www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook má průšvih, Cambridge Analytica zneužila 50 milionů profilů

Facebook má průšvih, Cambridge Analytica zneužila 50 milionů profilů
, , aktualita
Sociální síť Facebook má velký problém. V posledních dnech se rozhořely diskuze o ochraně soukromí uživatelů, neboť bylo zneužito více než 50 milionů profilů pro kampaň v nedávných prezidentských volbách v USA.
K oblíbeným
reklama
Soukromí uživatelů v digitálním světě je něco, co v podstatě ani neexistuje, obzvlášť pokud jde o sociální sítě, kam sami mnohdy přidáváme až příliš mnoho osobních údajů (a mnoho lidí je navíc nechrání). Právě Facebook v těchto dnech čelí obrovské kritice v oblasti ochrany soukromí, resp. nedostatečného důrazu na ni. Data více než 50 milionů uživatelů totiž byla zneužita k cílenému bombardování uživatelů v souvislosti s nedávnými prezidentskými volbami v USA a nevylučuje se, že tento "únik" mohl změnit výsledek voleb.
 
Facebook logo
 
Vše začalo v roce 2013, když Alexander Nix ze společnosti SCL začal spolupracovat s Christopherem Wyliem na systému, který měl ovlivnit výsledek voleb, přičemž Wylie je nyní ten, kdo pomáhá celou kauzu rozkrývat. V témže roce 2013 měli Nix i Wylie jednání se Stevem Bannonem, manažerem kampaní nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Později se do hry vložil ještě miliardář Robert Mercer, který vložil 15 milionů dolarů do nově vzniklé společnosti Cambridge Analytica, ve které figuroval Bannon, Wylie i Nix. Její název byl později záměrně zvolen tak, aby působil akademicky, a že její analytické výzkumy jsou spojené s akademickou půdou.
 
Pak už jen bylo otázkou, jak vlastně lidi ovlivnit. Zde v celé věci začal figurovat profesor Aleksandr Kogan z Cambridge University, kde pracoval na výzkumu stanovování typu osobnosti a politických názorů z facebookových profilů. Zároveň měl být ale docentem Státní univerzity v Petrohradu a měl dostávat granty z Ruska na výzkum emočních stavů uživatelů Facebooku. Pod jeho vedením byla vyvinuta aplikace "thisisyourdigitallife", která měla být jakýmsi testem osobnosti, skrývala však i nemilé překvapení, pokud si člověk nedal pozor. Aplikaci si stáhlo 270 tisíc lidí, nicméně v právech aplikace byly nejen přístupy k datům uživatelů, ale i jejich přátel. Díky tomu se profesor dostal k datům více než 50 milionů uživatelů Facebooku.
 
 
Samotný Facebook popírá, že by šlo o únik dat, protože ta byla získána legálním postupem přes API aplikace s právy, které samotní uživatelé odsouhlasili. Hází odpovědnost na tvůrce aplikace, kteří dle jeho slov nerespektovali pravidla a tato data pak předali společnosti Cambridge Analytica. Průšvih Facebooku tak nespočívá v tom, že by mu někdo hacknul data, ale že takto jednoduše umožňuje tvůrcům aplikací přistupovat k datům a je jen na jejich morálce, zda toho nezneužijí. Jde především o to, že souhlas uživatele ovlivní i přístup k datům všech jeho přátel, aniž by oni o tom věděli (zde ale samozřejmě záleželo i na jejich nastavení soukromí, které je v případě správného nastavení mohlo ochránit). A to se právě stalo.
 
Data během několika málo měsíců získala společnost Cambridge Analytica a na jejich základě vytvořila politické profily více než 50 milionů lidí. Poté, co věděla jejich názory i to, jakým způsobem jsou nejsnáze ovlivnitelní, začala je na internetu cíleně bombardovat obsahem, který měl pozměnit jejich politický názor a zneužít je v politické kampani pro Donalda Trumpa. Nakolik se to podařilo, není jasné, ale Wylie připouští, že tohle mohlo ovlivnit výsledek voleb.
 
Facebook už v roce 2015 věděl o přeposílání dat od profesora směrem do analytické společnosti, načež aplikaci odstranil a nařídil zničení získaných dat. To se ale nestalo a tato data měla být dále používána k již zmiňované snaze o změnu kultury Američanů a jejich politických názorů. Následkem toho se opět dramaticky rozvířily diskuze na téma fake news a vlivu sociálních sítí na zkreslení informací. Akcie Facebooku dnes na celou záležitost reagovaly strmým propadem až o 8 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek