www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah

Rusko zakáže služby VPN, které nechtějí blokovat obsah
, , aktualita
Na výzvu ruských úřadů, aby poskytovatelé VPN blokovali přístup k zakázaným webům, souhlasně zareagoval pouze Kaspersky. Devět zbylých společností odmítlo akceptovat požadavky, a brzy se tak samy ocitnou na ruském blacklistu.
K oblíbeným
reklama
Používání VPN umožňuje zvýšit soukromí při prohlížení internetu a získat přístup i ke stránkám, které jsou v dané zemi blokované. To se pochopitelně nelíbí vládám, které se snaží o cenzuru internetu. K nim patří také Rusko, které používá černou listinu zakázaných webů spravovanou federálním úřadem Roskomnadzor spadajícím pod ministerstvo komunikací. Původně obsahoval pouze stránky ukazující užívání a výrobu drog, metody sebevražd nebo dětskou pornografii, ale v roce 2017 byl rozšířen o obsah klasifikovaný jako „extremistický“. Do této kategorie už ruské úřady zaškatulkovaly na pět tisíc položek včetně některých médií. Nalezneme mezi nimi také webové stránky, které jsou výrazně kritické proti prezidentu Putinovi a dalším autoritám.
 
 
Služby VPN umožňují obejít tato omezení a dostat k zakázanému obsahu, proto Rusko už letos v březnu nařídilo deseti poskytovatelům, aby začali blokovat stránky na národním blacklistu. Patří mezi ně NordVPN, ExpressVPN, TorGuard, IPVanish, VPN Unlimited, VyprVPN, Kaspersky Secure Connection, HideMyAss!, Hola VPN a OpenVPN. Většina z nich na tuto výzvu nezareagovala do třiceti dnů, jak požadovaly ruské instituce. Třeba provozovatel NordVPN vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že uposlechnutí výzvy by znamenalo porušení podmínek služby s uživateli. Zároveň začali někteří poskytovatelé stěhovat své servery z Ruska. Týká se to mimo jiné služeb NordVPN, ExpressVPN nebo OpenVPN, naopak VyprVPN nebo HideMyAss na svých webech stále zmiňují servery v Moskvě. 
 
Alexander Zharov, šéf úřadu Roskomnadzor, potvrdil agentuře Interfax, že z uvedených poskytovatelů VPN přistoupil k požadovaným opatřením pouze jediný – Kaspersky Secure Connection. Uživatelé této služby tedy přijdou o přístup k webům, které jsou na černé listině ruských úřadů. Zbylých devět společností, které nabízejí své služby VPN, se potom samy ocitnou na uvedeném blacklistu. To znamená, že ruští poskytovatelé internetu budou mít povinnost blokovat přístup k těmto stránkám. Celá situace by měla být vyřešena do měsíce, takže ruští uživatelé výše uvedených služeb by měli urychleně hledat náhradu.
 
Spíše než o snahu zcela zabránit přístupu k VPN možná jde o demonstraci síly a schopností ruských úřadů. Sám Zharov totiž přiznává, že zatímco bude zablokováno několik hlavních poskytovatelů, desítky jiných budou nadále fungovat bez omezení. Rusko přitom nepotvrdilo, že by chystalo kroky proti dalším službám VPN.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu
Z nové záplaty pro linuxové ovladače vyplývá, že AMD si nejspíše stejně jako NVIDIA a Intel chystá funkci nevyhlazeného škálování, čili Integer Scaling. Nyní je i otázka, na jakých kartách by to mohlo fungovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia
Google na konci předchozího roku testoval svůj Project Stream, ale ještě předtím se šuškalo, že si tato firma připravuje herní streamovací službu. Tu nakonec známe jako Stadia dle původních informací by už pomalu měla být spuštěna. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu
Nedávno se mluvilo o tom, že nová generace grafických čipů společnosti NVIDIA bude mít zpoždění. Nyní tu ale máme zprávu, dle níž bychom se naopak mohli těšit už na jaro a v létě očekávat nástupkyni karty RTX 2080. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek