www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica
, , aktualita
Skandál s Cambridge Analytica pořád ještě nevyšuměl a Facebook kvůli němu dostane historicky největší pokutu, kterou kdy Federal Trade Commission udělila. Bude to 5 miliard amerických dolarů.
K oblíbeným
reklama
Zatímco v Evropě měl Facebook velké štěstí, že skandál s Cambridge Analytica ještě nespadal pod působnost GDPR a vyvázl se směšnou pokutou 500 tisíc EUR, v USA to má společnost mnohem horší. Federal Trade Commission (FTC) se totiž rozhodla dát za prohřešky sociální sítě rekordně vysokou pokutu, která dvěma desítkovými řády převyšuje její dosud nejvyšší udělenou pokutu. Doposud byl rekordmanem Google s 22,5 milion dolarů z roku 2012. Facebook bude muset zaplatit 222krát tolik, 5 miliard USD.
 
Facebook logo
 
Sama společnost se už v dubnu nechala před svými akcionáři slyšet, že se na pokutu připravuje a vyčlenila si stranou 3 miliard USD s tím, že odhaduje její výši na 3 až 5 mld. USD. Hlasování FTC bylo tradičně rozdělené podle politických stran, 3 republikáni hlasovali pro a 2 demokraté proti. Připomeňme, že 5 mld. USD odpovídá zhruba měsíčnímu příjmu (nikoli však zisku) Facebooku. Vypadá to, že celá kauza bude mít ještě legislativní dohru a přinese nové zákony.
 
Skandál Cambridge Analytica se týkal stejnojmenné politické konzultační firmy, která hrála velkou úlohu v politické kampani Donalda Trumpa v roce 2016 (ale i v mnoha jiných zemích včetně České republiky). Využívalo se zde nejrůznějších aplikací, kvízů a her na Facebooku ke sběru dat nejen uživatelů, kteří pracovali s aplikací, ale neoprávněně i jejich přátel, na základě čehož se vytvářely profily uživatelů. Celkem se to týkalo 87 milionů lidí. Na základě profilů se pak cílily příspěvky, které měly přesvědčit nerozhodné (např. záměrně pomlouvačnými články na oponenta) a podobnými způsoby ovlivnit výsledky voleb.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře