reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Facebook má zase průšvih, unikla data 419 milionů lidí

6.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Facebook má zase průšvih, unikla data 419 milionů lidí
Průšvihy sociální sítě Facebook asi jen tak neskončí. Nyní se našla volně se povalující  databáze obsahující údaje 419 milionů uživatelů této sociální sítě. Zatím není jasné, proč byla data takto přístupná.
Sociální síť Facebook má jeden bezpečnostní průšvih za druhým a nyní byl objeven další. Na internetu se totiž našla databáze uživatelů Facebooků, která čítala záznamy 419 milionů lidí. Pokud jde o ona data, šlo především o Facebook ID a telefonní čísla, v některých případech šlo i o pohlaví a zemi. Server s databází našel bezpečnostní výzkumník Sanyam Jain, přičemž nešlo o počítač, který by vlastnil samotný Facebook.
 
Facebook logo
 
Proto je nyní otázkou, kde se vlastně tato databáze na internetu vzala, kdo je jejím autorem, za jakým účelem vznikla a jak se vlastně podařilo dát dokupy tolik informací. Server nebyl chráněn heslem, takže k němu mohl mít kdokoli přístup, kdo se něco takto odkrytého snažil najít. Po kontaktování poskytovatele prostoru na serveru byla databáze z internetu stažena. 
 
Vypadá to, že databáze je staršího data a vznikla ještě před skandálem s Cambridge Analytica. V jeho důsledku také Facebook zrušil možnost hledání uživatelů podle jejich telefonního čísla. Toto potvrdil mluvčí Facebooku Jay Nancarrow, který zároveň dodal, že není patrné jakékoli kompromitování účtů uživatelů Facebooku v důsledku tohoto úniku. Zároveň ještě řekl, že v databázi bylo hodně duplikátů a skutečný počet záznamů není 419 milionů, ale jen okolo 200 milionů. No, ale ani to není málo.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama