedených služeb by měli urychleně hledat náhradu.
 
Spíše než o snahu zcela zabránit přístupu k VPN možná jde o demonstraci síly a schopností ruských úřadů. Sám Zharov totiž přiznává, že zatímco bude zablokováno několik hlavních poskytovatelů, desítky jiných budou nadále fungovat bez omezení. Rusko přitom nepotvrdilo, že by chystalo kroky proti dalším službám VPN.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek