www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah
, , aktualita
Na výzvu ruských úřadů, aby poskytovatelé VPN blokovali přístup k zakázaným webům, souhlasně zareagoval pouze Kaspersky. Devět zbylých společností odmítlo akceptovat požadavky, a brzy se tak samy ocitnou na ruském blacklistu.
K oblíbeným
reklama
Používání VPN umožňuje zvýšit soukromí při prohlížení internetu a získat přístup i ke stránkám, které jsou v dané zemi blokované. To se pochopitelně nelíbí vládám, které se snaží o cenzuru internetu. K nim patří také Rusko, které používá černou listinu zakázaných webů spravovanou federálním úřadem Roskomnadzor spadajícím pod ministerstvo komunikací. Původně obsahoval pouze stránky ukazující užívání a výrobu drog, metody sebevražd nebo dětskou pornografii, ale v roce 2017 byl rozšířen o obsah klasifikovaný jako „extremistický“. Do této kategorie už ruské úřady zaškatulkovaly na pět tisíc položek včetně některých médií. Nalezneme mezi nimi také webové stránky, které jsou výrazně kritické proti prezidentu Putinovi a dalším autoritám.
 
 
Služby VPN umožňují obejít tato omezení a dostat k zakázanému obsahu, proto Rusko už letos v březnu nařídilo deseti poskytovatelům, aby začali blokovat stránky na národním blacklistu. Patří mezi ně NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, Kaspersky Secure Connection, HideMyAss!, Hola VPN a OpenVPN. Většina z nich na tuto výzvu nezareagovala do třiceti dnů, jak požadovaly ruské instituce. Třeba provozovatel NordVPN vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že uposlechnutí výzvy by znamenalo porušení podmínek služby s uživateli. Zároveň začali někteří poskytovatelé stěhovat své servery z Ruska. Týká se to mimo jiné služeb NordVPN, ExpressVPN nebo OpenVPN, naopak VyprVPN nebo HideMyAss na svých webech stále zmiňují servery v Moskvě. 
 
Alexander Zharov, šéf úřadu Roskomnadzor, potvrdil agentuře Interfax, že z uvedených poskytovatelů VPN přistoupil k požadovaným opatřením pouze jediný – Kaspersky Secure Connection. Uživatelé této služby tedy přijdou o přístup k webům, které jsou na černé listině ruských úřadů. Zbylých devět společností, které nabízejí své služby VPN, se potom samy ocitnou na uvedeném blacklistu. To znamená, že ruští poskytovatelé internetu budou mít povinnost blokovat přístup k těmto stránkám. Celá situace by měla být vyřešena do měsíce, takže ruští uživatelé výše uvedených služeb by měli urychleně hledat náhradu.
 
Spíše než o snahu zcela zabránit přístupu k VPN možná jde o demonstraci síly a schopností ruských úřadů. Sám Zharov totiž přiznává, že zatímco bude zablokováno několik hlavních poskytovatelů, desítky jiných budou nadále fungovat bez omezení. Rusko přitom nepotvrdilo, že by chystalo kroky proti dalším službám VPN.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr
Černé díry střední velikosti jsou objekty, které jsou na tom podobně jako temná hmota či energie. Je zřejmé, že tam někde musí být, ale přesvědčivý důkaz zatím chybí. Nebo snad chyběl, jak ukazuje nová zpráva.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet
Společnost River Networks ohlásila vylepšenou verzi svého ethernetového kontroleru E3000, která přijde s označením E3000 a podporou Ethernetu s propustností 2,5 Gb/s. Nastane už přechod na rychlejší sítě?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře