www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica

Facebook dostal obří pokutu 5 mld. USD za Cambridge Analytica
, , aktualita
Skandál s Cambridge Analytica pořád ještě nevyšuměl a Facebook kvůli němu dostane historicky největší pokutu, kterou kdy Federal Trade Commission udělila. Bude to 5 miliard amerických dolarů.
K oblíbeným
reklama
Zatímco v Evropě měl Facebook velké štěstí, že skandál s Cambridge Analytica ještě nespadal pod působnost GDPR a vyvázl se směšnou pokutou 500 tisíc EUR, v USA to má společnost mnohem horší. Federal Trade Commission (FTC) se totiž rozhodla dát za prohřešky sociální sítě rekordně vysokou pokutu, která dvěma desítkovými řády převyšuje její dosud nejvyšší udělenou pokutu. Doposud byl rekordmanem Google s 22,5 milion dolarů z roku 2012. Facebook bude muset zaplatit 222krát tolik, 5 miliard USD.
 
Facebook logo
 
Sama společnost se už v dubnu nechala před svými akcionáři slyšet, že se na pokutu připravuje a vyčlenila si stranou 3 miliard USD s tím, že odhaduje její výši na 3 až 5 mld. USD. Hlasování FTC bylo tradičně rozdělené podle politických stran, 3 republikáni hlasovali pro a 2 demokraté proti. Připomeňme, že 5 mld. USD odpovídá zhruba měsíčnímu příjmu (nikoli však zisku) Facebooku. Vypadá to, že celá kauza bude mít ještě legislativní dohru a přinese nové zákony.
 
Skandál Cambridge Analytica se týkal stejnojmenné politické konzultační firmy, která hrála velkou úlohu v politické kampani Donalda Trumpa v roce 2016 (ale i v mnoha jiných zemích včetně České republiky). Využívalo se zde nejrůznějších aplikací, kvízů a her na Facebooku ke sběru dat nejen uživatelů, kteří pracovali s aplikací, ale neoprávněně i jejich přátel, na základě čehož se vytvářely profily uživatelů. Celkem se to týkalo 87 milionů lidí. Na základě profilů se pak cílily příspěvky, které měly přesvědčit nerozhodné (např. záměrně pomlouvačnými články na oponenta) a podobnými způsoby ovlivnit výsledky voleb.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů