www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica
, , aktualita
Skandál s Cambridge Analytica pořád ještě nevyšuměl a Facebook kvůli němu dostane historicky největší pokutu, kterou kdy Federal Trade Commission udělila. Bude to 5 miliard amerických dolarů.
K oblíbeným
reklama
Zatímco v Evropě měl Facebook velké štěstí, že skandál s Cambridge Analytica ještě nespadal pod působnost GDPR a vyvázl se směšnou pokutou 500 tisíc EUR, v USA to má společnost mnohem horší. Federal Trade Commission (FTC) se totiž rozhodla dát za prohřešky sociální sítě rekordně vysokou pokutu, která dvěma desítkovými řády převyšuje její dosud nejvyšší udělenou pokutu. Doposud byl rekordmanem Google s 22,5 milion dolarů z roku 2012. Facebook bude muset zaplatit 222krát tolik, 5 miliard USD.
 
Facebook logo
 
Sama společnost se už v dubnu nechala před svými akcionáři slyšet, že se na pokutu připravuje a vyčlenila si stranou 3 miliard USD s tím, že odhaduje její výši na 3 až 5 mld. USD. Hlasování FTC bylo tradičně rozdělené podle politických stran, 3 republikáni hlasovali pro a 2 demokraté proti. Připomeňme, že 5 mld. USD odpovídá zhruba měsíčnímu příjmu (nikoli však zisku) Facebooku. Vypadá to, že celá kauza bude mít ještě legislativní dohru a přinese nové zákony.
 
Skandál Cambridge Analytica se týkal stejnojmenné politické konzultační firmy, která hrála velkou úlohu v politické kampani Donalda Trumpa v roce 2016 (ale i v mnoha jiných zemích včetně České republiky). Využívalo se zde nejrůznějších aplikací, kvízů a her na Facebooku ke sběru dat nejen uživatelů, kteří pracovali s aplikací, ale neoprávněně i jejich přátel, na základě čehož se vytvářely profily uživatelů. Celkem se to týkalo 87 milionů lidí. Na základě profilů se pak cílily příspěvky, které měly přesvědčit nerozhodné (např. záměrně pomlouvačnými články na oponenta) a podobnými způsoby ovlivnit výsledky voleb.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek